Сынып: 5
Пәні: математика
Тақырыбы: Бұрыш.Бұрыштың градустық өлшеміне есептер шығару
Мақсаты: 1. Бұрыш,оның түрлерін анықтауға, бұрыштардың қосындысын,айырмасын табуға есептер шығару
2. Әр түрлі тапсырмалар арқылы оқушының тақырып туралы түсініктерін кеңейту, берілген бұрышты сәулелер арқылы қосылғыш бұрыштарға бөле білуге дағдыландыру
3. Бұрыштың анықтамасын білу. Түрлерін ажырата білу, оны жаза білуге тәрбиелеу. Бұрыштың проценті берілген жағдайдағы сол процентке сәйкес бұрышты анықтай білу
Әдісі: Сұрақ-жауап, талдау,есеп шығару
Көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, кестелер,логикалық тапсырмалар,карточкалар
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа әзірлігін байқау, сабаққа қатысын анықтау
2.Үй жұмысын тексеру
3.Өткен сабақты бекіту.
-Бұрыш дегеніміз не? Бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп аталады.
-Бұрыштың қандай түрлері бар Тік бұрыш,Сүйір бұрыш, Доғал бұрыш және Жазыңқы бұрыш.
-10 дегеніміз қандай бұрыш? Сүйір бұрыш
- Тік,жазыңқы,доғал,сүйір бұрыш дегеніміз қандай бұрыштар?
Градустық өлшемі 90 0 -қа тең бұрыш тік бұрыш деп аталады.
Градустық өлшемі 90 0 -тан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады.
Градустық өлшемі 90 0 -тан үлкен,бірақ180 0 -тан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады.
-Бұрышты қандай құралмен өлшейді? Транспортир
-Толық бұрыштың градустық өлеші неге тең? 360 0
Топтастыру Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Түрлерін ажырату
650 ;1120 ; 1200 ; 650 ; 800 ; 1420 ; 710 ; 130 ; 1800 ; 690 ; 910 ; 330 ; 1600 ; 900 ;
Оқулықпен жұмыс:
№1399 С
Бер: Шешуі:
˂ АОВ = 1800 ˂ СОВ= ˂АОВ- ˂ АОС = А 500 В
˂АОС = 500 = 1800 - 500 =300 О
т/к. ˂ СОВ -? Жауабы: ˂ СОВ = 300
№1401 В
Бер: Шешуі:
˂ АОВ = 900 ˂ АОС = (3600 -˂ ВОС)- ˂ АОВ = (3600 -1300 )-900 =2600 -900 =1700
˂ ВОС = 1300
т/к ˂ АОС -? Жауабы: ˂ АОС = 1700
А О
С
«Сағат қанша болды» ойыны
Сағат 300 -ті көрсетсе сағаттық тіл мен минуттық тілдің арасындағы бұрыш неше градус болады? 900
Сағаттың тілін 4-ке бұрса қандай бұрыш жасайды? Сүйір
Сағаттың тілін 600 -ға бұрса қандай бұрыш болады? Жазыңқы
8.Сәйкестендіру кестесі
˂ АОВ = 1250
А ˂СОВ = 450 ˂АОС = 1050
˂ СОВ 200 ˂АОС= 650
˂СОВ =1050 ˂ АОС = 430
С ˂СОВ= 600 ˂АОС = 800
˂СОВ = 820 ˂ АОС = 200
В ˂АОС = ˂АОВ- ˂СОВ
Жеке оқушылармен жұмыс
(Төмендегі бұрыштардың ішінен сүйір және доғал бұрыштарды теріп жаз)
120 ;930 ; 1330 ; 440 ; 1110 ; 150 ; 1500 ; 680 ; 720 ; 1150 ; 410 ; 1000 ; 850 ; 360
Сүйір Доғал
120 ,440 , 150 , 680 , 720 ; 410 ; 850 ; 360 930 ; 1330 ; 1110 ; 1500 ; 1150 ; 1000
№1404Оқулықтағы есепті шығару Д
Ә) Бер: Шешуі: С
˂ СВД=90 0 ˂ ДВЕ= (˂АВЕ- ˂ СВД)- ˂АСВ =
˂АВС = 250 = (1800 - 900 )-250 =900 -250 =650
A В Е
т/к. ˂ ДВЕ -? Жауабы: ˂ДВЕ = 650
№1405 Қай тұжырымдама дұрыс?
1.Жазыңқы бұрыштың биссектрисасы оны бір сұйір бұрышқа және бір доғал бұрышқа бөледі? Дұрыс емес
2.Кез келген сүйір бұрыш кез келген доғал бұрыштан кіші? Иә
3.Кез келген екі сәуле бұрыш деп аталатын фигураны құрайды? Жоқ
4.Бұрыш-нүктеден және сол нүктеден басталатын екі сәуледен құралған фигура? Иә
№1407 В
Бер: Шеңбер Шешуі:
˂АОВ+ ˂ ВОС=2200 ˂ АОС= 3600 - 2200 = 1400
˂ВОС + ˂ АОС = 2900 ˂ АОВ= 3600 - 2900 = 700
т/к. ˂ АОВ, ˂ ВОС= 3600 - 2100 = 1500
˂АОС + ˂ АОСВ = 2100
˂ ВОС, ˂ АОС -? А С
Жауабы: ˂АОС = 1400
˂АОВ = 700
˂ВОС = 1500
Логикалық тапсырма:
Тік бұрыштың жартысы (450 )
Сағат 900 -де сағаттық тіл мен минуттық тілдің арасындағы бұрыш неше градусқа тең (900 )
Шеңбердің градустық шамасы неге тең? 3600
Сабақты қорытындылау.
1.1790 -ға тең градустық шамасы.Қандай бұрыш деп аталады?
2.Транспортир не үшін қажет?
3.Биссектриса дегеніміз не?
4.Жазыңқы бұрыш нене градусқа тең?
Үй тапсырмасын беру
№1404а)
Бағалау
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
'' Ақөре орта мектебі '' КММ
Ашық сабақ:
Өткізген: Абикеев Қ. Е
201 5 -201 6 жыл