Оңтүстік Қазақстан облысы Қазығұрт ауданы
Амангелді атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Нысанбаева Клараның ашық сабағы
Математика
Есептерге жүйрік болсаң жасыңнан Математикаға орын берсең басыңнан Барлық ғылым соған үйір болады Досың солар табылатын қасыңнан!
Оңтүстік Қазақстан облысы
Қазығұрт ауданы
Алтынтөбе ауылы
Алтынтөбе жалпы орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:20 –ға дейінгі сандарды азайту
Жетекшісі:Бисариева Қатира
9 –сынып оқушылары
Қамбар Аружан Сабитқызы
Тасбалта Жанна Нұртасқызы
Оқу мақсаттары:
1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері болмайтын жиындарды біріктіру ретінде және азайту амалын жиынның бөлігін жою ретінде түсіну
1.1.2.5 20 көлеміндегі сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу және азайту/ондықтарды ауызша қосу және азайту амалдарын орындау
1.5.2.2 «+», «-», «=» белгілерін пайдалану
(52-53 бет. ОЖ)
Сабақтың мақсаты:
Жетістік критерийлері :
Барлық оқушылар орындай алады: «+», «-», «=» таңбаларын қолданады. Ондықтан аттамай, 20 көлеміндегі сандарды ауызша қосу және азайтуды біледі;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындарды біріктіру ретінде біледі.
Кейбір оқушылар орындай алады: Азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсінеді.
20-ға дейінгі сандарды ондықтан аттамай ауызша азайтуды меңгереді
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология: разряд, ондық, бірлік, бума, тізбек, аттамай азайту, компонеттер, біріктіру, ажырату.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Талқылау:
• Екі таңбалы сандардың разрядттық сандарын еске түсір.
17 санында қанша ондық бар? Қанша бірлік бар?
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
«Амансың ба, Алтын Күн!
Амансың ба, Жер-Ана!
Амансың ба, достарым,
Сендерді көрсем қуанамын мен»
Шаттық шеңбері
Ширату тапсырма
Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға тапсырма беремін.
1.20 деген санды өзім айтамын. Сол саннан доп а рқылы бір саннан азайта береді.
2. 20-ға дейінгі сандарды ондықтан аттамай ауызша азайтуды меңгеру.
Сабақ соңында күтілетін
нәтижелерді анықтау.
Біз не білемін? Біздің не білгіміз келеді?
Ол бізге не береді? Нәтижеге жетудің
қандай жолдары бар?
Сабақтың ортасы
4 топқа бөлу
Оқушыларға бума жасау үшін таяқшалар мен резеңкелер таратып беремін. 4 топқа
1 тапсырма
«Қалпақ кию» әдісі
2 тапсырма
Кестемен жұмыс
17-3
14-3
16-3
11-3
15-3
13-3
8-3
10-3
12-3
7-3
9-3
6-3
Сабақтың ортасы
3 тапсырма«Қабырға сөйлейді»әдісі
4 тапсырма «Адаспай жүр» ойыны
19-15
17-14
15-13
18-12
Қалыптастырушы бағалау
1-тапсырма
Кірпіге жинаған алмаларын санауға көмектесіңіз. Өрнек түрінде жазыңыз және
мәнін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
- жиындарды біріктірудің негізінде қосынды жазады және
өрнектің мәнін табады.
2-тапсырма
Суретке мұқият қараңыз. Мысықтың ойын өрнек түрінде жазыңыз және мәнін
табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
- жиындардың бөлігін ажыратып алудың негізін
Сабақ соңы
Рефлексия
20-ға дейінгі сандарды ондықтан аттамай ауызша азайтуды меңгердім.
Қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі ретінде білдім.
Азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіндім.
Кері байланыс
Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң,алманың жасыл түсін таңда.
Егер саған сабақта белгілі бір қиындықты кездестіретін болсаң, алманың сары түсін таңда.
Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындауда қиын болса,мұғалімнің көмегі қажет болса,алманың қызыл түсін таңда.
Егер қаласаң алма ағашын бояуыңа болады .