Оқушыларды 7 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру. Сандар құрамы туралы білімін кеңейту. Оқушылардың білік дағдыларын қалыптастыру. Есте сақтау қабілеттерін қосу және азайту амалдарының өзара байланысы негізінде логикалық ойларын дамыту.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды 7 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру. Сандар құрамы туралы білімін кеңейту. Оқушылардың білік дағдыларын қалыптастыру. Есте сақтау қабілеттерін қосу және азайту амалдарының өзара байланысы негізінде логикалық ойларын дамыту.
Оқушыларды ұқыпты, көркем жазуға жетелеу. Бірін -бірі сыйлауға тәрбиелеу.
I Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару.
Балалар сабағымызды бастамас бұрын маған мынаны айтыңдаршы?
Біздің еліміз қалай аталады ?
Қазақстан Республикасы
Еліміздің Президенті кім?
Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев, дұрыс айтасыңдар
Міне, қараңдар Елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың суретін бекерден –бекерге іліп қойған жоқпын. Мынау тұрған жолдау биылғы 2015 жылғы жолдау. Елбасымы з халыққа мынадай жолдау жолдады. Бұл жолдауда еліміздің дамуын, өркендеуіне, халқымыздың экономикасының әлауқатының жақсаруы үшін «Нұрлы жолды көрсетіп беріп отыр». Біз енді осы елбасымыздың көрсеткен Нұрлы жолымен жүреміз. Бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ болайын деп отыр. Себебі, сендердің бүгінгі сабақта әрбір көрсеткен жақсы көрсеткіштерің, білімдерің, еңбектеріңнің барлығы осы «Нұрлы жолға» аттаған қадамдарың болып табылады. Олай болса қазір үй тапсырмасын тексеріп көрейік.
II Үй тапсырмасын тексеру. Әр балаға оқыту арқылы тексеріп шығамын.
Математикалық диктант
2+7=9
9-7=2
3+6=9
3+7=10
1+6=7
8-5=3
Дұрыс жауабын тақтаға іліп тексеріп шығамыз.
III Бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын мына бір сөзжұмбақты шешіп алайық
Төрт түліктің бірі (жылқы)
Қазақстан рәміздерінің бірі (елтаңба)
Еліміздің бас қаласы (Астана)
1 қыркүйек қандай мереке (білім күні)
Қандай сөз шықты?
Жеті
Бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз жеті санына байыланысты. Жеті саны туралы не білеміз?
Жеті саны киелі сан. 7 ата, 7 қазына, кемпірқосақ 7 түсті бояу, 7 шелпек, 7 апта,әрқайсысына тоқталып мазмұнын ашып өтеміз.
Дәптермен жұмыс. Бүгінгі күнді жаздырып 7 санын көркем жазу ретінде жаздыру. №1 есеп тақтада ауызша орындалады.
№2 есеп 7 санын қосу және азайту кестесін жаз және жаттау
1+7=8 8-7=1
2+7=9 9-7=2
3+7=10. 10-7=3
Сергіту сәтін жүргізу.
Ал, енді демалып алсақ есептің құрылымына нелер кіреді?
Қане топтастырып көрейік.
Есептің шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.
№3 есепті оқушылармен талдап отырып шығарамыз.
Шарты
Барлығы-6 кәмпит
Тәрелкеде-2 кәмпит
Сауытта-?кәмпит
Шешуі:6-2=4
Жауабы:Сауытта 4кәмпит
Сәйкестендіру тесті. Мақсаты: өрнектің мәнін таба отырып бір-бірін бағалауға үйрету.
№4 есеп Топтық жұмыс ретінде орындалады.
3+7=10 10-5=5
10-0=10 9-9=0
3+6=9 2+7=9
Ой-толғаныс логикалық есеп.
Мақсаты: логикалық ойлау қабілеттерін шыңдау.
Шығармақ болып кеше есеп,
Жиналды 7 есек
Үшеуі ұйықтап отырды
Ынталысы неше есек? (7-3=4)
2Алтайда бар 5 іні
Елтайда бар 2 іні
Қоссақ 5 пен 2
Нешеу болар шешуі (5+2=7)
7 ден 1-ді алайық
Қанша бала қарайық
Қарйық та санайық,
Санайық та табайық. (7-1=6)
IV Сабақты қорыту. Бүгінгі көрсеткен білімдерің мен «Нұрлы жолға» қадамдарыңды аттадыңдар деп ойлаймын. Өте жақсы өз білімдерін көрсете білген оқушыларды бағалаймыз.