Просмотр содержимого документа
«14 саныны? ??рамы 2 в сынып »
Сабақтың тақырыбы: 14 санының құрамы .
Сабақтың мақсаты:
Жауабы 14 болатын қосудың кестелік жағдайын және азайтудың сәйкес жағдайларын оқып-үйрену.логикалық ойындар арқылы ой-өрісін дамыту.
Өрнекті тез және дұрыс құру арқылы шапшандыққа тәрбиелеу. Өтілген материалды меңгеру деңгейін те өтілген материалды меңгеру деңгейін тексеру оқушылар тарапынан жиі жіберілетін қателерді анықтау.
Тірек білімдерін жетілдіру. Өтілген материалдармен жұмыс. Өз бетінше жұмыстануға, алған білімдері шығармашылық деңгейде көрсете алатындықтарына шолу.Тапқырлық пен ойлау қабілеттерін аттыру үшін қызықты тапсырмалармен жұмыстану.Есептеудің дұрыстығы мен жылдамдығы бойынша тірек білімдерін жетілдіру.Тиімді тәсілмен есептей алу дағдыларын қалыптастыру.Оқушылардың білімдерін жаңа ақпараттар мен байыту.Ауыр жеңіл ұғымды тапсырмалармен оқушы қабілеттерін жан жақты дамыту.Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып,матиматикалық біліктерін,ауызша жазбаша есептеу дағдыларын дамыту,пәнге деген қызығушылықтарын арттыру,зерделі қиялдарын ұштап білімін шыңдау.Алға қойған мақсаттарына жетуге,шапшаңдыққа,өз бетінше тапсырмалар орындап,нәтижеге жете білуге тәрбиелеу.Есеп шығара отырып,оқушылардың логикалық ойлау өрісін дамыту.Матиматикалық диктант,ауызша есептер арқылы тез есептеу дағдысын қалыптастыру.Есеп пен мысалды айыра отырып нақты жауабын таба білу жолдарын қарастыру. Үй жұмысын тексеру арқылы өткен сабақтарда алған білімдерін саралау,жинақтау,бекіту.
14 санының құрамын шапшаң табу жолдарың қарастыру. Сандардың құрамын тез есептеуге төсілдіру.Топтық тапсырмалар арқылы топтық жұмы сқа төсілдіру,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.Есептің шешуін,жауабын дұрыс жаза білу жолдарын қарастыру.Оқушылардың зейінін ,қызығушылығын күн сайын арттырып отыру. Мәні 18,6,9 ... болатын қосуға берілген өрнектер құрып,өз бетімен іздене білуге ұмтылдыру. Дұрыс немесе бұрыс жауаптарды таба білу дағдысын қалыптастыру.Санның құрамын шапшаң жіктей білу икемділіктерін қалыптастыру. : Оқушылардың геометриялық түсініктерін кеңейте түсу.Ой-өрісін дамыта отырып, математикаға деген қызығушылығын арттыру. Есте сақтау қаблеттерін дамыту. : Логикалық есептер шығарту, тәсілдерін үйрету. Ойлау қаблеттерін дамыту.Ұқыптылыққа,тиянақтылыққа тәрбиелеу.Аңғарымпаз болуды талап ету. Әзіл-есептер шығару. Фокус «Ойлаған санды табу»Жұмбақ-есептер шешу. Өлең-есептер шығару.
Тақырыпқа үйрету. Фокус «Ойлаған санды табу ойындары арқылы қиялдар ын кеңейту. Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан.Математикаға орын берсең басыңнан.Барлық ғылым саған үйір болады .Досың солар табылатын қасың нан дегендей психологиялық дайындық жұмыстарын жүргізіп отыру .Математикалық сауаттылықтарын,есеп шығару дағдыларын одан әрі дамыту .
Өз бетінше есептер шығаруға,шапшаңдыққа тәрбиелеу.Оқушылардың жай және құрама есептерді шығару үшін білім мен білік дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлауларын ,есте сақтау дағдыларын дамыту.Үлкенді сыйлауға достыққа,сауаттыллыққа тәрбиелеу.Интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білуге және өзін өзі бағалай білуге тәрбиелеу.Оқушыларды матиматикал ық сөзжұмбақтар құрастыру,шешу жолдарын үйрету. 6 мен 8.7 мен 7.9 бен 5 сандарын қосудың ең оңай жолдарын қарастыру.Қо суды азайтумен тексеру.Математикалық білімге деген қызығушылықтарын арттыру,ой өрісін кеңейту,өз бетімен жұмыс істеу қабілетін дамыту,тапқыр лыққа тәрбиелеу,матиматиканы өмірмен байланыстыра білуге үйрету.Оқу материалын тереңдетіп үйренуге қалыптастыру.Оқушылардың машықтық дағдыларын жетілдіру.Матиматика тарихынан мағлұматтар беру.Тапқырлық қа,алғырлыққа тәрбиелейтін есептерді шығаруға төсілдіру.Байқағышттыққа, тапқырлыққа берілген,жауабы 14 болатын есептерді тез шеше білуге ,лог икалық білім деңгейлерін жетілдіруге арналған тапсырмаларды дұрыс шешу жолдарын қарастыруға,өз бетімен және ұжыммен жұмыстануға қалыптастыр ру.Жауабы 14 шығатын есептерге матиматикалық сайыс ұйымдастырып,ұжы мдық жұмысқа баулу жолдарын қарастыру.Сонымен бірге жаңа тақырыпқа сәйкес келетін матиматикалық викториналармен жұмыстану.Менің алған бі лімімнің қорытындысы қандай деген тұжырымдама шығара білу дағдылар ын қалыптастыру.Екі таңбалы сандардың құрамын нақты ажырата білуге төсілдіру,есептеу дағдыларын жетілдіру.Матиматика әлеміне деген танымдық қабілеттерін жетілдіру,бағыттау,ынталандыру,насихаттау.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
II. Үй жұмысын тексеру
А ) математикалық ди ктант:
Дұрыс немесе бұрыс
- 7-нің алдында тұрған сан 5-ке тең (-)
- 4-тің алдында тұрған сан 3-ке тең (+)
Б) Ауызша жаттығулар:
Мәні 18,6,9 ... болатын қосуға берілген өрнектер құра.
III.Жаңа сабақ
1-мысал
9+5=9+1+4=14 14-5=14-4-1=9
14 4 1
Топтық жұмыс:
Жауабы 12,11,13 және 14 болатын бірнеше өрнек құру
3-есеп: Әнуар жексенбі күні ертеңгі сағат 10-да,ал дүйсенбі күні ертеңгі сағат 7-де оянды. Әнуар жексенбі күні неше сағатқа жай оянды?
Жексенбіде сағ 10-да
Дүйсенбіде сағ 7-де
Әнуар жексенбі күні неше сағатқа жай оянды?
Шешуі:10-7=3
Жауабы: 3 сағ жай оянды
4-есеп.Партаның биіктігі 80см, ал орындық партаға қарағанда 30см аласа.Орындықтың биіктігі қанша?