kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Арифметикалық орта,өзгеріс ауқымы, мода

Нажмите, чтобы узнать подробности

қысқа мерзімді жоспар САБАҚ:Түзудің теңдеуі Мектеп: 3 мектеп- интернат Күні:11.02.2017 ж Мұғалімнің есімі: Мәденова Гүлзия СЫНЫП:8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ негізделген оқу Мақсаты (мақсаттары) Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесіндегі түзудің теңдеуінің формуласымен таныстыру, оларды қолдана білу дағдыларын қалыптастыру; Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Түзудің теңдеуімен танысады; Оқушылардың басым бөлігі: Есеп шығару дағдылары қалыптасқан; Кейбір оқушылар: Зерттеушілік іс-әрекет ұйымдастыру арқылы ажырату, салыстыру және болжау қабілеттерін жетілдіреді; Тілдік мақсат Оқушылар: Әр оқушы өз бетінше жұмыс (істей) алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: Түзудің теңдеуі, жазықтықтағы нүктенің координаталары, қатынас, пропорцияның қасиеттері; Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Сіз неліктен екенін.. айта аласыз ба? Жазылым бойынша ұсыныстар: Есептерді толық дәптерге жазып отыру Алдыңғы оқу Қайталау есептерін шығару Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар Басталуы Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Біліміңді сынап көр. 1.Тікбұрышты координаталар жүйесін енгізу үшін не істейміз? (Өзара перпендикуляр екі түзу жүргізіп, олардың әрқайсысына бағыт беріп кесінділердің өлшем бірлігін таңдаймыз) 2.Шеңбердің теңдеуінің дегеніміз не? (Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да бір теңдеуді қанағаттандырса, онда ол теңдеу осы шеңбердің теңдеуі деп аталады) 3.Координаталық остер жазықтықты неше ширекке бөледі? (4 ширекке бөледі) Оқулық, жұмыс дәптерлері Ортасы Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі: Координат жүйесі бар жазықтықтағы түзудің жалпы теңдеуі ах+ву+с=0 болады, мұндағы А,в,с –тұрақты сандар. Мысалы: 2х+у+3=0 by=-ax-c деп белгілесек: Мысалы: Сонымен жазықтықтағы кез келген түзу ах+by+c=0 не теңдеуімен беріле алады. және нүктелері арқылы өтетін түзу мына теңдеумен беріледі: Қатынастардың теңдігінен шыққан Білімді мыңды жығады.. (есептер шығару) №223. 1) және ; 2) және 3) және нүктелерінен өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. №225. Мына түзулерді салыңдар: 3х-2=0, 2у+3=0,х+у=0,2х+5у=0,х+2у+3=0 және 3x+4y-12=0 Оқулық
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Арифметикалық орта,өзгеріс ауқымы, мода»

Сабақ: Арифметикалық орта, ауытқу өзгерісі, мода

Мектеп: №3 мектеп интернат

Күні: 19.04.2017

Мұғалімнің есімі: Мәденова Гүлзия

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушыларда сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы туралы түсінік қалаптасады, сандардың арифметикалық ортасын, өзгеріс ауқымын, модасын табуды есептер шығаруда қолдануды үйрету.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Арифметикалық орта, өзгеріс ауқымы, мода ұғымдарымен танысады;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Есеп шығару дағдылары қалаптасқан;

Кейбір оқушылар:

  • Логикалық ойлау қабілеті жоғары;

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Арифметикалық орта туралы ұғымымен танысады және есептер шығара ( істей) алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бірнеше санның арифметикалық ортасы, ең үлкен мәні, ең кіші мәні, ауытқу өзгерісі, мода.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:


Сіз неліктен...... екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Есептерді толық дәптерге түсіру

Алдыңғы тақырып

Арифметикалық орта, ауытқу өзгерісі, мода

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: №899

Біліміңді сынап көр. (Сұрақ –жауап. Оқушыларға ауызша сұрақтар қоямын, олар жауап береді)

1.Арифметикалық орта дегеніміз не?

2. Арифметикалық ортасын табу үшін не істейміз?

3.Ауытқу өзгері дегеніміз не?

4. Мода дегеніміз не?


Оқулық, жұмыс дәптерлері

Ортасы

(Оқушыларға есептер қойылады. Оқушылар ауызша жауап бердеді)

2)"Биржа" ойыны

ІІ деңгейлі есептер

  1. 30 бен 50 3) 15 пен 17 5) 1,2 мен 1,8

100 бен 90 4) 7 мен 9 6) 0,6 мен 0,4

ІІІ деңгейлі есептер

Карточкамен жұмыс

1. Көп нүктенің орнына тиісті сипаттаманың атын жазыңдар

15+21+17+18+19=90

90:5=18 Сандардың -------------------------------------18

2) 3,5; 4,8; 4,7; 4,8 Сандардың ---------------------4, 8

  1. 41; 43; 40; 39 Сандардың -------------------------4

  2. 2,5; 3; 2,5; 1,8; 1,8 Сандардың --------------2,5және1,8

3) Оқулықпен жұмыс

1.Данияр аулаған балықтарын жеке-жеке өлшегенде, массалары: 1,2 кг; 3,24 кг; 1,9 кг; 2,16 кг; 2 кг болды.

Даниярдың аулаған бір балығының орташа массасы неше

килограмм? Балықтардың массаларының өзгеріс ауқымы

неше килограмм?

2.Сәуірдің бір күнінде ауаның температурасы таңертеңгілік

2˚С, түсте 6˚С, түстен кейін 4˚С, кешке 3˚С, түнде 0˚С болды.

  1. Ауаның тәуліктік орташа температурасы неше градус?

  2. Тәулік ішіндегі температураның өзгеріс ауқымы неше градус?

  3. Сол күнгі ауа температурасының модасы бар ма?


4)Топтық жұмыс «Тарсия»

5) Мұғалім:- есептерді шығару үшін, сол есептерді шығара отырып, мына жұлынып қалған гүлдерді қайта гүлдендірейік. (Оқушылар есептер шығару арқылы гүлдерді отырғызады).

1 есеп. Сандардың арифметикалық ортасын тап.

1 - гүл ---------- 2 - гүл ------------- 3 - гүл

5 пен 3; ------------ 15 пен 17; --------------- 0, 6 мен 0, 4;

7 мен 9; ------------ 30 бен 50; --------------- 1, 2 мен 1, 8;

10 мен 12; ------------- 100 бен 90; -------------- 0, 25 пен 0, 75;

Жауабы:

1 - гүл -------------- 2 - гүл --------------- 3 - гүл

(5+3): 2=4 ------------- (15+17): 2=16 --------------- (0, 6+0, 4): 2=0, 5

(7+9): 2=8 --------------- (30+50): 2=40 --------------- (1, 2+1, 8): 2=1, 5

(10+12): 2=11 ------------- (100+90): 2=95 ------------ (0, 25+0, 75): 2=5

2 есеп. Сандардың өзгеріс ауқымын тап.

4 - гүл

0, 1; 2; 0, 5; 7;

6, 3; 0, 6; 7; 15, 9;

0, 4; 2, 5; 9; 20;

Жауабы: 7 - 0, 1=6, 9; 15, 9 - 0, 6=15, 3; 20 - 0, 4=19, 6;

3 есеп. Сандардың модасын тап.

5 - гүл

1) 2, 1; 3, 5; 4, 6; 2, 1; 0, 3;

2) 3/5; 8/7; 7/3; 3/5; 1; 3/5;

Жауабы: 2, 1; 3/5;

6 - гүл

1) 5, 1; 7, 5; 8, 3; 10, 2; 20;

2) 6, 1; 7, 5; 7, 5; 5, 9; 6, 1;

Жауабы: жоқ; 7, 5; 6, 1;

7 - гүл

1) 0, 6; 0, 5; 0, 3; 0, 6; 0, 1;

2) 7; 9; 10; 8; 6;

Жауабы: 0, 6; жоқ.

(Осы есептерді шығарып оқушылар гүлдерді отырғызды).


5 сынып














Оқулық



Аяқталуы

Бекіту кезеңі: «Сұрақтары бар қорап» стратегиясы

Үй тапсырмасын беру кезеңі: Бақылауға дайындық

Бағалау кезеңі: «Жан қиналмай жұмыс бітпес, талап қылмай мұратқа жетпес» (оқушыларды сабақта көрсеткен білімдеріне қарай бағалау)

Рефлексия. Білім ағашы. «Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»

Кері байланыс

стикерлер

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері

АКТ –мен байланыс құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма түзетулер енгіздім және неліктен?



Төменде бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






1 есеп. Сандардың арифметикалық ортасын тап.

1 - гүл ---------- 2 - гүл ------------- 3 - гүл

5 пен 3; ------------ 15 пен 17; --------0, 6 мен 0, 4;

7 мен 9; ------------ 30 бен 50; --------1, 2 мен 1, 8;

10 мен 12; ----------100 бен 90; -------0, 25 пен 0, 75;

2 есеп. Сандардың өзгеріс ауқымын тап.

4 - гүл

0, 1; 2; 0, 5; 7;

6, 3; 0, 6; 7; 15, 9;

0, 4; 2, 5; 9; 20;

3 есеп. Сандардың модасын тап.

5 - гүл

1) 2, 1; 3, 5; 4, 6; 2, 1; 0, 3;

2) 3/5; 8/7; 7/3; 3/5; 1; 3/5;

Жауабы: 2, 1; 3/5;

6 - гүл

1) 5, 1; 7, 5; 8, 3; 10, 2; 20;

2) 6, 1; 7, 5; 7, 5; 5, 9; 6, 1;

7 - гүл

1) 0, 6; 0, 5; 0, 3; 0, 6; 0, 1;

2) 7; 9; 10; 8; 6;






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Арифметикалық орта,өзгеріс ауқымы, мода

Автор: Мəденова Гүлзия Бегəліқызы

Дата: 19.04.2017

Номер свидетельства: 410373
