Сабақ тақырыбы:
7 санын қосужәне азайту
Мектеп:№20 мектеп
Бекітілді: Күні : 10.11
Бастауыш сынып мұғалімі: Ботаева Динара
Сыныбы: 2 «А»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаттары:
- Екі амалдан тұратын өрнектермен және басқадай
тапсырмалармен байланысты есептеулерде 7 санын қосу және азайтудың кестелік жағдайларын қолдану
- Оқушылардың ойлау, есте сақтау және танымдық қабілеттерін дамыту.
- Ойындар ойнату арқылы оқушы назарын өзіне аудару
Табыс критерийлері:Оқушы:
- 7 санын қосу,азайту амалдарын меңгере отырып ауызша есептеуді меңгереді
- Топта ондықтан аттайтын жағдайларда 7 санын қосу және азайту дағдыларына машықтанады
- Логикалық және шартты есептерді құрып үйренеді
Модульдің кіріктірілуі
(оқыту технологиясы)
СТО,ОүБ,АКТ
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топпен,жұппен жұмыс,«Өзіңді тексер»,«Эстафета» ойыны,«Кім шапшаң?» ойыны,«Жұбын тап» ойыны.
Тірек сөздер:
7-саны,сандық құрамы,қима суреттер,жұмбақ,слайд
Сабақтың кезеңдері мен уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
2-минут
Психологиялық дайындық:
Жылулық шеңбері
Қуанамын менде, қуанасың сенде,
Қуанайық достарым, арайлап атқан күнге.
Бүгінгі күніміз сәтті өтсін!Балалар шеңберге тұрып, жылулық шеңберін жасайды.
слайд
2.Топтастыру:
1-минут
Оқушыларды үш топқа бөлу.Үстел үстінде фигуралар, кесінділер, амал таңбаларының қималары.
1-топ
2-топ
3-топ
Оқушылар топтасып отырады
қималар
3.Үй тапсырмасы:
2-минут
№5 есептің орындалуын тексеру
Үйге берілген тапсырманы 2-3 оқушы оқиды
жұмыс дәптері
4.Тірек білімді еске түсіру
2-минут
«Эстафета » ойыны:
12 11 10
^ ^ ^
Әр топ оқушылары бірінен кейін бірі бір таңбалы сандар жұбын жазады.
А4 қағаз,фламастер
5.Қызығушылығын арттыру:
Логикалық жұмбақ
2-минут
Көл бетіне 4 аққу,
Келіп қонды 3 аққу
Айтшы сонда көлде
Неше аққу қонды? (7) 4+3
Он қарындаштың үшеуін
Досың сұрап алады
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады? (7) 10-3
Табақта 5 алма, қолымда 2 алма.
Барлығын қосқанда болады неше алма?(7) 5+2
Тоғайда 9 карға отыр.
Аңшы олардың 2-еуін атып алды, нешеуі ұшып кетеді? (7) 9-2
Слайдталған жұмбақ
6.Болжау:
1-минут
-Барлығының жауабына қандай сан шықты?
-Ал, бүгін сабағымыз қандай санға қатысты деп
ойлайсыңдар?
-Бүгін біз, 7-санын қосу,азайту амалдарына арналған есептер шығарып,шартты есептерді құра отырып екі амалмен шығатын есептерді орындаймыз.
Оқушылардың жауабы тыңдалады.
Слайдта
7-цифры
7.Топтық тапсырма:
2-минут
3-топқа тапсырмалар беру
Шапшаң 7 санының құрамын жаздырту.
7
2+5
4+3
6+1
Әр топ 7-санының құрамын шапшаң жазып,бір-бірінің жазғандарын тексереді.
Дәптер,қалам
8.Өмірмен ұштастыру:
2-минут
7 санының құрамы 2-мен 5-ті біріктіріп,25-санын шығару.25-саны қандай ұғымды білдіреді?
Мұғалімнің қосымша жауабы:Біз егеменді ел болып, бүкіл әлемге өзімізге қаратып,Тәуелсіз Қазақстан Республикасы атанғанымызға,яғни тәуелсіздігімізге биыл 25-жыл толады.
Оқушылар жауап береді.
сандар
9.«Кім шапшаң » ойыны:
Топпен жұмыс:
5-минут
1-топ:
7 мен 3 сандарының қосындысына 4-ті қосу
14 мен 4 сандарының айырмасынан 3-ті азайту
2-топ
8 бен 2 сандарының қосындысына 5-ті қосу
15 пен 5 сандарының айырмасынан 2-ні азайту
3-топ
9 бен 1 сандарының қосындысына 6-ны қосу
16 пен 6 сандарының айырмасынан 1-ді азайту
Әр топ жұптаса отырып аталған есептерді ақылдаса отырып орындайды.
Әр топтан бір оқушыдан шығып тақтады орындайды
Оқулық (үлестірмелі карточка),дәптерлеріне орындайды
Сергіту сәті:
2-минут
Күн ұйықтайды.
Күн оянады.
Жел соқты.
Жаңбыр жауды.
Бұлт шатырлады.
Күн ашылды.
Жел басылды.
Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды.
слайд
10.Практикалық тапсырма:15-минут
№4 тапсырма
№4 есепті бір оқушы тапсырманын мәтінін оқиды.
2-ші жәшіктегі сарымайдың массасы белгілі болуы керек.
Есеп екі амалмен шығарылады.
Есепті шығару тақтада мұғалімнің басшылығымен орындалады.Есепті шығарар алдынды шарты талданады және шығару жолдары анықталады. Мұғалімнің талдауы:
-Оқушылар, нені табу керек?
-Массаны табу керек.
-Массаның өлшем брлігі?
-Килограмм
-Ол үшін не белгілі болуы керек?
-Есеп неше амалмен шығарылады?
-Бірінші амалмен нені табамыз?
-Екінші амалмен ше?
Шарты:
1 жәшікте-30кг
2 жәшікте-? 5кг артық
Шешуі:(30+5)+30=65
Жауабы:барлығы 65 кг
11.«Өзіңді тексер»
2-минут
Өткен сабақтарды қайталау мақсатында әр оқушыға үлестірмелі карточка беріледі.
1-топ: 9+4= (6+4)-5=
9см*6см 4+х=12
2-топ: 12+3= (12+3)-5=
3см*7см 5+х=12
3-топ: 10+13= (16-10)+2=
10см*12см х-3=9
6+0=
Оқушылар өз беттерімен орындайды
Үлестірмелі парақша
12.Қосымша мәліметтер
2-минут
Оқушыларды 7 санына қатысты ұғымдармен таныстыру.
Жеті ата
Жеті нан
Жеті қазына
Жеті күн
Жеті тақ сан
Оқушылар 7-санына қатысты ұғымдардан білетіндерін атайды
АКТ
13.«Жұбын тап» ойыны:
2-минут
1-топ:
11 8
14 - 5 +
2-топ:
6 10
4+ 10 -
3-топ:
15 7
9 + 6 +
Әр топ бірігіп орындайды
Үлестірмелі парақша
14.Үйге тапсырма беру:1-минут
№6 есеп
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады
15.Бағалау:
1-минут
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
16.Рефлексия
1-минут
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады
Постерлер