Сабақ | Мектеп: |
Күні:20.12.16 | Мұғалімнің есімі:Нагуманова Ж.З |
СЫНЫП:9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) | Арифметикалық прогрессияның анықтамасын меңгеріп, n-мүшесін және алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласын меңгеріп, есептер шығарғанда қолдануға итермелеу. |
Сабақтың тақырыбы: | Арифметикалық прогрессия тақырыбына есептер шығару. |
Сабақ мақсаттары : | Барлық оқушылар:Арифметикалық прогрессияның мағынасын ашып, өмірде тиімді қолдана білудің ерекшелігін дәлелдейді. |
Кейбір оқушылар:«Қазақстанның дербес ел болуына, әрі-беріден соң, қазақтың қазақ болуына, басы қосылып, бір жеңнен қол, бір жағадан бас шығаруына ерен еңбек сіңірген Абылайдан артық адамболмас». М.О. Әуезов |
Тілдік мақсат | Оқушылар: ( Шеңбердегі әңгіме арқылы диалог жүргізіледі )Талқылауға арналған тармақтар./Кофе таяқшасы./1.Сандар тізбегі дегеніміз не? 2.Сандар тізбегі қандай тәсілдермен беріледі?/Баяндау,аналитикалық,Рекурренттік,Графикалық/ 3.Сандар тізбегі қандай тізбекке бөлінеді?/Шекті,шексіз.Өспелі,кемімелі/ 4.Арифметикалық прогрессия деген не?/екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегі/ 5.Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы. |
Негізгі сөздер мен тіркестер:Арифметика,айырымы,арифметикалық прогрессия,n мүшесінің қосындысы. |
Жазылым бойынша ұсыныстар:Қазақ халқының логикалық есептерін шығару. |
Алдыңғы оқыту | Сандар тізбегі,арифметикалық прогрессия,алғашқы n мүшесі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазаңыз) | Ресурстар |
Басталуы 3-мин | 1.Психологиялық дайындық.Шеңбердегі әңгіме (үй тапсырмасын пысықтау) Арифметикалық прогрессия тақырыбына байланысты топқа бөлу. Топтардың бір-біріне тілегі | Әр столға арнап жазылған таблолар парақшалар. |
Ортасы 15 мин 3 мин 5 мин 6 мин | Кубизм әдісін қолдана отырып, сұрақтарға жауап беру. 1.Арифмет-қ прогр анықтамасын тұжырымдаңдар. 2.Қандай сан ариф пр айырмасы деп аталады? 3.Ариф пр қасиеті? 4.Ариф пр н мүшесінің формуласы? 5.Ариф пр алғашқы п мүшесінің қосын-ң формуласы? 6.Ариф прогрес мысал келтір? Салыстыру тесті. 1) 1) 2) 2) 3) 3) 4) 4) Сергіту сәті: Көк диван әдісі арқылы жүреді (3 оқушы үш түрлі сөз айтады ортадағы оқушы бір сөзді таңдап, сол сөзді өзі айтқан сөзбен байланыстырып мақал айтады.) Тапсырмаларды орындау:.( арифметикалық прогрессияның мәнін ашу.) Қазақ халқының логикалық есептерін шығару. 1.Ақсақал үш ұлына енші малдарын бөліп бермекші болды. Малдар 12 көгенде көгенделген. 1- ші көгенде – 1қой, 2-ші көгенде - 2 қой, ..., 12-ші көгенде – 12 қой. Ол ұлдарының әрқайсысына 4 көгеннің малын берді. Ақсақал малдарын қалай бөлген? 2. Табақта 45 құрт бар. Әр табақтағы құрттардың саны әртүрлі болатындай етіп, оларды 9 табаққа қалай бөліп салуға болады? Деңгейлік тапсырмалар А деңгейлі оқушы. В деңгейлі оқушы. С деңгейлі оқушы. Берілгені | Табу керек | a1=-5 a2=7 | d | a1=3 d=3 | a10 | a1=2 d=2 | a40 | a1=9 a7=21 | S7 | a3=25 a10=-3 | a1 | | Кубик. Дәптер,қалам,қарындаш Орындыққа жабуға арналған көк мата Жеке парақшалар тарату |
Аяқталуы 5 мин 2 мин 5 мин | VII. Қорытындылау a1=3, d=2 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы 9 мүшесін тап. Осы сандардан сиқырлы квадрат құрастыр. a1=3a2=5 a3=7 a4=9 a5=11 a6=13 a7=15 a8=17 a9=19 VIII. Үйге: a1=2, d=3 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы 9 мүшесінен сиқырлы квадрат құрастырып кел. Кері байланыс: Бүгінгі сабақта кімге көмек қолын соза алдың ? _______________________________________ Бүгінгі сакбақта алған білімің күнделікті өмірде қажет деп ойлайсың ба? _______________________________________ Қажет болса не үшін? _______________________________________ Оқушылар табыс баспалдағына аты жазылған стикерлерді жапсыру арқылы өзін өзі бағалайды.Мұғалім сабақтағы оқушылардың іс-әрекетін қортындылайды. Бағалау.Жеке | Арнайы сұрақтар жазылған кері байланысқа арналған парақшалар Табыс баспалдағы –плакат |
Рефлексия | |
| |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін ескеріңіз? |