Сабақтың өтілетін күні | Пәні | Сыныбы | Өткізетін мұғалім | «Бекітілді» |
« 12 » қараша 2016 ж. | математика | 6-сыныбы | Нурмаганбетова Акдари Орпабаевна | |
Сабақтың тақырыбы | Таңбалары әр түрлі сандарды қосу |
Мақсаты | Оқушыларға таңбалары әр түрлі сандарды қосу тақырыбына есептер шығару . Оқушыларды өзін-өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелей отырып, ойлау қабілеттерін, білім, білік дағдыларын дамытып, математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру, |
Оқыту нәтижесі | таңбалары әр түрлі сандарды қосудың ережесін және өмірде қолданысын үйренеді |
Түйінді идеясы | Бағыты әр түрлі болғанмен, қолданысқа керек ол . |
Стратегиялар | Блум таксономиясы әдістері |
Уақыты | Ресурсы | Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс – әрекеті |
1 минут | | Оқушыларды түгендеу | Сәлемдесу. Кезекші оқушы айтады |
5 минут | ауызша | Үй тапсырмасы. Қайталау сұрақтары қойылады, тапсырмалар беріледі. 1). Қандай сандар оң сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер. 2). Қандай сандар теріс сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер. 3). Қандай сан оң санға да, теріс санға да жатпайды? 4). Берілген санға координаталық түзу бойында неше нүкте сәйкес келеді? 5). Санақ басы болатын О нүктесінің координатасы неге тең? 6). Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер. 7). Қандай сандар бүтін сандар деп аталады? 8). Қандай сандар натурал сандар деп аталады? | Білу. Фактілерді, жағдайларды, негізгі тұжырымдамалар мен жауаптарды көрсету арқылы өткен материалдардың есте сақталғанын растайды . |
10 минут | Слайдпен көрсету | Мысалдар арқылы жаңа сабақты ашамын. Теріс сандарды қосу ережесін қорытып шығарыңдар және мысал келтіріңдер деп оқушыларға ұсыныс жасаймын. Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес сандарды қосу үшін: 1) Үлкен модульден кіші модульді азайту керек. 2). Шыққан санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек. Мысалдар: 1). 8 + (-11) = -(11-8) = -3, қысқаша 8 + (-11) = -3 2). -0,3 + 0,9 = +(0,9-0,3) = 0,6, қысқаша -0,3 + 0,9 =0,6 3). | Түсіну. Негізгі идеяларды ұйымдастыру, салыстыру, түсіндіру, сипаттау және бекіту жолымен фактілер мен идеяларды түсінетіндігін көрсетеді. Таңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесін қорытып шығарады және мысал келтіреді |
5 минут | Дәптерге жазу | 1-тапсырма. №1, №2, №3, . Бүтін сандармен берілген сандарды қосу. І топ 26 + (-8) = 18 -43 + 21 = -22 56+ (-71) = -15 ІІ топқа -96 + 101 = 5 36 + (-15) = 21 -62 + (+19) = - 43 ІІІ топқа 127 + (-8) = 119 -103 + 55 = - 48 -85 + (+37) = - 48 2-тапсырма. №1, №2, №3, Ондық бөлшекпен берілген сандарды қосу. І топқа 9 + (-0,3) = 8,7 -6,03 + 2,17= - 3,86 -9,5+ (+100) = 90,5 ІІ топқа -6,7 + 5,2 = - 1,5 7,2 + (-8,23) = - 1,03 -5,07 + (+61,9) = 55,83 ІІІ топқа 3 + (-0,91) = 2,09 -4,5 + 27,8 = 23,3 21,61 + (-45,7) = - 24,09 | Қолдану. Жаңа білімдерді, әдістерді және ережелерді түрліше пайдаланады. Берілген есептерді шешіп болып шығарылу жолын түсіндіреді |
5 минут | Оқулық | 3-тапсырма. № 466 № 467 № 468 | Талдау. Дәйектер мен себептерге сәйкес ақпаратты тексереді және жіктейді. Қорытынды жасайды және жалпылаудың болғанын растайтын дәлелдерді талдайды.. |
2 минут | слайдпен | Екі теріс санды қосу үшін: 1). қосылғыштардың модулдерін қосу керек; 2). Шыққан санның алдына (« - ») таңбасын қою керек. Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес сандарды қосу үшін: 1) Үлкен модульден кіші модульді азайту керек. 2). Шыққан санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек. | Жинақтау. Жаңа үлгіде әртүрлі тәсілдермен элементтерді қиыстыру арқылы ақпаратты жүйелейді және балама шешім ұсынады. |
2 минут | Тарату материалдарымен бағалау | Бағдаршам көздерімен бағалау: жасыл түс – «5», қызыл түс – «4», сары түс – «3». Бағдаршамның жануына қарай оқушылар өз ұпайларын жинайды, бағасын біледі, өздерін реттейді. | Қорыту Пікірмен танысады және оны дәлелдейді, ақпарат бойынша қорытын-ды жасайды, бірқатар критерийлердің негізінде идеяларды негіздейді және жұмыс сапасын бағалайды. |
Үйге тапсырма беру | Тақырыпты оқып, ережелерді жаттау. № 470, № 472- 475 есептерді шығару. | Өз-өзін бағалау Жеке жұмыс жасайды, өз ойына білімділік негіздерін қалыптастырады |