kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дұрыс және бұрыс бөлшек.Аралас сандар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың  мақсаты:      а) білімділік:  аралас сан туралы түсінік беру.Аралас санның

  бүтін және бөлшек бөлігін ажырата білу. Бұрыс бөлшекті аралас  санға айналдыра білу,аралас санды бұрыс бөлшекке  айналдыра білу.Натурал санды  аралас сан түрінде жазу,натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жаза  білу арқылы білімдерін кеңейту.

  ә) дамытушылық:   оқушылардың танымдық ізденістерін, ой- өрісін дамыту.Аралас сандарды, бөлшектерді жазғанда дұрыс жазу, нәрселердің бүтін және бөлшек бөлігін таба білу, суреттер арқылы  жаза білуге үйрету;.

 б) тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың  түрі:    жаңа тақырыпты меңгерту.

Сабақтың  типі: аралас  сабақ.

Сабақтың әдісі :    деңгейлеп саралап оқыту.

Сабақтың  көрнекілігі:  Сызба, карточка, кесте.

Сабақтың барысы:           І.   Ұйымдастыру кезеңі.

   А) Оқушыларды ұйымдастырып, сабаққа назарын аудару.

Класс оқушыларын үш  топқа бөлу.

І топ «Дұрыс бөлшек», ІІ топ «Бұрыс бөлшек», ІІІ топ «Натурал сан» 

                                        ІІ. Өтілген материалдарды  қайталау.

Өтілген материалдар бойынша сұрақтар:

х –тің  қандай мәндерінде ; -дұрыс бөлшек, -бұрыс бөлшек болады?

 Бөлімі 7 болатын барлық дұрыс бөлшекті ата.

Сұрақтар

Тапсырмалар

1. Жай бөлшектің жазылуы, оқылуы.

2. Дұрыс бөлшектің анықтамасы.

3. Бұрыс бөлшектің анықтамасы.

ІІІ Жаңа сабақ

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Жаңа сабақты түсіндіру.

Суреттегі тіктөртбұрыштардың  бөлігі боялған.  Онда   бүтін және  бөлік бар.Демек, тік төртбұрыштардың  бөлігі боялған.  қосындысын қосу белгісін жазбай   түрінде жазуға болады.

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

Бұрыс бөлшекті аралыс сан түрінде, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады.

1.Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу.

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін:

Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек:

Толымсыз бөлінді аралас сан бүтін бөлігі болады:

Қалдық бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады:

Мысалы,  .Жазылуы:

Осы сияқты: 

2.Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу:

Аралас  санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек.

Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің  алымын қосып, алым ету керек:

Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек:

Мысалы,, қысқаша жазылуы:.

Мысалдар:.

3.Натурал санды аралас түрінде жазуға болады.

Мысалы,, қысқаша жазылуы:  немесе,  қысқаша жазылуы:.

Мысалдар арқылы оқушыларға ережені қорытып шығаруды үйретемін.

ІV  Жаңа сабақты зерттеу.

№487 есеп  ауызша орындау.

Аралас сандарды оқыңдар.(бүтін және бөлшек бөліктерін ажыратып айту)

V  Жаңа материалды бекіту.

Есептер шығару.

Деңгейлеп оқыту әдісі бойынша тапсырмалар. Оқулықпен жұмыс.

А-деңгей №1

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дұрыс және бұрыс бөлшек.Аралас сандар»

Пәні Математика 5 «а», «б»

Сабақтың тақырыбы: Аралас сандар.

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: аралас сан туралы түсінік беру.Аралас санның

бүтін және бөлшек бөлігін ажырата білу. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра білу,аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра білу.Натурал санды аралас сан түрінде жазу,натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білу арқылы білімдерін кеңейту.

ә) дамытушылық: оқушылардың танымдық ізденістерін, ой- өрісін дамыту.Аралас сандарды , бөлшектерді жазғанда дұрыс жазу, нәрселердің бүтін және бөлшек бөлігін таба білу, суреттер арқылы жаза білуге үйрету;.

б) тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа , ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Сабақтың типі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі : деңгейлеп саралап оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: Сызба, карточка, кесте.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

А) Оқушыларды ұйымдастырып, сабаққа назарын аудару.

Класс оқушыларын үш топқа бөлу.

І топ «Дұрыс бөлшек» , ІІ топ «Бұрыс бөлшек», ІІІ топ «Натурал сан»

ІІ. Өтілген материалдарды қайталау.

Өтілген материалдар бойынша сұрақтар:

х –тің қандай мәндерінде ;-дұрыс бөлшек, -бұрыс бөлшек болады?

Бөлімі 7 болатын барлық дұрыс бөлшекті ата.


Сұрақтар

Тапсырмалар

1. Жай бөлшектің жазылуы, оқылуы.

2. Дұрыс бөлшектің анықтамасы.

3. Бұрыс бөлшектің анықтамасы.


ІІІ Жаңа сабақ



Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Жаңа сабақты түсіндіру.










Суреттегі тіктөртбұрыштардың бөлігі боялған. Онда бүтін және бөлік бар.Демек , тік төртбұрыштардың бөлігі боялған . қосындысын қосу белгісін жазбай түрінде жазуға болады.

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

Бұрыс бөлшекті аралыс сан түрінде, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады.

1.Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу.

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін:

Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек:

Толымсыз бөлінді аралас сан бүтін бөлігі болады:

Қалдық бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады:

Мысалы , .Жазылуы:

Осы сияқты:

2.Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу:

Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек.

Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек:

Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек:

Мысалы, , қысқаша жазылуы: .

Мысалдар: .

3.Натурал санды аралас түрінде жазуға болады.

Мысалы , , қысқаша жазылуы: немесе , қысқаша жазылуы: .


Мысалдар арқылы оқушыларға ережені қорытып шығаруды үйретемін.


ІV Жаңа сабақты зерттеу.

№487 есеп ауызша орындау.

Аралас сандарды оқыңдар.(бүтін және бөлшек бөліктерін ажыратып айту)


V Жаңа материалды бекіту.

Есептер шығару.

Деңгейлеп оқыту әдісі бойынша тапсырмалар. Оқулықпен жұмыс.

А-деңгей №1



В деңгей №2


1.



2.




С-деңгей

№ 3




№ 4


t=4 сағ; s=22м; v= ?

Шешуі :s=v t ; 22=v 4; v= (км/сағ)

Жауабы:км/сағ.


S=21см2 a=6 b-?

Шешуі: S=a b b=S:a b=21:b b=

Жауабы: см



ΥІ.Жаңа материалды бекіту сұрақтары

Кесте

Не білем?

Не білдім?

Не білгім келеді?

Бөлшек санның жазылуы.

Бөлшектің түрлері.

Бұрыс бөлшек, дұрыс бөлшек.

Бөлшек сандарға амалдар қолдана білу.

Бөлшек сызығы ХІІ ғасыр. Итальяндық Л.Пизанский «алым» , «бөлім», ХІІІ ғасыр. Грек математигі М.Плаунд.

Аралас сан. Натурал санды аралас санмен жазу. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру.

Аралас сандарды азайту, жай бөлшектерді көбейту және бөлу.



ΥІ.Үйге тапсырма.

№ 876



ΥІІ. Оқыушылардың білімдерін бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Тесты

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Дұрыс және бұрыс бөлшек.Аралас сандар

Автор: Кожабергенова Зарина Рахатовна

Дата: 21.12.2016

Номер свидетельства: 371951


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства