kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бөлшекті оқу, жазу және оқыту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлшекті оқу, жазу және оқыту

Математика ҚМЖ 3 сынып

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бөлшекті оқу, жазу және оқыту»

Тақырып: Бөлшектерді оқу, жазу және салыстыру

43-сабақ. Жыл мезгілдері, айлар, апта күндері

Мектеп: №47 ЖОББМ

Күні: 07.11.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Мукужанова Ж.О.


Сынып: 3«д»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.3.1.2.Бөлшектерді оқу, жазу және салыстыру, теңдеулер шешу, есептеу


Сабақтың мақсаттары


Бөлшек деген – бұл бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі, бөлшекті жазуда алымы мен бөлімінің не екенін біледі.

Жай бөлшектерді оқу, жазу;

Көрнекіліктерді пайдаланып бөлгіштері бірдей бөлшектерді салыстыру.

Бөлшекті екі санның бөліндісі ретінде түсіну, жай бөлшектерді салыстыру.

Тілдік мақсаттар






Оқушылар:

Бөлшектің жасалуын түсіндіру, бөлшекті жазуда алымы мен бөлімінің нені көрсететінін түсіндіру.

Пәндік лексика және терминология:

Бөлшек, алым, бөлім.

Сабақта диалог/жазуүшінпайдаланылатынтіл.

Талқылау:

Фигура қанша тең бөлікке бөлінген?

Қанша бөлігі боялған?

Қай бөлігі боялмаған? Қай бөлігі үлкен (кіші)?

Бөлшектің алымы нені көрсетеді?

Бөлшектің бөлімі нені көрсетеді?


Жазу:

Бөлшектерді жазыңдар. Бөлшектерді салыстырыңдар.

АКТ қолдану:

Заңдылықтар

Құндылықтар

Жауапкершілік,өмірбойынабілімалу

Пән аралық байланыс

Бейнелеу өнері,дүниетану

Тірек білім, білік, дағдылар

Бөлшектер, бөлшектерді жазу және салыстыру.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар






Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылармен амандасу. Машықкер өзін таныстыру.

  • Психологиялық ахуал

Бір, екі, үш,

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.


Ынталандыру.

«Жыл мезгілдері», «Айлар», «Апта» күндері жазылған қима қағаздар тақтаға жабыстырылады

Оқушыларға сұрақ қою.

«Жыл мезгілдері» (Бір мезгіл жылдың қандай бөлшегі?)

"Айлар" (6 ай бір жылдың қандай бөлшегі?)

"Апта" (Бір апта айдың қандай бөлшегі?)



















Бөлшек ұғымын қайталау.

Бөлшек дегеніміз не?

(Бөлшек деген – бұл бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі.

Бөлшек- бөлшек сызығы арқылы жазылады. Сызықтың асты-бөлімі. Ол қанша бөлікке бөлінгендігін білдіреді.

Ал, үсті-алымы. Ол қанша бөліктің алынғандығын білдіреді.)


1 (а) тапсырманы ауызша орындау.

Алдымен әр дөңгелек қанша бөлікке бөлінгенін табу;

Боялмаған бөліктерін бөлшек түрінде жазу.

Белгі берілген кезде басталады, белгі соғылғанда тоқтайды.Жұмыстарын келесі жұппен ауыстыру арқылы тексеру.


1-дөңгелек: 2 бөлікке бөлінген бөлігі боялған;


2-дөңгелек: 3 бөлікке бөлінген бөлігі боялған;


3-дөңгелек: 4 бөлікке бөлінген бөлігі боялған;


4-дөңгелек: 5 бөлікке бөлінген бөлігі боялған;


5-дөңгелек: 6 бөлікке бөлінген бөлігі боялған;

1 (ә)

1-дөңгелек: бөлігі боялмаған;


2-дөңгелек: бөлігі боялмаған;


3-дөңгелек: бөлігі боялмаған;


4-дөңгелек: бөлігі боялмаған;


5-дөңгелек: бөлігі боялмаған;































2 тапсырма

а) (Ө.ж.) Жарты жылдың айлар санын көрсететін бөлшекті және жылдың бір мезгілінің айлар санын көрсететін бөлшекті жазу керек.

Жарты жылдың айлар саны - , жылдың бір мезгілінің айлар саны - .

(Пр. ж.) ә)Текшелерді қолына алып, бірнеше айды жап. Досыңа осы бөлшекті атауды және жазуды ұсын.

Әр оқушы бірнеше текше алып, күнтізбеде бірнеше қатарды жабады. Екінші оқушы бөлшекті атайды,


Қалыптастырушы бағалау


3 Салыстыру. Тапсырманы тақтаға шығып орындайды.


; * ; * ; * ;


; ; ; ;


Берілген бөлшектерді салыстырады. Берілген бөлшектердің бөлімі бірдей болғандықтан, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды еске түсіру.

Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстырғанда, алымдары үлкен бөлшек артық болады.

Қиындықтарға түсінік беру.

Бөлшек сызығының астындағы сан бір бүтіннің неше үлеске бөлінгенін көрсетеді. Оны бөлшектің бөлімі деп атайды. Бөлшек сызығының үстіндегі сан неше үлестің алынғанын көрсетедң. Оны бөлшектің алымы деп атайды.Бірнеше оқушыға қайталату.


4 тапсырма. Әжей бөкебайды бір апта бойы әр күні бірдей ұзындықта тоқиды. Егер бүгін:

А) сәрсенбі; ә) бейсенбі; б) сенбі болса,

онда ол бөкебайдың қанша бөлігін тоқығанынын көрсететін бөлшекті жаз. Ол әлі қанша бөлігін тоқуы керек?

а) - ; ә) - ; б) - ;

(Бөкебай- жұмсақ жүннен, түбіттен тоқылған мойынорағыш.

Бөкебай туралы түсіндірме сөздік жұмысын жүргізу.)


Сергіту сәті

Секіреміз топ-топ,

Шапалақтап көп-көп.

Иiлемiз оңға қарай бiр,екi,үш,

Иiлемiз солға қарай бiр,екi,үш.


5 тапсырма. Сандарды өсу ретімен орналастырсаң, қазіргі бөлшекті жазу түрін алғаш қолданған ғалымның атын білесің. Бұл-Леонардо......

- Й; – И; - С; - А; - П; - И;


- К; - З; - Н.


( - П; – И; – З; - А; – Н; - С;


- К; - И; - Й; Леонардо Пизанский)


6 тапсырма.

Өрнектерді баған түрінде жазып, мәнін есептеп, тексеру.

1000-479 372+569 929-488 479+391


1000-479=521;372+569=941;

929-488=441; 479+391=870;


7 тапсырма. Теңдеуді шеш.

450+а=920-40 y:6=63:7


450+а=920-40 y:6=63:7

a=(920-40)-450 y=(63:7)*6

a=880-450 y=9*6

a=430 y=54


x-340=180+20 8*b=100-68


x-340=180+20 8*b=100-68

x=(180+20)+340 b=(100-68):8

x= 200+340 b=32:8

x=540 b=4

8. Есепте.

50-6*4 135+27:9+25 (125-100):5+98

24:4+12 10-54:6+310 1000-3*(329-320)


50-6*4 (Ең алдымен көбейту амалын орындаймыз)

6*4=24 50-24=26

24:4+12(Ең алдымен бөлу амалын орындаймыз)

24:4=6 6+12=18

135+27:9+25 (Ең алдымен бөлу амалын орындаймыз)

27:9= 3 135+3+25=163

100-54:6+310(Ең алдымен бөлу амалын орындаймыз)

54:6=9 100-9+310=401

(125-100):5+98 (Ең алдымен жақша ішін орындаймыз, кейін бөлу амалы орындалады)

125-100=25 25:5=5 5+98=103

1000-3*(329-320) (Ең алдымен жақша ішін орындаймыз, кейін көбейту амалы орындалады)

329-320=9 3*9=27 125-27=98


9 тапсырма. Кәмила,Назгүл, Ғалия және Толқынның туылған күндері: 2 наурыз, 17 мамыр, 2 шілде және 20 наурыз. Назгүл мен Ғалия бір айда туылған, ал Ғалия мен Кәмиланың туылған күндері сәйкес келеді. Әр қыздың туылған күнін көрсет.

Назгүл-20наурыз

Ғалия-2наурыз

Кәмила-2шілде

Толқын-17 мамыр


Дәптер, оқулық,

текшелер










































Рефлексия.

«Білім ағашы» әдісі арқылы бүгінгі сабақты бағалайды. Яғни, білім ағашына қызыл және жасыл түсті алма жабыстырады. Қыл түсті алма –сабақ ұнамады. Жасыл түсті алма-сабақ қызықты өтті, ұнады





























Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМКҚ











Сабақ жоспары



Тақырыбы: Бөлшекті оқу, жазу және оқыту





Өткізген: Тоқсанов А.М

Сыныбы: 3«д»

Мерзімі: 07.11.18

Бекітемін: _________

Әдіскер: Мавлитаева Г.А.

Келісемін: ______

Сынып жетекшісі: Мукужанова Ж.О.

Бағасы: _____________













Семей 2018








































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Бөлшекті оқу, жазу және оқыту

Автор: Тоқсанов Айдын Мейрамұлы

Дата: 05.02.2019

Номер свидетельства: 498491
