kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"17, 18 сандарының құрамы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

  1. 1ден 16ға дейінгі сандарды кему ретімен сана.
  2. 12 санынын құрамын анықта.
  3. Қосуды орында. 5+5? 8+7?
  4. Азайтуды орында. 10-8? 7-1?
  5. 12санымен 15санының арасында жоғалған сандарды тап.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"17, 18 сандарының құрамы"»


Пәні:

Математика

Сыныбы:

2

Сабақтың тақырыбы:

17,18 сандарының құрамы

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың мақсат-міндеттері:

А) ақпараттық құзыреттілік

1ден 16ға дейінгі санау жүйесі мен қосу және азайту туралы білімдеріне сүйене отырып, 17,18сандарының құрамын анықтап, берілген есептерді шығаруды меңгерту.

Ә) коммуникативтік құзыреттілік

Ауызша және жазбаша сөйлесу арқылы 17,18 сандарының құрамына берілген есептерді шығару және кері есептер құрастыруда өзіндік ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Б) проблеманы шешу құзыреттілігі

Оқушылардың математикалық қабілеттерін арттыру,

Сабақтың типі:

аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

білім беруді ізгілендіру , дамыта оқыту.

Сабақтың әдісі:

көрнекілік

Пәнаралық байланыс:

ана тілі, дүниетану.

Оқыту құралдары:

оқулық

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

-

Амандасу, түгендеу;

оқу-құралдарының дайындығын, кезекшінің жұмысын тексеру;

сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру; бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту, назарын сабаққа аудару.


Балалар бүгін бізге қонаққа сиқыршы ата келіп қалды.Сендерді бақылап жақсы қатысқан оқушыларға сыйлық таратады.Сол үшін сабаққа белсенді қатысайық!


Амандасады;

оқу-құралдарын дайындайды, кезекшілік міндеттерін атқарады;

сабақтың мақсат-міндеттерімен танысады;көңіл-күйі көтеріңкі болады, мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталайды.

Сынып сабаққа психологиялық тұрғыдан дайын, кезекшілік атқарылды, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы орнайды.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру


Дәптерлерін жинап алады.


Дәптерлерін жинап береді.


Өз бетімен орындалған жұмыстың нәтижесі талданады.

ІІІ. Жаңа материалды меңгертуге дайындық.




























ІІІ. Жаңа материалды меңгерту.

Тақтамен жұмыс

Балалар бүгін біздер мына күнді бұлттан құтқаруымыз керек. Ол үшін бұлттарды бір бірден келіп таңдап алып, тапсырмасын орындаймыз.Егер тапсырманы дұрыс орындасақ, күнді қара бұлттардан құтқара аламыз.











  1. 1ден 16ға дейінгі сандарды кему ретімен сана.

  2. 12 санынын құрамын анықта.

  3. Қосуды орында. 5+5? 8+7?

  4. Азайтуды орында. 10-8? 7-1?

  5. 12санымен 15санының арасында жоғалған сандарды тап.


Жарайсыңдар! Балалар, сендер күнді құтқардыңдар.


1-мысал.Балалар бүгінгі тақырыпты түсіну үшін мына себеттегі құлпынайларға назар аударайық.

9+8 17-8 17-9 9+9 18-9

/ \ / \ / \ / \ / \

5 ? 4 ? 4 ? 6 ? 7 ?

Мысалдарды құлпынайларды қосып азайту арқылы түсіндіреді.


2-тапсырма.

Балалар теңдеулерді шешейік.


a)9+х=18




b)8+x=17




c)18-y=9





d)17-x=9




e)x-6=7




f)y-5=8



Балалар қызығушылықпен қарап, мұғалімнің айтқанын ынтамен тыңдайды.

Бұлттарды алып, тапсырмаларды орындайды.














  1. 16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,

  2. 12=6+6

  3. 5+5=10 8+7=15

  4. 10-8=2 7-1=6

  5. 13, 14,


Балалар күнді қара бұлттардың қоршауынан құтқарады.




Балалар берілген есептерді қызығушылықпен шығарады.

9+8=17 5+3=8

17-8=9 4+4=8

17-9=8 4+5=9

9+9=18 6+3=9

18-9=9 7+2=9








Балалар теңдеулерді шешіп, тақтаға орындайды.

a)9+x=18

x=18-9

x=9

9+9=18

b)8+x=17

x=17-8

x=9

8+9=17

c) 18-y=9

y=18-9

y=9

18-9=9

d) 17-x=9

x=17-9

x=8

17-8=9

e)x-6=7

x=6+7

x=13

13-6=7

f) y-5=8

y=8+5

y=13

13-5=8


Тапсырманы берілген нұсқаулыққа сәйкес орындайды. Өз білім дәрежелерін көрсетеді.


























Себеттегі құлпынайлар арқылы қосу амалдарын орындап, жаңа меңгертеді.








Теңдеулерді шешу арқылы жаңа материалды меңгеріп, өз білімдерін арттыра түседі.




\




Тапсырманы орындайды, өз іс-ірекетін бағалайды. Нәтижеге жетеді.







IV.Оқулықпен жұмыс.














































































































































V. Жаңа материалды бекіту.

а) мұғалімнің басшылығымен бекіту



3-есеп. Балалар есептің мазмұнын оқып, орындаймыз.

Кезекшілік кезінде Даулет 8 гүлге, ал Омар одан 9-ы артық гүлге су құйды. Омар неше гүлге су құйды?

Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?


-есепте не белгілі?



-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?


Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?


-Омардың 9гүл артық қолданғанын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеге нешені қосамыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық.

Берілгені

Даулет-8гүл

Омар-? гүл -9ы артық

Омар-?



4-есеп.Балалар есептің мазмұнын оқимыз.

Есепті сандық деректермен толықтыр және оны шығар.

Жәшіктен __ кг алма алынғанда, онда __ кг алма қалды.Жәшікте неше килограмм алма қалды.?

Кестені пайдаланып, кері есептер құрастыр. Енді есепті сандармен толықтырып, кестені қолданып, кері есептер құрастырайық.


Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?


-есепте не белгілі?


-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?


Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?



-Ендеше, жәшіктен алынған және қалған алмалар санын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеге нешені қосамыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық.






Берілген есепке кері есептер құрастырайық.Ол үшін есептерді талдаймыз.

1.Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?


-есепте не белгілі?


-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?


Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?



-Ендеше, жәшіктен қалған және болған алмалар санын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеден нешені аламыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық.








2.Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?


-есепте не белгілі?


-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?


Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?



-Ендеше, жәшіктен алынған және болған алмалар санын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеден нешені аламыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық









5-есеп. Амалдарды орындап, дәптерімізге жазайық.


8+6 12-9 9+7 5+7 11-7

11-9 15-6 7+7 13-8 5+9

15-8 14-7 16-8 16-9 15-15







6-есеп. Балалар енді есептің мазмұнын оқып, әртүрлі сұрақтар ойластырамыз.

Есептің шартына әртүрлі сұрақтар ойластыр. Алынған есептерді шығар:

Бірінші сынып оқушылары шыршаға ілу үшін 8 шамтізбе, екінші сынып оқушылары 7 шамтізбе дайындады.

Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?


-есепте не белгілі?



-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?


Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?




-Ендеше, 1сынып оқушылары 8шамтізбе және 2сынып оқушылары 7 шамтізбе дайындағанын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеге нешені қосамыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық





1.Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?




-есепте не белгілі?



-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?





Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?




-Ендеше, барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 8-ін 1сынып оқушылары жасағанын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеден нешені азайтамыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық






2.Есепті мазмұнымен таныстыру.

-есепте не туралы айтылған?




-есепте не белгілі?



-есепте не белгісіз?


-есеп не сұрайды?




Есепті талдау.

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге боладыма?

-Неге?




-Ендеше, барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 7-ін 2сынып оқушылары жасағанын білсек, қандай амал қолданамыз?

-Нешеден нешені азайтамыз?

-Жауабы неше шығады?

-Дұрыс балалар. Енді есептің қысқаша берілгенін жазайық


3-есеп.Мазмұнды есептерді орындайды.







-есепте кезекшілік кезінде гүл құю туралы айтылған.

- кезекшілік кезінде Даулеттің 8 гүлге, ал Омардың одан 9-ы артық гүлге су құйғаны белгілі.

-Омардың неше гүлге су құйғаны белгісіз.

-есепте Омардың канша гүлге су құйғанын сұрайды.


-Жоқ


-Өйткені біз омардың неше гүлге су құйғанын білмейміз.

-Қосу



-8+9

-17

- Берілгені

Даулет-8гүл

Омар-? гүл -9ы артық

Омар-?

Шешуі: 8+9=17

Жауабы: Даулет 8гүлге, Омар 17гүлге су құйды.


4-есеп.Мазмұнды есепті оқып, кері есептер құрастырады.
























Жәшіктен 8 кг алма алынғанда, онда 9 кг алма қалғаны туралы айтылған.

-8 кг алма алынғанда, онда 9 кг алма қалғаны.

-Болғаны қанша алма екені белгісіз.

-Жәшікте барлығы қанша алма болғанын.

-Иә.


-Өйткені жәшіктен қанша кг алма алынғаны және қанша кг алма қалғаны белгілі.

-Қосу.



-8+9

-17

1.Алынды-8кг

Қалды-9

Болғаны-?

Шешуі : 8+9=17

Жауабы : Болғаны-17кг алма.







- Жәшіктен 17кг алма болып, онда 8 кг алма қалғаны туралы айтылған.

-Жәшікте 17кг алма бар және, онда 8 кг алма қалғаны.

-Алынғаны қанша кг алма екені белгісіз.

-Жәшікте қанша кг алма алынғанын.


-Иә.


-Өйткені жәшікте қанша кг алма болғаны және қанша кг алма қалғаны белгілі.



-Азайту.

-17-8

-9

2. Болғаны -17кг

Қалды-8кг

Алынды-?

Шешуі : 17-8=9

Жауабы : Алынды-9кг алма






- Жәшіктен 17кг алма болып, онда 9 кг алма алынғаны туралы айтылған.

-Жәшікте 17кг алма бар және, онда 9кг алма алынғаны.

-Қалғаны қанша кг алма екені белгісіз.

-Жәшікте қанша кг алма қалғанын.



-Иә.


-Өйткені жәшікте қанша кг алма болғаны және қанша кг алма алынғаны белгілі.



-Азайту.

-17-9

-8

3.Болғаны-17кг

Алынды-9кг

Қалды-?

Шешуі : 17-9=8

Жауабы : Қалды- 8кг алма




5-есеп.

Балалар амалдарды орындап, шешімін табады.

8+6 =14 12-9=3 9+7=16 5+7=12 11-7=4 11-9=2 15-6=9 7+7=14 13-8=5 5+9=14 15-8=7 14-7=7 16-8=8 16-9=7 15-15=0







6-есеп.











- Шыршаға ілу үшін 1сынып оқушылары 8шамтізбе және 2сынып оқушылары 7 шамтізбе дайындағаны туралы айтылған.

- 1сынып оқушылары 8шамтізбе және 2сынып оқушылары 7 шамтізбе дайындағаны

-Барлығы қанша шамтізбе дайындағаны

- Барлығы қанша шамтізбе дайындағанын

-Иә.


-Өйткені шыршаға ілу үшін 1сынып оқушылары 8шамтізбе және 2сынып оқушылары 7 шамтізбе дайындағаны





-Қосу

-8+7

-15

1.1сынып-8 шамтізбе

2сынып-7шамтізбе

Барлығы-?

Шешуі: 8+7=15

Жауабы :Барлығы 15шамтізбе бар.




-Шыршаға ілу үшін барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 8-ін 1сынып оқушылары жасағаны белгілі.

-Барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 8-ін 1сынып оқушылары жасағаны

-2сынып оқушылары қанша шамтізбе жасағаны

-2сынып оқушылары қанша шамтізбе жасағанын





-Иә


- Себебі, барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 8-ін 1сынып оқушылары жасағаны белгілі.


-Азайту




-15-8

-7

2. Барлығы-15күнтізбе

1сынып-8күнтізбе

2сынып-?

Шешуі: 15-8=7

Жауабы : 2сынып- 7шамтізбе бар.





Шыршаға ілу үшін барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 7-ін 2сынып оқушылары жасағаны белгілі.

-Барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 7-ін 2сынып оқушылары жасағаны

-1сынып оқушылары қанша шамтізбе жасағаны

-1сынып оқушылары қанша шамтізбе жасағанын




-Иа


-Себебі, барлығы 15шамтізбе жасалып, оның 7-ін 2сынып оқушылары жасағаны белгілі


-Азайту




-15-7

-8

3. Барлығы-15күнтізбе

2сынып-7күнтізбе

1сынып-?

Шешуі: 15-7=8

Жауабы : 1сынып- 8шамтізбе бар.




Есепті талдайды, шығару жолын жоспарлайды.
































Есепті сандық деректермен толықтырып, кестені пайдаланып, кері есептер құрастырды.









.







































































































Амалдарды орындау арқылы өткен материалды қайталап, тереңдей ұғынды.










Есептің шартына әртүрлі сұрақтар ойластырып, алынған есептерді шығарды. Кері есеп құрастырады, оны шешеді.


ә) өз бетімен бекіту.









7-тапсырма.

Балалар кестені қарап, қосу амалдарын орындаймыз.

7-тапсырма.

Кестені толтырады.

9+2=11 8+3=11 7+4=11

9+3=12 8+4=12 7+5=12

9+4=13 8+5=13 7+6=13

9+5=14 8+6=14 7+7=14

9+6=15 8+7=15

9+7=16 8+8=16

9+8=17

9+9=18

6+5=11 5+6=11

6+6=12

Тапсырманы орындайды, өз іс-ірекетін бағалайды. Нәтижеге жетеді.






ҮI. Үйге тапсырма.








YII.Қорытындылау. Бағалау.



Балалар үйге №8 есепті жазып аламыз.







Оқушылардың іс-әрекетін бағалайды. Қойылған бағаларға түсінік береді.

Балалар енді сиқыршы атамыздың беретін сыйлықтарын алайық.



Үй тапсырмасын жазып алады.









Сабақ барысында алған бағаларын күнделіктеріне қойдыртады.





Ұсынылған ақпараттан қойылған міндеттерді шешуге қажетін бөліп алады, өз бетімен жұмыстанады.










Өз іс-әрекетінің нәтижесін көреді.































Ж.Досмұхамедов атындағы педагогикалық колледж





Тақырыбы:

17,18сандарының құрамы





Орындаған:Сапарова Г




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
"17, 18 сандарының құрамы"

Автор: Сапарова Гульбакыт Сарсекеновна

Дата: 28.10.2016

Номер свидетельства: 352957
