Просмотр содержимого документа
«Дұрыс және бұрыс бөлшектер»
Сабақтың тақырыбы: Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату.
Сабақ мақсаттары: -Дұрыс және бұрыс бөлшектер тұжырымдамаларын меңгереді; -Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады; -Дұрыс және бұрыс бөлшектердің анықтамалары есептер шығаруда пайдаланады.
Жетістік критерийлері:Барлық оқушылар:- Дұрыс және бұрыс бөлшектер анықтамаларын тұжырымдайды; -Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады. Оқушылардың басым бөлігі:- Дұрыс және бұрыс бөлшектердің тұжырымдамаларын есептер шығаруда пайдаланады Жекелеген оқушылар: -Қиындығы жоғары есептерді шығарады.
Құндылықтарды дарыту: Оқушылардың бойында жауапкершілік, сыйластық құндылықтарын қалыптастыру Пәнаралық байланыс: Геометрия Бастапқы білім: жай бөлшек ұғымын меңгерген
Сабақтың басы
Өткен сабақты«Өрмекші торы» әдісі бойынша қайталау
Үй тапсырмасы ауызша тексеріліп, смайликпен бағалау
1топ-алымы бөлімінен кіші жай бөлшек;
3топ-алымы бөлімінен үлкен жай бөлшек;
4топ-алымын бөліміне бөлгенде бүтін сан болатын жай
бөлшек.
2топ-алымы бөліміне тең жай бөлшек;
Берілетін тапсырма: бөлшектердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар екенің аңғарады.
Әр топ өздеріне тиісті жай бөлшектерді координаталық сәуледе көрсетіп 1-санымен салыстырады.
Оқулықтағы анықтамалармен таныса отырып қайсысы дұрыс және бұрыс бөлшектерге жататының анықтайды.
№2 тапсырмаҰзындығын 1-ге тең етіп АВ кесіндісін және 2-ге тең АЕ кесіндісін салайық.
АВ және ВЕ кесінділерінің әрқайсысын бірдей етіп 7 бөлікке бөлейік. Осы кесінділердің бойынан C,D,K,L нүктелерін белгілейік.
AC, AD, AK, AL кесінділерінің ұзындықтарын бөлшектермен жазып көрейік
Дұрыс және бұрыс бөлшектертерді екі қатарға теріп жазыңыз.
Өзіндік жұмыс
Сергіту сәті
Топтық жұмыс
Қ. Жұптық бағалау, (+) немесе (-) белгісін қояды.
Сабақтың соңы
Кері байланыс
барлығы түсінікті
түсінікті, сұрақтарым бар
түсініксіз
Үйге тапсырма
1) Алымы бөлімінен 4-ке артық; 2) бөлімі алымынан 15-ке артық; 3) алымы бөлімінен 5 есе артық; 4) бөлімі алымынан 3 есе артық үш бөлшектен жазыңдар. Шыққан жай бөлшектердің дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс бөлшек болады?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Саралау
Бағалау
Әрбір оқушыны мүмкіндігі және қабілеті деңгейінде оқытамын. Орта деңгейдегі тапсырмаларды жаңа материалды жалпылауды қажет ететіндіктен көбірек алдым. Қабілетті оқушыларға арнайы шығармашылықты талап ететін жоғарғы деңгейдегі тапсырмаларды дайындаймын.