•1.TASHKILIY QISM •O’quvchilar bilan she’riy tarzda salomlashib • navbatchi axbaroti tinglanadi. So’ng o’quvchilar may o •yidagi muhim sanalarga ta’rif berib o’tdilar. • 2. O’tgan mavzuni so’rash •Sinf o’quvchilari to’rt guruhga bo’linadilar;
1-guruh ‘’BILIMDONLAR
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
navbatchi axbaroti tinglanadi. So’ng o’quvchilar may o
yidagi muhim sanalarga ta’rif berib o’tdilar.
2. O’tgan mavzuni so’rash
Sinf o’quvchilari to’rt guruhga bo’linadilar;
1-guruh ‘’BILIMDONLAR’’
SHIOR;
Oz-oz o’rganib dono bo’lur
Qatra qatra yig’ilib daryo bo’lur
2-guruh ‘’DONOLAR’’
SHIOR;
Bilmaganni so’rab o’rgangan olim
Orlanib so’ramagan o’ziga zolim
3-guruh ‘’BILAG’ONLAR’’
SHIOR
Bilagi zo’r birni yig’ar
Blimi zo’r mingni yig’ar
4-guruh ‘’ZUKKOLAR’’
Har bir qalbda quyosh bor
Uni porlashiga yo’l ochib bering.
Dars: MatematikaMavzu:O’tilganlarni mustahkamlash (1023-1030mm)Darsning maqsadi
Mavzuga DTS tomonidan qo’yilgan talablar.
O’quvchilarni og’zaki va yozma hisoblash nutqini rivojlantirish
Ta’limiy maqsad : Yozma ko’paytirish va bo’lish bo’limi yuzasidan o’quvchilar olgan bilim ,ko’nikma va malakalarini yanada kengroq mustahkamlash.
Tarbiyaviy maqsad : sinf xonasi shu jumladan sinf jihozlarini va o’quv qurollarini toza ozoda tutish va asrab avaylash ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad : O`quvchilarni mustaqil fikirlash o’z fikrini erkin va aniq bayon qilish bunyodkorlik va yaratuvchanlik tuyg’usini kamol toptirish.
Darsning turi: o’tilganlarni mustahkamlash yangi bilim ko’nikma va malakalarini umumlashtiruvchi dars
Darsning jihozi: Kompyuter moslamasi, didaktik tarqatma materiallar, darsliklar.
.
Dars jarayoni va texnologiyasi.
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
1-bosqich.
Tashkiliy qism
Metod
Salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, o`quvchilar diqqatini jamlash. Dars shiori va maqsadi aytiladi. Buyuk siymolarning chiqishlari.
2-bosqich.
3-bosqich.
Vaqt
“Tez javob” didaktik o`yini
Uy vazifasini tekshirish. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash.
4-bosqich.
Yangi mavzuning bayoni.
Suhbat
5daqiqa
10 daqiqa
Savol-javob,
test, multimedia.
Yangi mavzuni mustahkamlash.
5-bosqich
10 daqiqa
Kichik sahna ko`rinishi.
Dars yakuniO`quvchilarni rag`batlantirish.
6-bosqich
15 daqiqa
Xulosa.
Uyga vazifa
3 daqiqa
Matnni so`zlab berish.
2 daqiqa
T/r
Bajariladigan ishlar
1
Vaqt
2.
Tashkiliy qism
2daqiqa
Ma’naviyat daqiqalari
3.
3 daqiqa
Uy ishini tekshirish.
4.
5.
O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash
2 daqiqa
8 daqiqa
6.
Yangi mavzu bayoni
10daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlash
7.
2 daqiqa
Dars yakuniO`quvchilarni rag`batlantirish.
8.
2daqiqa
Uyga vazifa
9.
1 daqiqa
O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASHLOLA SAYLI
1kv dm ? 6kvsm
7kvdm?60kvsm
4kvdm?40kvsm
300kvs?3kvdm
Yangi mavzu bayoni
-Bugun sizlar bilan ,,Yozma ko’paytirish va bo’lish bo’limi yuzasidanO’tilganlarni mustahkamlash (1023-1030misol va masalalar) yechamiz
1023-1024-misollar og’zaki bo’lganligi uchun
Bahor darakchisi Ona qaldirg’ochga yordam
O’yinini o’ynaymiz. Bunda har bir qaldirg’och bolasining qanotlaridan misollar joy olgan
Biz shu misollarga to’g’ri javob bersak qaldirg’och bolalarini inlariga joylashtirgan bo’lamiz
a=200, b=5
a*b=?
a=200, b=5
a:b=?
a=600, b=400
a-b=?
a=600, b=400
a+b=?
NOMA’LUM SONNI TO’G’RI TOPDINGIZMI?
1025-TENGLAMA
NO’MALUM SON –MISRDA PAYDO BO’LGAN
NO’MALUM SONNI TOPISHDA KOPROQ MASALALARNI YECHISHDA FOYDALANAMIZ. Bu tenglamalarni yechishda ham har bir guruhdan ikkitadan o’quvchi chiqib bajardilar va g’olib chiqgan guruh rag’batlantirildi.
X*2=110
3*X=276
X=110:2
X=55
55*2=110
110=110
X:2=354
4*X=324
X*5=685
X=276:3
X=92
3*92=276
276=276
X=354*2
X=708
708:2=354
354=354
X*6=756
784:X=4
X=324:4
X=81
81*4=324
324=324
X=685:5
X=137
137*5=685
685=685
X:6=127
8*X=928
X=756:6
X=126
126*6=756
756=756
X=784:4
X=196
784:196=4
4=4
X=127*6
X=762
762:6=127
127=127
X=928:8
X=116
8*116=928
928=928
DAM OLISH DAQIQASI
MATEMATIKA FANLAR SULTONI
KO’PDIR UNING OSHNOSI
FANLAR ICHRA U SULTON
BILIM OLING BIR JAHON
1026-MASALA
80sm
2m 10sm
1m80sm
S=a*b
Deraza va eshikning yuzini kvadrat detsimetr hisobida aniqlang. Ulardan qaysi birining yuzi katta?
1m
O’quvchilar fikrlarini bir joyga jamlash uchun ,,Aqliy hujm’’ o’yinini guruhlar aro o’ynaymiz
,,Aqliy hujum’’
Qachon 3ni ko’rib 15 deymiz?
Maktablarda o’quv yili necha oydan iborat?
74 yoshga kirgan kishi necha oy yashagan bo’ladi?
Berilgan shakilning peremetrini topish uchun nima qilinadi?
1gaz-?
quloch-?
O’zbekistondagi eng yirik kutubxona?
Aylananing radiusi diametrining qanday
qismiga teng?
1027-mashq : KATAKLAR SONINI SANASH ORQALI SHAKLLARNING YUZALARINI TAQQOSLASH
Ushbu chizmalarni har bir guruhdan bittadan o’quvchi katakchalarni sanash orqali yuzalarni taqqoslaydilar
1028-boshqotirma 1dan 8gacha bo’lgan sonlarni shunday joylashtiringki, kvadratning har bir tomondagi sonlar yig’indisi 12 ga teng bo’lsin