kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қарапайым тригонометриялық теңдеулер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қарапайым тригонометриялық теңдеулер туралы сабақ жоспары берілген. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қарапайым тригонометриялық теңдеулер»

Пәні

Математика

Сабақ тақырыбы

Қарапайым тригонометриялық теңдеулер.

Сабақтың мақсат-міндеттері

а) білімділік:

оқушылардың тригонометриялық теңдеулер шығаруда теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, сапалы біліммен қаруландыру, білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу, шыңдау.


ә) дамытушылық:

оқушылардың ой-өрісін жан-жақты дамыту, іскерлік пен дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның дамуына жағдай жасау, математикалық сауаттылығын арттыру.

б) тәрбиелік:

оқушыларды жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

в) кәсіби

Жаңа технологиялардың әдіс-тәсілдерін сабақ барысында орындап, пайдалануға үйрету.

Сабақтың типі

Теориялық

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақта қолданылатын технологиялар

Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау технологиясы (СТО)

Сабақтың әдіс – тәсілдері:

Ой шақыру, топтастыру, ой сергіту, сұрақ-жауап, танымдық ойын, топтық және жеке жұмыс жасау, деңгейлік есептер шығару, рефлексия, тапсырмаларды орындау;

Оқыту құралдары

Интерактивті тақта, слайдтар, электрондық оқулық, оқушыларды бағалау үшін тудың эмблемасы;

Қолданылатын әдебиеттер:

«Алгебра және анализ бастамалары» А.Е.Әбілқасымова, К.Д.Шойынбеков, В.Е.Корчевский, З.А.Жұмағұлова – Алматы: Мектеп – 2010ж., «Математика» В.Т.Лисичкин, И.Л.Соловейчик – Москва: Высшая школа, 1991ж.

Пән аралық байланыс:

Информатика, тарих, физика, геометрия, бейнелеу өнері, ән.







САБАҚ БАРЫСЫ


САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

ОҚЫТУШЫНЫҢ ІС – ӘРЕКЕТТЕРІ

ӘДІС-ТӘСІЛДЕР

СТУДЕНТТЕР ІС-ӘРЕКЕТІ

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

І. Қызығушылықты ояту кезеңі


1.1.Ұйымдастыру жұмыстары.

Аудитория тазалығын, студенттердің,оқу құралда-рының түгел-дігін тексеру. Студенттерді топқа бөлу


Қазақстан Республикамыздың Тәуелсіздік күнің атағалы отырмыз. Еліміздің барлық азаматтары үшін орны ерекше мереке деп білеміз, осыған орай барлықтарыңызды құттықтауға рұқсат етіңіз!

Оқушылар, бүгінгі сабақта берілетін сұрақтар өткен тақырыптарды қамти отырып, сіздердің білім, біліктеріңізді тексеруге бағытталады Өткен сабақта бөлінген рет бойынша 3 топ болып орналастық па?

(оқушылар үш топқа болінеді «Синус», «Косинус» және «Тангенс», топтардың басшылары сайланады).

Кімнің дәлелді немесе дәлелсіз түрде сабаққа қатыспағанын түгендейік.

Бүгінгі тақырыпты жазып қоялық.


Диалог әдісі:

Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбының атауы аталады


Амандасып, топ әкімі кімнің сабаққа келмегенін мәлімдейді. Оқу құралдарын дайындап, топқа бөлініп отырады.


Студенттердің толық сабаққа ден қоюы, жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздігінен атайды.

1.2.

Сабаққа кіріспе

«Ой қозғау» стратегиясы: тақырыпқа қатысты теориялық білімдері тексеріледі.

Интерактивті тақтада берілген тапсырмалармен жұмыс (ауызша).

Теориялық білімдерін тексеру.

    1. y=arccos x функциясының қасиеттерін атаңыз.

    2. y=arcsin x функциясының қасиеттерін атаңыз.

    3. Синусқа анықтама беріңіз.

    4. Косинусқа анықтама беріңіз.

    5. Тангенске анықтама беріңіз.

    6. Котангенске анықтама беріңіз.

«Ой қозғау» стратегиясы;





Сұрақтарға жауап береді;



Тақтаға үйге берілген есептерді әр топтан бір оқушыдан шығып жазады

Өткен тақырыпты нақты меңгергендігі;



1.3. Үй тапсырмасын сұрап, бекіту.

1. «Сиқырлы гүл»ойыны І топ



2. «Өз орнынды тап» ойыны. ІІ топ




3. Венн диаграммасын салу ІІІ топ

4. Логикалық сұрақтар



Топтастыру-ассоциациялау


Оқушылар «Сиқырлы гүл» тапсырмасында жасырылған формулаларды тауып, «теңдеу» терминды жазу керек. «Өз орнын тап» ойынында бағанның сол жағындағы сұрақтардың бағанның оң жағында сәйкес дұрыс жауаптарын көрсету, «Венн диаграммасын» толтырып, тригонометриялық функциялардың ортақ қасиеттерін көрсету.


Жаңа тақырыпқа қызығушылығын ояту және жаңа тақырыпқа бағыт беру.

ІІ. Жаңа мағынаны тану кезеңі


Сабақта жасалатын іс-әрекеттер





Сабақ жоспары




2.1.

Жаңа мәліметтермен

таныстыру.


1. Бөлінген топтардың аттарын атау

2. Оқушыларға бағалау ретімен таныстыру

3. Жеке жұмыс

4. Топпен жұмыс

5. Белсенді оқушылардың жұмысы

6. Толықтырулар.


1. sinx=a теңдеуі

2. cosx=a теңдеуі

3. tgx=a теңдеуі

4. ctgx=a теңдеуі


Әр топ лидерінің жауабын тыңдап, толықтырамын.




СТО әдісімен

1.Қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы жаңа тақырыпты оқушының өздігінен табуы;

2. Әр топ басшысы өзінің топтың атын қорғайды; 3.Қасындағы жолдастарымен талдайды;

4.Әр топтың лидері жинақталған мате-риалдарды айтып береді.



Жаңа материалды студенттер меңгеріп,өзара талдай алады, ұжымдасып жұмыс істеуді және бірін-бірі тыңдап, түсіне білуді үйренеді.

2.2. Сабақты пысықтап, бекіту


Үш топтан екі оқушыдан тақтаға жаңа тақырып бойынша есептер шығару үшін шақырылады, топтар бір – бірінің шығарған есептерін тексеру арқылы пысықтап, қателері бар болса жөндеу арқылы жаңа тақырыпты нақтылайды.

Ауызша тапсырмалар

Ауызша есептердің жауабын табу барысынды «ТӘУЕЛСІЗДІК» сөзді табу, сонымен қатар жаңа тақырыпты бекіту


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Т

Ә

У

Е

Л

С

І

З

Д

І

К



Екі жақтың пікір-таласы қорытындыланып,түйін жасалады (қате болған жағдайда).




«Ментальды карта» стратегиясы





«Қандай әріп боламын?» стратегиясы




















«Дебат» стратегиясының элементі.



Бүгінгі тақырыптан алған білімдері мен әсерлерін әр топ есептер шығару арқылы түсінеді.

























Пікір-таласқа түседі.

Оқушылардың шығармашылық қабілеті дамиды.



























Нақты пікірлерін айтып,белгілі бір мәселені талдап, шешуді үйренеді.

2.3 Сергіту сәті

Оқушыларға патриоттық ән қойылу барысында, жуырда келе жатқан мейрамдардан шығармашылдық қиял, қауымдастық, ой, ұсыныс, сипаттама беру

Оқушылардың не нәрсеге болсада, ұжымдасып шығармашылық идеяларды таныту мақсатында жұмыс жасау



Шығармашылық өнерлерін көрсету;

Оқушыларды сергіту сәтінде дем алу, көңілдерін көтеру;

ІІІ. Ой толғаныс кезеңі

3.1. Жаңа тақырыпты қорытындылау

«Жалғасын тап» ойыны бойынша сабақты қорытындылау.

  1. Тригонометриялық теңдеу дегеніміз -

  2. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер -

  3. Тригонометриялық теңдеулерді шешу дегеніміз –

Интертақтадағы кестені стикер арқылы толтыру




Оқушыларға «Жалғасын тап» стратегиясы бойынша жаңа тақырып қорытындыланады;




Сұрақтарға жауап береді, есептер шығарады; стикерлерге ойландырып жүрген сұрақтырды жазу арқылы кестені толтыру;

Қарапайымнан күрделі сұрақтарға ауыса отырып, пікірлесе отырып, студенттердің ой тұжырымы қалыптасады.





3.2.Үй тапсыр-масын беру

1. №98 ә), в); №99 ә), в); №100 ә), в)

2. Сөзжұмбақ, тест құрастыру.


Ізденіс жұмысы арқылы бағдарламасы бойынша қарапайым тригонометриялық теңдеулердің дербес шешімдерінің шығару жолдарын жаттау .

Есеп шығару бағытта берілген үй тапсырмалары студенттердің өз бетінше ізденуге бейімдейді.

Білімді бағалау

Оқушылардың танымдық және білімділік қабілеттері, белсенділігін ескере отырып бағалау. Әр топқа сабақ барысында білімдері мен белсенділігі үшін берілген тулардың санын есептеп, бағалау.

Тудың саны бойынша 1 – 2 данасы – «3»

3 – 4 данасы – «4»

5 – тен көп – «5»



Оқушылардың сабақ барысында білімдері және белсенділіктері үшін алынған туларды есеп алады;

Оқушылардың белсенділігі;

Сабақты қорытындылау.

Қорытынды сөз: Алдағы келе жатқан тәуелсіздік мейрамы құтты болсын дей отырып, сабақтың аяқталуын хабарлаймын. Сау саламатты болыңыздар!















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер

Автор: Әби Гүлсім

Дата: 12.01.2024

Номер свидетельства: 643863
