kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары:  математика пәні         

Тақырыбы: Сан аралықтары

  • Мақсаты-     Сан аралықтарын  және санды теңсіздіктердің шешімдерін сан аралықтарында белгілеуін білу  және есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

 а) Білімдік: Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.

ә) Тәрбиелік: тез ойлап, дәл таба білуге тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейту.

Міндеттері:       - Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  ажырата білу;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  іс-тәжірибеде дұрыс қолдану;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан аралықтарының  таба білу.

                        - Оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.

Қолданатын модульдер:

                           1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.

                           2.Сыни түрғыдан ойлау.

                           3. Оқытудағы  ақпараттық  -коммуникациялық технологияны пайдалану.

                           4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

                           5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес оқыту  және оқу.

                           6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.

Сабақ типі: Практикалық сабақ.

 Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздер арқылы.

                                                      Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен мозайка қиылған суреттер бойынша

                                                  «Кубизм»,  «Көршінді тексер», «Болжау», «Ойлан-бөліс-талқыла», «Миға шабуыл» Рефлексия.

Күтілетін нәтиже:

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  ажыратады;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  іс-тәжірибеде дұрыс қолданады;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуын  табады.

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің     іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

3 мин

 БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

12 мин

 Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін.     Сәттілік тілеймін.

 Топқа бөліну

«Мозайка» суреттер қиындыларымен

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға  ыңғайлы орта құру.

Оқушылар топта тұрған балалармен  қолдарын  ұстап алақан жылуы арқылы   бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.

 1топ,2 топ,3 топ,4 топ.

Топтасады

1топ-интервал, 2топ-кесінді, 3 топ-сәуле,4 топ-ашық сәуле

Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

«Көршіңді тексер» әдісі Мақсаты:  Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Слайдта  үй жұмысының шешімі тұрады.

Үй тапсырмасы  №  карточка 1    1007(1)

Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды.

 Кубизм» стратегиясы.

 «Кубизм» стратегиясының шарты:  әр топқа сұрақтар кубик арқылы лақтырылады, қойылған сұрақтарға  жауап беру керек.

Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан  алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.

 «Болжау» стратегиясы.  Мақсаты: ой белсенділіктерінің дамуына ықпал ету.Мысалдар келтірілген: Слайд

3<x<5                        (3;5)

3<x≤5                    (3;5]

3≤x<5                       [3;5)

3≤x≤5                              [3;5]

x<5                             (-∞;5)

x≥-7                  [-7;+∞)

  Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сан аралықтары». (оқушылар тақырыпты өздері айтады)

     Сабақтың мақсаты:    Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.

Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды.(алдарында критериялар тұрады)

Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.

Әр топқа  кубик лақтырылады сұрақтарға  топ жылдам жауап беру тиіс.

Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын, мақсатын ашады

Жақсы, жарайсын, смайликтер

Оқулық, қиындылар флипчарт

Тұсау кесер бөлімі

ТҮСІНУ

5 мин

Өзіндік жұмыс

1. ( — ∞;5] сан аралығының аты:

А) ашық сәуле Б) интервал В) кесінді Г) сәуле

2. Белгіленумен жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді

А) (1;4) Б) [1;4] В) (1;4] Г) [1;4)

3. Сан аралығындағы бүтін сандарды тап: (4; 7]

А) 4;5;6 Б) 4;5;6:7 В) 5;6 Г) 5;6;7

4. Белгіленуімен жаз: 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал

А) (1;3] Б) [1;3] В) (1;3) Г) [1;3)

5. Теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаз: 2х6

А) [2;6] Б) (2;6) В) [2;6) Г) (2;6]

6. [4;9] сан аралығының аты:

А) кесінді Б) сәуле В) ашық сәуле Г) интервал

7. Белгіленуімен жаз: 2-ден 7-ге дейінгі интервал

А) [2;7] Б) (2;7] В) [2;7) Г) (2;7)

8. [-4;5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.

А) -4 және 3 Б) -4 және 4 В) -4 және 5 Г) -3 және 5

9. Белгіленуімен жаз: -∞ -тен 6-ға дейінгі ашық сәуле

А) [6;+ ∞) Б) (6;+ ∞) В) (-∞;6) Г) (-∞;6]

 

 

Әр топ жауап берген сон тақтада дұрыс жауаптары шығып отырады

Смайликтар, жестпен, жақсы, бас бармақ, ұпай мен бағаланады

Оқулық, флипчарт,орындық.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтары»

Қаңтардың 27 - сі Сабақтың тақырыбы Сан аралықтары  Матнматика пәні мұғалімі: Қарқын Слида

Қаңтардың 27 - сі

Сабақтың тақырыбы

Сан аралықтары

Матнматика пәні мұғалімі:

Қарқын Слида

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың мақсаты:

  • Дамытушылық: Сан аралығы ұғымын енгізу. Сан аралығының координаталық түзудегі кескінделуін үйрету.Санды теңсіздіктердің әр түрлі жағдайын сан аралығында кескіндей білуге үйрету .
  • Біліктілік: Сан аралықтарын оқыту арқылы оқушының математикалаық білімін тереңдету, ой өрісін ұшқырлау.
  • Тәрбиелік: Тез ойлап, дәл таба білуге тәрбиелеу.
Сабақ барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі.  ІІ. Үй жұмысын тексеру.  ІІІ . Жаңа сабақты түсіндіру  І V. Мағынаны ажырату  V.  Ой толғаныс VI. Сабақты бекіту VI. Үйге тапсырма беру VII . Оқушыларды бағалау.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

ІІІ . Жаңа сабақты түсіндіру

І V. Мағынаны ажырату

V. Ой толғаныс

VI. Сабақты бекіту

VI. Үйге тапсырма беру

VII . Оқушыларды бағалау.

Көршіңді тексер

Көршіңді тексер

Жаңа сабақты түсіндіру Координаталық түзудегі а және в сандарына сәйкес нүктелердің аралығы а және в сандарының аралығын кескіндейді. Сан аралығы . . в а

Жаңа сабақты түсіндіру

Координаталық түзудегі а және в сандарына

сәйкес нүктелердің аралығы а және в

сандарының аралығын кескіндейді.

Сан аралығы

.

.

в

а

Жартылай  интервал Интервал Кесінді Сәуле Ашық сәуле

Жартылай

интервал

Интервал

Кесінді

Сәуле

Ашық сәуле

Интервал  Мысал: 2  х  7 теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік. х . . 7 2 Белгіленуі: (2; 7) Оқылуы: 2 - ден, 7-ге дейінгі аралық

Интервал

Мысал: 2 х 7 теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік.

х

.

.

7

2

Белгіленуі: (2; 7)

Оқылуы: 2 - ден, 7-ге дейінгі аралық

Кесінді  Мысал: -4 ≤ х ≤ 3 қатаң емес қос теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік. х . . 3 -4 Белгіленуі: [-4 ; 3] Оқылуы: -4 тен 3-ке дейінгі, -4 саны мен 3 ті қоса алғандағы сан аралығы

Кесінді

Мысал: -4 х 3 қатаң емес қос теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік.

х

.

.

3

-4

Белгіленуі: [-4 ; 3]

Оқылуы: -4 тен 3-ке дейінгі,

-4 саны мен 3 ті қоса алғандағы сан аралығы

Жартылай интервал  Мысал: -2 ≤ х  4 теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік. х . . 4 -2 Белгіленуі: [- 2; 4) Оқылуы: -2 ден 4-ке дейінгі , - 2  саны қоса алынған сан аралығы.

Жартылай интервал

Мысал: -2 х 4 теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік.

х

.

.

4

-2

Белгіленуі: [- 2; 4)

Оқылуы: -2 ден 4-ке дейінгі , - 2 саны қоса алынған сан аралығы.

Сәуле  Мысал: х ≥ 8 теңсіздігі шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік. х . 8 Белгіленуі: [ 8; + ∞ ) Оқылуы: 8  саны қоса алынған 8- ден плюс шексіздікке дейінгі аралық

Сәуле

Мысал: х 8 теңсіздігі шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік.

х

.

8

Белгіленуі: [ 8; + )

Оқылуы: 8 саны қоса алынған

8- ден плюс шексіздікке дейінгі аралық

Ашық сәуле  Мысал: х  5 теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік. х . 5 Белгіленуі: ( - ∞ ; 5) Оқылуы: минус шексіздіктен 5-ке дейінгі аралық

Ашық сәуле

Мысал: х 5 теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілейік.

х

.

5

Белгіленуі: ( - ; 5)

Оқылуы: минус шексіздіктен 5-ке дейінгі аралық

Мағынаны ажырату

Мағынаны ажырату

Ой толғаныс Координаталық түзуде Аралықтың белгіленуі Сан аралықтың аты Теңсіздікпен берілуі  - ? ? ? Кесінді х 3 1 ? ? ? Сәуле х 2 5 2 ? ? ? Интервал х -3 ? ? ? х ? ? ? Жарты интервал х -2 2

Ой толғаныс

Координаталық түзуде

Аралықтың белгіленуі

Сан аралықтың аты

Теңсіздікпен берілуі

-

?

?

?

Кесінді

х

3

1

?

?

?

Сәуле

х

2

5

2

?

?

?

Интервал

х

-3

?

?

?

х

?

?

?

Жарты интервал

х

-2

2

Сабақты бекіту

Сабақты бекіту

12 1 дұрыс! 2 х 3 12 Ашық сәуле 4" width="640"

Берілген теңсіздік қай аралыққа тең.

х 12

1

дұрыс!

2

х

3

12

Ашық сәуле

4

Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең. -1  х  8 Дұрыс ! 1 2 3 -1  8 ИНТЕРВАЛ 4

Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең.

-1 х 8

Дұрыс !

1

2

3

-1

8

ИНТЕРВАЛ

4

Берілген теңсіздік қай аралыққа тең. х≤-7 Дұрыс ! 1 2 3  х -7 Сәуле 4

Берілген теңсіздік қай аралыққа тең.

х≤-7

Дұрыс !

1

2

3

х

-7

Сәуле

4

Координаталық түзуде берілген сәуле қай аралыққа тең.  х  -13 -26 Жарты интервал 1 2 Дұрыс ! 3 4

Координаталық түзуде берілген сәуле қай аралыққа тең.

х

-13

-26

Жарты интервал

1

2

Дұрыс !

3

4

Координаталық түзуде берілген кесінді қай аралыққа тең. Дұрыс ! 1 х 19  8 2 х 8 19 3 х 8 19 Кесінді 4 х 8 19

Координаталық түзуде берілген кесінді қай аралыққа тең.

Дұрыс !

1

х

19

8

2

х

8

19

3

х

8

19

Кесінді

4

х

8

19

Сабақ аяқталды  Рахмет

Сабақ аяқталды Рахмет


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтары

Автор: Қарқын Слида

Дата: 08.02.2017

Номер свидетельства: 389365
