Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Ондық бөлшектерді қосу және азайту»
М.Ломоносов атындағы №5 орта мектеп-лицейі
Ондық бөлшектерді
қосу және азайту
Ашық сабақ
Сыныбы:5 «ә»
Пән мұғалімі: М.А. Карибаева
Талдықорған қаласы
2016-2017 оқу жылы
Сыныбы: 5 «ә»мерзімі: 21.02.17тексерілді:
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың ондық бөлшектер, оларды қосу және азайту тақырыптары бойынша алынған білімдерін тиянақтау. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, өз бетімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту. Тәрбиелік: Ұқыптылық пен жауапкершілікке баулу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақ типі: бекіту сабағы. Сабақ түрі: Іскерлік дағдысын дамыту. Сабақтың көрнекілігі: интер.тақта, плакаттар, деңгейлік тапсырмалар, постерлер
Сабақ жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй жұмысын тексеру. Постермен жұмыс(қайталау)
3. «Кім жылдам?» 4. Практикалық жұмыс
5. Жұппен жұмыс
6. Сергіту сәті 7. «Ойлан, тап»
8. Кітап – білім бұлағы
9.Деңгейлік тапсырмалар
10.Бағалау
11. Үй жұмысын беру
12.Қорытындылау. кері байланыс
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды қағаз қималарын алу арқылы үш топқа бөлу. Олар:жай бөлшек, аралас сан, ондық бөлшек. Психологиялық тренинг өткізу. Тренинг жасау кезінде оқушылар партаны айнала қоршап тұрады. «Қуанамын менде, қуанасын сенде, қуанамыз бәріміз!» деп барлығы бірге айтады. Бұдан кейін оқушылардан бүгінгі сабаққа дайындығын тексеремін.
2. Үй жұмысын тексеру.
Дәптерлерін ауыстыру арқылы, тақтада көрсетілген жауаптарға қарап тексерді. Дұрыс не дұрыс еместігін анықтады. № 761
(5,69+1,606)-1,29=6,006
(3,7-2,388)+0,76=2,072
8,59+2,31=10,9
8,59-2,31=6,28
54,002-(28,7-5,001)=30,303
№766
25дм=2,5м
146см=1,46м
59мм=0,059м
803см=8,03м
Постермен жұмыс(қайталау сұрақтары бойынша)
І топ:Ондық бөлшектерді қалай қосады?
ІІ топ:Ондық бөлшектерді қалай азайтады?
ІІІ топ:Ондық бөлшектерді қалай салыстырады?
3. «Кім жылдам?»
Әр топтап 3 оқушы кезек кезекпен шығады. Тақтамен жұмыс жасайды.
3,7+1,4=
10-5,2=
7,82-7,8=
2,87-0,645=
0,0133+14,56=
0,07+0,05=
19,23+162,01=
165,23-15,23=
89-72,03=
4. Практикалық жұмыс
Әр топқа қатты қағаздан жасалынған фигуралар беріледі. Олар: тік төртбұрыш, шаршы, үшбұрыш. Әр фигураның қабырғаларының ұзындықтарын сызғышпен өлшеу арқылы анықтап, периметрін анықтайды.
a=21.4см P=21.4+21.4+21.4+21.4=85.6 см
a=21.4см b=18.7см c=20.5см P=21.4+18.7+20.5=60.6 см
a=23.1см b=17.2см P=23.1+17.2+23.1+17.2=80.6 см
5. Жұппен жұмыс
Білім деген биік шың,
Бақытқа сені жеткізер.
Білім деген ақылшың,
Қиындықтан өткізер.
Деген жолдарды А4 форматынан 4 бетке жазып әр бетті 3ке бөлеміз. Әр бөлікте есептер жазылған. Жұп арқылы шешіледі. Тақтада есептердің жауабы жазылып тұрады. Әр бөлікті сәйкесінше жауапқа жабыстыру арқылы берілген өлең жолдары шығады.
6. Сергіту сәті. Қызыл өрік
7. «Ойлан, тап»
Әр топқа сандар жазылған бұлттар беріледі. Сол сандарды өсу немесе кему ретімен жазғанда әр топта сөздер шығады.
«Егеменді еліміздің болашағы - ДАРЫНДЫ, БІЛІМДІ, ӨНЕГЕЛІ жас ұрпақ»
Н.Ә. Назарбаев
8. Кітап – білім бұлағы
№960
Орам матадан 15,8 метр мата сатылғанда, 21,3 метр мата қалды. Орамда алғашқыда неше метр болған?
№963
Шаңғышы бірінші сағатта13,09 км, ал екінші сағатта 13,96 км сырғанады. Шаңғышы екі сағатта неше километр сырғанады?
№ 964
Оқушылар бірінші күні 867,6 кг, екінші күні 1020,85 кг , ал үшінші күні 1088,3кг металл сынықтарын жинады. Оқушылар үш күнде барлығы неше кг металл сынықтарын жинады?
9.Деңгейлік тапсырмалар
А деңгейі
Есепте:
326-0,92=
76,54+29,2=
В деңгейі
Амалды орында: 27,35+2,36+4,5
(3,85+1,37)+(1,15-0,16)
C деңгейі
Теңдеуді шеш: 16,5 - ( Х + 0,34 )= 0,49
10.Бағалау
Әр топ басшысы алдарына берілген бағалау парағына сәйкес топтағы оқушылардың бағасын айтады.