kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Арифметикалық орта

Нажмите, чтобы узнать подробности

План урока по математике на тему: "Среднее арифметическое" 5 класс

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Арифметикалық орта»

Күні 12.04.2016 Пән математика Сынып

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық орта.

Мақсаты:  Сандардың арифметикалық ортасы туралы мағлұмат беру, есеп шығару.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау, сұрақ – жауап, диалог, баяндау, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке-дара жұмыс.

Сабаққа эпиграф: «... ақыл тек білімде ғана емес, сол білімді пайдалана білуде...» (Аристотель)

Күтілетін нәтиже: Сандардың арифметикалық ортасын таба біледі.

Көрнекілігі: Кестелер, таратпа қағаз, интербелсенді тақта.

Кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Оқыту формасы


Білу


1 мин

І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату. (презентация «Қызықты жануарлар»)

«Қызықты жануарлар» презентациясын тамашалайды.

Жақсы көңіл күй

Ұжым-дық, АҚТ


8 мин

ІІ.  Қызығушылығын ояту «Құпиялы қалпақ» әдісі. (шляпаның айналасында үш түсті ленталар бекітілген, әр лентаның ұшында сұрақ бар)  

1. Бөлшек неден тұрады?
2. Екі баласы, екі әкесі 3 алманы тең қалай бөліп жейді?
3. Дұрыс бөлшек дегеніміз не?
4. Ұшақ А қаласынан В қаласына 1 сағат 20 минут ұшады да, кері қайтарда 80 минут ұшады? себебін түсіндір.

5. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
6. 4 пен 5 - тің арасына қандай таңба қойғанда 4 - тен артық 5 - тен кіші сан шығады?

7. Аралас сан неден тұрады?
8. Үш пар ат 30 км - ге шапса, әр ат қанша км шабады?
9. Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз?
10. Төрт қойдың неше аяғы бар?

11. Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз?
12. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз / азайтамыз?
13. Барлық қабырғалары тең төртбұрыш?

14. Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз / азайтамыз?
15. Жай бөлшекті ондық бөлшекке қалай айналдырамыз?
16. Екі адам 4 сағат шахмат ойнады? Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады?









Оқушылар қолдарындағы лентаның түсі бойынша топқа бөлінеді.

Оқушыларға бірлесіп топтық жұмыс жасайтындығын айтады. Бағалау парақтары таратылады.



Бағалау парағы

Оқушының аты

«Құпиялы шляпа»

Оқулықпен жұмыс

тест

Жалпы ұпай































Әр дұрыс жауап – 1 ұпай, дұрыс емес жауап – 0 ұпай


Әр окушы өзіне түскен сұраққа жауап береді

  1. Алымынан, бөлімінен.

  2. Атасы, баласы, немересі.

  3. Алымы бөлімінен кіші.

  4. Екеуі тең. 1 сағат 20 минут = 80 минут.

  5. Алымы бөлімінен үлкен.

  6. Үтір.

  7. Жазылуында бүтін және бөлшек бөлігі бар.

  8. 30 км.

  9. Бүтін бөлігін бөлшек бөлі-гінің бөліміне көбейтіп, шыққан көбейтіндінің мә-нін бөлшек бөлігінің алы-мына қосып, бөлшектің алымына жазамыз, бөлімін аралас санның бөліміндей етіп қалдырамыз.

  10. 16.

  11. Алымын бөліміне қал-дықпен бөлеміз, бөлін-дінің мәні аралас санның бүтін бөлігін, қалдық аралас санның бөлшек бөлігіне жазамыз, бөлімі сақталады.

  12. Бөлшектердің алымын қосамыз, бөлімі сақта-лады.

  13. Шаршы.

  14. Ең кіші ортақ бөліміне келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу (азай-ту) ережесін қолданамыз.

  15. Бөлімін 10, 100, 1000, ... келтіреміз.

  16. 4 сағат


Оқушылар топтарға бөліне-ді. Топ басшысы сайланып, өзге топ мүшелерінің қызметі анықталады.

Дұрыс жауап – 1 ұпай, дұрыс емес жауап – 0 ұпай

Диалог, сыни тұрғыдан ойлау.

Түсіну

  1. мин

Тапсырма:

«Сандарда құпия көп жасырылған»

Сұрақ: Қандай сөздер бізге таңыс, ал қандай сөздер бізге таныс емес?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Арифметикалық орта.

Тапсырма: Осы тақырыпты оқулықтан оқып, түсінгендерін постерге салу. («Талдау-табыс кілті» стратегиясы)




Қорытынды: Бірнеше санның арифметика-лық ортасы деп олардың қосындысының мәнін осы сандардың санына бөлгенде шыққан бөліндінің мәнін айтады.

Оқушылар тапсырманы орындап, жасырылған сөздерді табады.


Жауабы: Арифметикалық орта






Жауабы: Санды дөңгелектеу






Жауабы: Өзгеріс ауқымы, мода




Оқушылар жауап береді




Оқулықтағы мәтінді оқып, түсінгендерін топта талқы-лап, постердің бетіне сала-ды. Басқа топтардың алдына шығып, өз ойларын ортаға салады.

Мадақтау, жылы шырай арқылы

бағалау.























Екі жұлдыз, бір ұсыныс.


Топтық, сыни тұрғыдан ойлау.

Қолдану , сергіту сәті

  1. мин

Сергіту сәті

Әр топтың мүшелері ұзындықты өлшейтін құрал арқылы бір-бірін қадамдарының ұзындықтарын өлшеп, топтың қадамының арифметикалық ортасын табады.



Бір-бірінің қадамдарын өлшеп, тапсырманы дәптерге орындайды



топтық

Талдау

6 мин

Оқулықпен жұмыс.

І топ №888 1,2

ІІ топ №888 3,4

ІІІ топ №888 5,6


Дұрыс жауаптары: 1 – 452, 2 – 1,52, 3 – 54,175, 4 – 1,428, 5 – 114, 6 – 16,55.

Оқушылар дәптерге орындайды.

Орындап болғаннан кейін, І топ ІІ топты, ІІ топ ІІІ топты, ІІІ топ І топты тексереді. («Аялдама» әдісі)

Дұрыс жауап – 1 ұпай, дұрыс емес жауап – 0 ұпай

Жеке-дара

Жинақтау

5 мин

«Әр есепке бір жауап» тест:

І топ.

1. Санды ондықтарға дейін дөңгелекте: 366,134

А) 366,1 Ә) 366 Б) 370

2. Бөлшекті жүздіктерге дейін дөңгелекте: 570,072

А) 570 Ә) 600 Б) 570,08

3. 0,284; 9,85 сандарының арифметикалық ортасын тап.

А) 506,7 Ә) 50,67 Б) 5,067

4. 0,0101; 0,0202 сандарының арифметикалық ортасын тап, жүздік үлеске дейін жуықта

А) 0,02 Ә) 0,03 Б) 0,01

ІІ топ.

1. Санды ондықтарға дейін дөңгелекте: 234,785

А) 230 Ә) 235 Б) 234,8

2. Бөлшекті жүздіктерге дейін дөңгелекте: 951,137

А) 951,14 Ә) 951 Б) 1000

3. 5,71; 2,93 сандарының арифметикалық ортасын тап.

А) 4,32 Ә) 43,2 Б) 432

4. 570,72; 36,376 сандарының арифметикалық ортасын тап, жүздік үлеске дейін жуықта

А) 303,6 Ә) 30,355 Б) 303,55

ІІІ топ.

1. Санды ондықтарға дейін дөңгелекте: 309,937

А) 309 Ә) 310 Б) 310,9

2. Бөлшекті жүздіктерге дейін дөңгелекте: 284,193

А) 300 Ә) 290 Б) 280

3. 31,021; 19,193 сандарының арифметикалық ортасын тап.

А) 25,107 Ә) 251,07 Б) 2510,7

4. 0,9393; 0,393 сандарының арифметикалық ортасын тап, ондық үлеске дейін жуықта

А) 0,7 Ә) 0,67 Б) 0,6



Оқушылар тапсырманы орындайды.


Қатесіз жауап – жеңістің кепілі.

Тесттің жауаптары

№/№

1 – топ

2 – топ

3 – топ

1

Б

А

Ә

2

Ә

Б

А

3

Б

А

А

4

А

Б

А


Орындап болғаннан кейін, топ мүшелері өзара берілген кілт бойынша тексереді, жинаған ұпайларын параққа жазады.


Дұрыс жауап – 1 ұпай, дұрыс емес жауап – 0 ұпай

Жеке-дара

Бағалау

2 мин

Бағалау критерийлері

6-7 ұпай жинаған - баға «5»

5 ұпай жинаған - баға «4»

3-4 ұпай жинаған - баға «3»

1-2 ұпай жинаған - баға «2»

Топ басшылары бағалау критерийлеріне сүйеніп, топ мүшелерін бағалайды. Қойылған бағаларға түсініктеме береді.

Топтар бірін-бірі смайлик-тер арқылы бағалайды.


Рефлек-сия

1 мин

Кері байланыс парағын бояйды.






Үй жұмысы

1 мин

Сұрақ: Шешілген ребус бойынша қай тақырыпты талдаған жоқпыз?

Осы біздің келесі сабақтың тақырыбы.


№№ 888 (7,8,9), 890

Әр оқушы өз жанұясының мүшелерінің қадамдарың ұзындықтарын және бойларының ұзындықтарың өлшеп, арифметикалық ортасын тауып келу (ата, апа, әке, шеше, бауыр, қарындас)

Ауытқу өзгерісі, мода.





Күнделіктерін ашып, үй тапсырмасын жазады.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Арифметикалық орта

Автор: Омарова Айна Кенжегалиевна

Дата: 13.05.2017

Номер свидетельства: 414937
