kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бұрыш. бұрыштың градустық өлшемі. транспортир

Нажмите, чтобы узнать подробности

5- сынып Математика сабағының тақырыбы: Бұрыш. БҰРЫШТЫҢ ГРАДУСТЫҚ ӨЛШЕМІ. ТРАНСПОРТИР. сабақ түрі: Жаңа сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бұрыш. бұрыштың градустық өлшемі. транспортир»

Сабақ жоспары


Пән

Сынып

Сабақ №

Мерзімі

Математика

5 Ә, Б

38

15.10.16ж.

Тақырыбы: Бұрыш. Бұрыштың градустық өлшемі. Транспортир

Мақсаты:Оқушыларға бұрыш, бұрыштың градустық өлшемі, транспортир тақырыптарын меңгерту,біліп үйренгендеріңді қолдануды қажет ететін проблемалық жағдаяттарды шешуге пайдалануды үйрету;

Міндеттері

Қандай әдіс-тәсілдер арқылы іске асырамыз

1. Оқушыларға бұрыш, бұрыштың градустық өлшемі, транспортир тақырыптарын меңгерту,біліп үйренгендеріңді қолдануды қажет ететін проблемалық жағдаяттарды шешуге пайдалануды үйрету;

Мысал келтіру арқылы

2. Есеп шығару арқылы есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту

Алған білімдерін практикада қолдану арқылы

3. Жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету


Әдістер мен стратегиялар: Практикалық, сұрақ-жауап, жекеше, жұптық, топтық- ұжымдық

Құралдар: оқулық, карточка,бағалау парағы

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеттері

Оқушының іс-әрекеттері

Ескерту

1.Ұйымдастыру


2. Үй тапсырмасы тексеру












3.Өткен материалды қайталау







































4. Жаңа сабақ













































































5. Бекіту









































6.Ой толғаныс











7. Сергіту сәті


8.Сабақты қорытындылау

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару

Оқушылардың дәптерлерінен үй тапсырмасының орындалуын тексеру

Психологиялық ахуал: Бүгінгі сан «17» тренингі

Оқушылар сандарды 17-ге көбейтеді

2-34

3-51

4-68

5-85

6-102

7-119

8-136

9-153

10-170

1-17


«Ыстық орындық» стратегиясы арқылы

Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты бір-бірден сұрақ жазып, конвертке салады. Жеребе арқылы ортаға оқушы шығып, ыстық орындыққа келіп отырып, конверттен сұрақ алады да жауап бере алса, ары қарай жалғастырады, егер жауап бере алмаса, күйіп кетеді де, келесі оқушы шығады.

1) Теңдеу деп нені атайды?

2)Теңдеуді шешу дегеніміз не?

3)Теңдеудің түбірі дегеніміз не?

4) Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін айт.

5) Үлестірімділік қасиетінің формуласын жазып бер!

6)Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиетін айт.

7) Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиетінің формуласын жазып бер!

8) Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін айт?

9) Әріптермен жазсақ қалай жазылады?

Шешуі:

1)Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.

2)Теңдеуді шешу дегеніміз оның барлық түбірлерін табу немесе оның бірде-бір түбірі болмайтынына көз жеткізу.

3)Теңдеудің түбірі дегеніміз әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәні.

4) Қосындыны санға көбейту үшін, сол санға әрбір қосылғышты жеке-жеке көбейтіп, одан шыққан көбейтінділерді қосуға болады.

5)

6)Айырманы санға көбейту үшін, сол санға азайғыштытқышты да көбейтіп, бірінші көбейтіндіден екінші көбейтіндіні азайтуға болады.

7)

8) Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.

9)Әріптермен жазсақ:


Жазықтықта О нүктесін белгілеп, осы О нүктесінен басталатын ОА және ОВ сәулелерін жүргізейік. Сонда бұрыш деп аталатын фигура салынады.

Бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп аталады.

Бұрышты құрайтын сәулелерді осы бұрыштың қабырғалары деп, ал сәулелер шығатын нүктені бұрыштың төбесі деп атайды. Бұрышты «» белгісімен және үш бас әріппен белгілейді. Бұрыштың төбесін белгілейтін әріп ортасына жазылады. Мысалы, суреттегі бұрыштың жазылуы:.

Оқылуы: АОВ бұрышы немесе ВОА бұрышы. Мұндағы ОА және ОВ сәулелері – бұрыштың қабырғалары деп, ал О нүктесі бұрыштың төбесі деп аталады.

Бұрышты оның төбесіндегі бір әріппен де белгілейді. Демек, АОВ немесе ВОА бұрышын түрінде де жазуға болады.

Суретте қабырғалары түзу құрайтын ЕОFбұрышы кескінделген. Мұндай бұрыш жазыңқы бұрыш деп аталады.

- жазыңқы бұрыш.

Бұрыштың өлшем бірлігі ретінде градусқабылданған. Мұндағы градус “” таңбасымен белгіленеді. Мысалы, (оқылуы: бір градус).

Бұрыштың градустық өлшемі дегеніміз берілген бұрышта неше градустық бірлік бар екенін көрсететін сан.

Демек, жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі .

Бұрышты градус есебімен өлшеу үшін транспортир қолданылады.

Транспортирмен берілген бұрышты, мысалы, АОВ бұрышын өлшеу үшін:

  1. транспортирдің центрін бұрыштың төбесіне (О нүктесіне) дәлкелтіру керек;

  2. бұрыштың бір қабырғасы (АО) транспортир шкаласындағы санақ басы арқылы өту керек;

  3. бұрыштың екінші қабырғасы өтетін шкаладағы штрих осы бұрыштың градустық өлшемін көрсетеді., .

Транспортирді пайдаланып, градустық өлшемі берілген бұрышты салуға болады.

Мысалы, транспортирді пайдаланып, градустық өлшемі -қа тең АВС бұрышын салуды үйренейік. Ол үшін:

  1. ВА сәулесін жүргіземіз;

  2. транспортирдің центрін В нүктесіне дәл келтіріп, ВА сәулесін санақ басы - арқылы өтетіндей етіп орналастырамыз;

  3. транспортирдің шкаласынан -қа сәйкес штрихты тауып, оның тұсынан С нүктесін белгілейміз.

  4. ВС сәулесін жүргіземіз. Сонда градустық өлшемі -қа тең АВС бұрышы салынады, .


451

АВ, АС және АД сәулелерін сызыңдар: неше бұрыш пайда болды?

453

ОС сәулесі АОВ бұрышының биссектрисасы және АОВ бұрышының градустық өлшемі неше градус? Дәптерге есептің шартына сәйкес бұрышты салыңдар.

Шешуі:

454

3,8 а, ә – суреттегі DOF бұрышының градустық өлшемін табыңдар. Суретті дәптерге көшіріп салыңдар.

а. ә.

456

. Осы бұрыштың ішінен ОС сәулесі жүргізілген. болса, АОС бұрышының градустық өлшемін табыңдар. Есептің шартына сәйкес суретін салыңдар.

Шешуі:

457

3.10-cуреттегі және NOP бұрышының градустық өлшемі неше градус?

Шешуі:

Ой толғаныс.

1) Санасаң бір үйде төртеу бар,
Қаласаң, аузыңды өртейтін нәр.

2) Балаларды "жазалайтын"фигура?

3) Үшбұрыштың бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады?

4) Бөлменің 4 бұрышы бар. Әр бұрышта бір мысықтан отыр. Әр мысықтың қарсысында 3 мысық отыр. Бөлмеде қанша мысық бар?


Рефлексия

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін таратпа қағазға бейнелейді

Үйге тапсырма: №452, 455.


Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


Жинақталады, сабаққа ынталанады.

Үй тапсырмасының дұрыстығын тексереді





























Алған білімдерін түрлендіріп есеп шығаруда пайдаланады.









































































Оcы тапсырмаларды орындау үшін

алған білімдерін түрлендіріп пайдалану, оқушының ойлау қабілетін жетілдіреді.
























Оқушыныңойлау қабілетін жетілдіреді.





Тексерілді:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бұрыш. бұрыштың градустық өлшемі. транспортир

Автор: Таскали Асемжан

Дата: 06.01.2017

Номер свидетельства: 376034
