Тақырыбы | Виет теоремасы |
Мақсаты | Виет теоремасын меңгереді, білгенін, түсінгенін салыстырады, талқылайды, күрделі есептерді шығаруға дағдыланады. |
Жалпы мақсат | Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу , Виет теоремасын есептер шығаруда қолдана білу бейімділіктерін қалыптастырып дамыту |
Күтілетін нәтиже | Тақырыпты толық менгеріледі, ерекшеліктерін пайдалана отырып есептерді шешуді ұсына алады |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Кім жылдам,Миға шабуыл, Ойлан тап |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Сабақ барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | «Мозайкаі әдісі бойынша, сурет арқылы сыныпты топқа бөлу Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. | Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. |
Білу Миға шабуыл Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, | Үй тапсырмасы ауызша диалог арқылы тексеріледі №98 -2,4 №99-2,4 №100-2,4 Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. 1) Квадрат теңдеу деген не? 2) 2х2-5х-3═0 теңдеуінің коэффициенттерін атап шығыңдар 3) Квадрат теңдеу түрлерін ата 4) х2+px+q=0 .............. теңдеу? 5) Егер Д0 болса, онда квадрат теңдеудің неше түбірі болады? 6) Егер Д 7) Егер Д=0 болса, онда квадрат теңдеудің неше түбірі болады? 8) ах2+с=0, в=0 ...................теңдеу? 9) в2-4ас формуласымен есептелетін сан қалай аталады? 10) Квадрат теңдеудегі а, в, с қалай аталады? | Оқушылар,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды. |
Түсіну Слайд арқылы сабақты түсіндіру Қолдану | Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату ах2+вх+с=0,а=/=0 х1,х2-теңдеудің түбірлері = = ах2+вх+с=0,а=/=0 /а Жоғарыда, , Демек, , Теорема(Виет теоремасы) Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке тең, ал көбейтінділері бос мүшеге тең. Д=0 жағдайы үшін де виет теоремасы дұрыс. Теорема (Виет теоремасына кері теорема): егер екі санның қосындысы –р-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол сандар теңдеудің түбірлері болады. Мысалдар көрсету Теңдеудің түбірлерін анықтайық Х2-8х+15=0 Х1+х2=8 Х1*х2=15 Жауабы: 3;5 Х1=11, х2=-2 Х1+х2=9 Х1*х2=-22 Р=-9 q=-22 x2-9x-22=0 | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап ортаға топтан оқушы шығып, тапсырманы (дәлелдеуі,1 мысал,2 мысал)постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты жинақтайды Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау |
Талдау Ойлан тап | Ауызша тапсырмалар №147 | Әр топтан оқушы шығып жаттығуларды ауызша орындайды |
Жинақтау Кітаппен жұмыс | Топтарға жаңа тақырып бойынша кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау №148-топтық жұыс №150,151-жеке жұмыс | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді. |
Қолдану | Оқушыларға тест тапсырмаларын береді Жауаптары: 1В; 2Д; 3В; 4А; 5С | Оқушы орындайды Тексереді «Разминка» |
Бағалау Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын тарату | Әр топ бағалау шкаласын тақтаға ілу керек | Әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалайды |
Рефлексия | Екі жұлдыз , бір тілек Стикерлерді толтыру Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин) | Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады. |
Үйге тапсырма | №151,153 | |