Математика Тақырыбы: | 43х3, 143х3 түріндегі көбейтудің жазбаша тәсілдері. |
Мақсаты: | Өтілген есеп түрлерін шығару дағдыларын қалыптастыру. |
Күтілетін нәтиже: | А. Екі таңбалы сандарды екі таңбалы санға бөлудің ауызша тәсілін біледі, Б. Өтілген материалдарды пысықтап алған білімдерін іс жүзінде қолдана алады. С. Әрбір тапсырманың шығару жолына талдау жасайды. |
Керекті жабдықтар | Математика.2-бөлім. Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық– Алматы «Атамұра» 2014. Авто |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | Психологиялық ахуал Бір-бірімізге қарайық Жылы лебіз айтайық Бүгінгі күн сәтті болып Сабағымыз жақсы өтсін Үй тапсырмасын тексеру.Қ.б №5 Көршілеріне тексерту | Шеңбер құрып бір-біріне сәттілік тілейді Өзара тексеру. |
Тақырыпты ашу | Сөзжұмбақ шешу «Көбейту» -Ендеше бүгінгі тақырыбымыз 43*2,0143*2 түріндегі көбейтудің жазбаша тәсілі | Тапсырманы орындайды. |
Негізгі бөлім Оқулықпен жұмыс | 1.«Кім жылдам » бәйге ойыны.Қ.б 29·3 75:25 64:32 87:27 25·3 84:12 66:22 12·7 22·3 21·4 32·3 84:21 №1 (ауызша орындау)Қ.б №2 (тақтада талданады) 23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69 231*3= (200+30+1)* 3=200*3+30*3+1*3=600+90+3=693 Екі үш таңбалы сандарды көбейтуді баған түрінде жазу ыңғайлы. Бұл жағдайда «Х» таңбасы қолданылады. Мысалы: 43 143 2 2 86 286 | Екі оқушы тақтада орындайды Оқушылардың тыңдауы |
Жұппен жұмыс | 3.Өз бетімен жұмыс.Қ.б №3 | Дәптерде орындайды Бір-бірін тексереді |
Сергіту сәті | | |
Карточкамен жұмыс | Теңдеулер шешу. Қ.б 1-карточка 50*х =500-150 2-карточка у:90=36:12 | Слайдпен салыстыру |
Оқулықпен жұмыс | №5 | Өз бетімен жұмыс |
Логикалық тапсырмалар | Цифрмен белгіленген әріптерді пайдаланып сөздер құрастыр. Қ у к и с з ү р е ы н т 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1,4,5,10,1 қисық 12,7,6,2 ------- 4,8,9,3 ------- 5,10,11,10,1 ------- 5,10,6,10,1 ------- | Берілген сұрақтарға жауап айтады. |
Қорытынды | «Ыстық орындық» әдісі -50 саны шығу үшін қандай санды 4-ке бөлу керек? (200) -240 саны шығу үшін 8-ге қандай санды көбейту керек? (30) -Екі тәулікте неше сағат болады? (48) -Екі санның көбейтіндісі 800-ге тең. Бірінші көбейткіші-200. Екінші көбейткішті тап. (4) -40-тан 2 есе артық санды тап. (80) -қандай екі санның қосындысы 150 болады (100+50, 120+30) -көбейту амалының компонеттерін ата (көбейгіш, көбейткіш, көбейтіндінің мәні) -Көбейтудің қандай қасиеттерін білесің? (терімділік, ауыстырымдылық) | Тапсырманы орындайды. |
Үйге тапсырма | №5, (ә.), №6 101 бет | Күнделікке жазады. |
Кері байланыс | -Сабақта не ұнады? - оқушылардың сабақта жинаған фишкаларын санау, бағалау | Кері байланыс жасайды. |