kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ. Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.2.15

Рационал сандарды көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • рационал сандарды көбейтуді орындайды;
  • ауызша көбейте білу машықтарын дамытады.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • рационал сандарды кобейтуді орындайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушы:

  • берілген сабақтың математикалық терминологиясын қолданады;
  • рационал сандарды көбейтуді ауызша айқындайды;
  • рационалсандардыкөбейту ережелерін тұжырымдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • оң сан;
  • теріс сан;
  • бүтін сан;
  • рационал сан;
  • санның модулі;
  • таңбалары бірдей сандар;
  • таңбалары әртүрлі сандар;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • таңбалары әртүрлі сандарды көбейту үшін;
  • таңбалары бірдей сандарды көбейту үшін;

Құндылықтарды дарыту

Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

География. Қазақ тілі.

Бастапқы білім

Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Өткен тақырыпты қайталау. «Балық аулау» ойыны

Сұрақтары:

1.25 – 32 = -7

2.-12 + 25 = 13

3.-15 – (-35) = 20

4.Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу қалай орындалады?

5.-25 - (-75) = 50

6.Таңбалары бірдей рационал сандарды қосу қалай орындалады?

7.-22 + (-26) = -48

8. 33 – 36 = -3

9.-39 + (-21) = -60

3) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Слайдтар 1-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

bilimland.kz

 

Слайдтар 5-7.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайдтар 8-14.

Қосымша 3.

 

 

Қосымша 4.

 

 

 

 

 

Қосымша 5.

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайдтар 15-16.

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 6.

 

 

Слайдтар 17-18.

Сабақтың соңы

 

Слайдтар 20-21.

Қосымша 7.

     
     
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту"»

Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: «Бейнеу ауданының әкімдігінің «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Күні: 05.11.2018ж

Мұғалімніңаты-жөні: Садакова Г

Сынып: 6 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Рационал сандарды көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.2.15

Рационал сандарды көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • рационал сандарды көбейтуді орындайды;

  • ауызша көбейте білу машықтарын дамытады.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • рационал сандарды кобейтуді орындайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушы:

  • берілген сабақтың математикалық терминологиясын қолданады;

  • рационал сандарды көбейтуді ауызша айқындайды;

  • рационалсандардыкөбейту ережелерін тұжырымдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • оң сан;

  • теріс сан;

  • бүтін сан;

  • рационал сан;

  • санның модулі;

  • таңбалары бірдей сандар;

  • таңбалары әртүрлі сандар;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • таңбалары әртүрлі сандарды көбейту үшін;

  • таңбалары бірдей сандарды көбейту үшін;

Құндылықтарды дарыту

Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

География. Қазақ тілі.

Бастапқы білім

Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Өткен тақырыпты қайталау. «Балық аулау» ойыны

Сұрақтары:

1.25 – 32 = -7

2.-12 + 25 = 13

3.-15 – (-35) = 20

4.Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу қалай орындалады?

5.-25 - (-75) = 50

6.Таңбалары бірдей рационал сандарды қосу қалай орындалады?

7.-22 + (-26) = -48

8. 33 – 36 = -3

9.-39 + (-21) = -60

3) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Слайдтар 1-4












Сабақтың ортасы

Жаңа материалды баяндау.

Мұғалімнің презентацияны көрсетуі арқылы немесе видео арқылы жаңа материалды түсіндіру

Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, екі көбейткіштің көбейтіндісі теріс болады.

(

Таңбалары әртүрлі екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан болады.

Мысалы:

Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейтіндісі теріс болады.

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан болады.

Мысалы:

Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады.

Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады.

Мысалы:

Кез келген санды – 1 – ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама – қарсы санға тең.

Мысалы:

Оқушылармен төмендегі есепті талқылаңыз: Өзендегі су деңгейі әр тәулік сайын см-ге өзгереді. Егер болса, онда өзендегі судың деңгейі күнде қалай өзгереді?

Шешуі: және

Жаңа материалды бекіту

«Математикалық диктант» әдісі:

1. Көбейткіштердің біреуі теріс, екіншісі оң сан болса, ....... ...... сан болады. (көбейтінді теріс)

2. Көбейтіндінің мәні оң сан болды, егер .... ..... бірдей болса. (көбейткіштердің таңбалары)

3. Теріс санды нөлге көбейтсек, көбейтінді ..... тең болады. (0-ге)

4. Теріс санды 1-ге көбейтсек, көбейтінді ..... сан болады. (теріс)

5. Теріс санды -1-ге көбейтсек, көбейтінді .... сан болады. (оң)

Оқулықпен жұмыс: №586, (1,3,5)

587, (1,3)

№ 1. Бүтін сандарға көбейтуді орында.

Әрбір оқушы деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Содан кейін оқушының әрбіреуі бір бірін бағалайды.

«А»

- 20 ∙ (- 4) =80
(- 15) ∙ 0 = 0
28∙ (- 2) = - 56
3 ∙ (- 25) = - 75
- 21 ∙ (- 4) = 84

№2. Көбейтуді орында.

«B»

22∙ (- 0, 3) = - 6,6
(- 100) ∙ 0, 72 = - 72
- 88 ∙ 0, 1 = - 8,8
- 3, 8 ∙ (- 3) = 11,4 
- 0, 4 ∙ (- 30) = 12

№3. Көбейтуді орында.

«С»

- 1, 5 ∙ 0, 7 = - 1,05 
0, 6∙ (- 0, 5) = - 0,3
7, 2 ∙ (- 25, 3) = - 182,16
- 0, 7 ∙ 0, 64 = - 0,448


Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардан көзге арналған жаттығуларды жасауларын сұрайды.

«Көзге арналған жаттығу».

«Миға шабуыл» әдісі. «Жылдам математика» ойыны

«Жұптық жұмыс»

Берілген жұмысты жұптасып орындау керек.

bilimland.kz


Слайдтар 5-7.





























Слайдтар 8-14.

Қосымша 3.



Қосымша 4.






Қосымша 5.









Слайдтар 15-16.









Қосымша 6.



Слайдтар 17-18.

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау. Оқушыларға сұрақтар қою.

  • Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту ережесін тұжырымдаңдар.

  • Таңбалары бірдей екі санды көбейту ережесін тұжырымдағдар.

  • Көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді нөлге тең?

Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру. Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды. Рефлексияны аузыша/жазбаша жүргізуге болады.

Рефлексия

  • Сабақта мен ... жұмыс істедім

  • Сабақта мен өз жұмысыммен … .

  • Сабақта мен үлгердім … .

  • Менің көңіл-күйім ... .

  • Үй жұмысы менің ойымша … .

Кері байланыс: «Бас бармақ» арқылы

Слайдтар 20-21.

Қосымша 7.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы.

АКТ-менбайланыстар

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Сабақта әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру арқылы саралау қарастырылған. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған.

Әрбір оқушы өзін өзі бағалайды және бір-бірін жұпта бағалайды.


Сабақта сергіту сәті көз жаттығуы қарастырылған.

Сабақта сыныпта қозғалып жүруге арналған белсенді іс-әрекет түрлері қарастырылған.


1


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ. Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту"

Автор: Садакова Гулсара Серкенбайкызы

Дата: 15.11.2018

Номер свидетельства: 485793
