kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ. Тақырыбы: Пайыз

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4.А бөлім: Пайыз

Мектеп: «Бейнеу ауданының әкімдігінің «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Садакова Гулсара Серкенбайкызы

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Пайыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.16пайыз ұғымын меңгеру;

5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру

Сабақтың мақсаты

Пайыздар мен бөлшектер арасындағы байланысты түсіну;

Шама мәндерінің пайыздық кемуін немесе артуын түсіну;

Бөлшектерді пайыз арқылы өрнектей алу және керісінше орындай алу;

Бағалау критерийі

Пайыз ұғымына анықтама береді

Пайызды бөлшекке және бөлшекті пайызға айналдырады

Тілдік мақсаттар

Бөлшектерді пайыз арқылы және керісінше өрнектеу алгортмін түсіндіре алады;

Пәнге байланысты сөздік қор мен терминдер:

  • Пайыз;
  • Пайыздық қатынас;
  • Пайыздық арттыру;
  • Пайыздық кеміту;
  • Қарапайым пайыздық өсім;

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Бір процент -.. бөлік;

Процентті бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,. керек;

Бөлшекті немесе натурал санды процентпен жазу үшін,. керек;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Тақырыбы: Пайыз»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4.А бөлім: Пайыз

Мектеп: «Бейнеу ауданыныңәкімдігінің «Ы. Алтынсаринатындағы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:СадаковаГулсараСеркенбайкызы

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Пайыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.16пайыз ұғымын меңгеру;

5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру

Сабақтың мақсаты

Пайыздарменбөлшектерарасындағыбайланыстытүсіну;

Шама мәндерінің пайыздық кемуін немесе артуын түсіну;

Бөлшектерді пайыз арқылы өрнектей алу және керісінше орындай алу;

Бағалау критерийі

Пайызұғымынаанықтамабереді

Пайыздыбөлшеккежәнебөлшектіпайызғаайналдырады

Тілдік мақсаттар


Бөлшектердіпайызарқылыжәнекерісіншеөрнектеуалгортмінтүсіндіреалады;

Пәнге байланысты сөздік қор мен терминдер:

  • Пайыз;

  • Пайыздық қатынас;

  • Пайыздық арттыру;

  • Пайыздық кеміту;

  • Қарапайым пайыздық өсім;

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Бір процент - ..... бөлік;

Процентті бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін, ... керек;

Бөлшекті немесе натурал санды процентпен жазу үшін, .... керек;

Құндылықтарға баулу




Математикалық тілде сауатты сөйлеуге, ұқыптылыққа, дәлдікке,сыни ойлауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

  • Анықтамаларды дұрыс айтқызу арқылы қазақ тілі пәнімен байланыстырамын.

  • Сергіту сәті арқылы дене шынықтыру пәнімен байланыстырамын.

Алдыңғы білім


Жай бөлшектерге, ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин










Оқушылармен сәлемдесу

(С) «Уақыт шеңбері» әдісімен «Жиын» тарауын қайталап өтемін.Оқушыларды шеңбер қылып құрғызамын. Доп беру арқылы сұрақ қоямын. Дұрыс жауап берген оқушыларға смайликтер беріп бағалап отырамын. Оқушылар доп арқылы сұрақтар қояды, жауап берді.

Бағалау: смайликтер арқылы

(М) Асықтар көмегімен төрт топқа бөлу.




(М) Өзін-өзі бағалау бетшелерін беру, сабақтың кезеңдерімен таныстыру;

«Пайыз» тақырыбын жазып, оқушыларға сұрақ қоямын. Оқушылардан берілген сөзді қашан және қалай кездестіргенін сұраймын. Тауар бағасына қатысты жеңілдіктер, банктегі пайыздар, сүт өнімдерінің майлылық пайызы және т.б. аналогиялар келтірімін. Оқушыларды көрсетілген пайыздар бүтін саннның бөлігі болатынын түсінуіне бағыттаймын. «Пайыз» түсінігін тұжырымдауды ұсынамын. Анықтама: Пайыз деп санның жүзден бір бөлігін айтады. «%» белгісімен белгілейді.

Оқушыларға пайыздың анықтамасына сүйеніп, 4%-ды

жай бөлшек түрінде, яғни 4% = ; сол сияқты

27% = жазуды ұсынамын.

Пайызды бөлшек түрінде жазуда сөйлеу дағдысын қалыптастыруға назар аударамын «1 пайыз – санныңжүзден бір бөлігі, сондықтан 4 пайыз – санның жүзден 4 бөлігі, яғни 4% = »

Оқушылармен пайызды бөлшек түрінде жазу ережесін тұжырымдаймын: «Пайызды бөлшек түрінде жазу үшін, пайыз санын 100-ге бөлу керек».

Бөлшекті пайызбен жазу кері амал болып табылады, яғни «Бөлшекті пайыз түрінде жазу үшін, оны 100%-ға көбейту керек».

50% - жартысы, 25% - ширегі, 10% - оннан бірі, 1% - жүзден бірі болатынын айтып өтемін.

Бөлшектерді пайызға айналдыру және кері өрнектеу дағдысын қалыптастыру үшін, «Тізбек» әдісі бойынша келесі жұмысты ұйымдастырамын. Мысалы: бір оқушы кез келген сыныптасына өз қалауымен пайызды атайды. Ал сұрақ қойылған оқушы пайызды бөлшекке айналдырып, келесі сыныптасына өзі таңдаған пайызды айтады. Жұмысты барлық оқушылар қамтылғанша жалғастырамын.

Смайликтер және доп








Асықтар







Өзін-өзі бағалау бетшесі

Пайыздық құрамы көрсетілген заңтаңбалар





















«Bilimland.kz» сайтынан видеоролик көрсетемін

Сабақтың ортасы

20 мин


1-тапсырма

(Т)Сәйкесін тап! Берілген кестені сәйкес суретті, бөлікті, пайызды тауып, толықтыру.

(М) Топтарға таратпа жұмыстарын тарату

0,2

20%

0,4

40%

0,6

60%

0,8

80%

0,1

10%

0,3

30%

0,7

70%

Дескриптор: Білім алушы

  • Суретті пайдаланып, бөлшекті және пайызды сәйкестендіреді.

2-тапсырма

(Ж) Кестені толықтыр! Кестедегі жай бөлшекті, ондық бөлшекті, пайызды табу.

Жай бөлшек

Ондық бөлшек

Пайыз

0,15



73%



39%



Дескриптор: Білім алушы

  • Пайызды ондық бөлшекке айналдырады.

  • Пайызды жай бөлшекке айналдырады.


(С) «Әткеншек» ойынын ойнатамын;

Оқушылар жаттығуларды моншақтарды төгіп алмай орындауы қажет.

3-тапсырма

(Т) Ойлан тап! Есептің мәнін табу.

Ыдыстың – сіне су құйылған.

  • Ыдыстың неше пайызына су құйылған?

  • Ыдыстың неше пайызы бос?

  • 100% үшін қандай шама алынған?








Дескриптор: Білім алушы

  • Бөлшекті пайызға айналдырады.

Бағалау: Өзін – өзі бағалау парақшалары





Таратпа қағаздар







Оқулық, жұмыс дәптерлері




























































Ленталар байланған диск, пластикалық стакан, моншақтар;







Қызыл, көк жетондар

Сабақтыңсоңы

10 мин


Білімді бекіту

(Т) «Домино» ойыны арқылы сәйкестендіру.

Берілген сұрақтар мен жауаптарды, тұжырымдарды сәйкестендіреді.

№1

Бір процент -

100-ге көбейту керек

№2

жүзден бір бөлік

Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін

№3

100-ге бөлу керек

0,5

№4

Бөлшекті немесе натурал санды пайызбен жазу үшін

50%



Бағалау: мадақтау, қол шапалақтау.


(С) Кері байланыс: «Көңіл күй букеті»

Оқушылар гүлдерді вазаға қояды. Ваза суреті плакатқа салынған. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет.

Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет.

Сары түс – барлығы түсінікті емес.

Жасыл түс – барлығы жақсы.

Үйге тапсырма № 1545

Домино үлестірмесі















Жабыстырмалы қағаздар

СаралауСіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Проблемалық оқыту» қағидасы қолданамын, ол – оқушыларға жаңа білімді өз бетімен қалыптастыру дағдылануын жетілдіруге және оны терең түсінуге мүмкіндік береді.

«Тізбек» әдісін жаңа білімді нығайту мақсатында,

«Әткеншек» ойынын сергіту мақсатында, «Домино» әдісін білімді бекіту мақсатында қолданам.



Смайликтер, мадақтаулар, бірін-бірі бағалау, житондар, қол шапалақтау.



Топқа бөліну кезінде сыныптың тыныштығын қадағалау



Сабақбойыншарефлексия


Сабақмақсаттары немесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ. Тақырыбы: Пайыз

Автор: Садакова Гулсара Серкенбайкызы

Дата: 15.11.2018

Номер свидетельства: 485801
