Ма?саты: Білімділігі: 9-?а дейінгі сандарды ?осу мен азайтуды? кестелік жа?дайларын пысы?тау ар?ылы, 9 санын ?осу мен азайтуды ме?герту, есеп шы?ару да?дыларын ?алыптастыру.
Дамытушылы?ы: о?ушыларды? логикалы? ойлау ?абілетін, танымды?, шы?армашылы? ?абілетін дамыту.
Т?рбиелігі: о?у?а, е?бекке, ал?ан білімдерін ?мірде ?олдана білуге, ойын ашы?, еркін айту?а т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба? «Ма?та?ыз бен мысы?»ертегісімен
Саба?ты? ?дісі: т?сіндіру,
К?рнекілігі: слайд, ?лестірме пара?шалар, компьютер
Саба?ты? барысы:
1.?йымдастыру (психологиялы? дайынды?)
¨ Аспан?а ?араймын,
Ж?лдыздарды санаймын.
Біреуін та?ып т?сіме,
Біреуін са?ан сыйлаймын.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "9 санын ?осу ж?не азайту" 1-сынып»
СҚО, Тайынша ауданы
Кантемир негізгі мектебінің
Бастауыш сынып мұғалімі
Жамбалхан Маржагуль
Сынып: 1
Пән: Математика
Күні: 23.02.2016 жыл
Ашықсабақтақырыбы: 9 санынқосужәнеазайту
Мақсаты: Білімділігі: 9-ға дейінгі сандарды қосу мен азайтудың кестелік жағдайларын пысықтау арқылы, 9 санын қосу мен азайтуды меңгерту, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылығы: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: оқуға, еңбекке, алған білімдерін өмірде қолдана білуге, ойын ашық, еркін айтуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ «Мақтақыз бен мысық»ертегісімен
Сабақтың әдісі: түсіндіру,
Көрнекілігі: слайд, үлестірме парақшалар, компьютер
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру (психологиялық дайындық)
¨ Аспанға қараймын,
Жұлдыздарды санаймын.
Біреуін тағып төсіме,
Біреуін саған сыйлаймын.
¨ 2.Үй тапсырмасын тексеру. (Салыстыру)
7+3 *10
4+2 * 7
2+2 * 4
9-4 * 6
5-2 * 3
8-5 * 2
3.Жаңа сабақ
Сандарды өсу ретімен санау және сандарды кему ретімен жазу.
- Балалар, Мақта қыз бен мысық ертегісін білеміз бе?
- Ол не жайлы кім айтып береді бізге?
- Дұрыс айтасыңдар.
- Бүгінгі сабағымыз осы ертегі жайында болмақ.Ондағы кейіпкерлердің сіздерге арнаған тапсырмалары бар.Соларды орындауымыз керек.
- Ендеше бәріңе сәттілік тілеймін.
Сиырдың тапсырмасы: Дәптер тарату. Көркемжазу. 9 9 санын жазып көрсету.
Қосылғыштарының бірі 9 болатын қосындылар құру. 9 + 1 = 10 Қосынды 9 + 0 = 9
Азайтқышы 9 болатын айырмаларды жаз және мәндерін тап.
10 – 9 = 1 9 – 9 = 0 Айырма.
Ағаштыңтапсырмасы: Жасыл және көк кесінділер ұзындықтарының айырмасын қызыл және көк кесінділер ұзындықтарының қосындысымен салыстыр.
1.Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды? 2.Алма ағашында 10 алма, ал шырша ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Шырша ағашында неше алма өсіп тұр?
1. Мұз айдында жеті бала. Асыр сап жүр сырғанап. Сырғанамай екі бала. Жағалауда тұр қарап. Енді осы бар баланың Санын айтсаң –жарадың! 2.Көлден ұшты жеті қаз, Қайтып қонды екі қаз, Қонбады оның нешеуі? Кәне, кім тез шешеді? 3.Жаңа ғана шалғында, Алты бұзау жүр еді. Әлде шаршап қалдыма, Жатып қапты біреуі. Нешеуі енді жайылып, Айт, жүргенін айырып.
4.Аулада бес үйрек, Қорада үш үйрек. Бір үйрек тығылды, Бір үйрек жығылды, Қалғаны неше үйрек?
Сөйтіп, мысық өз құйрығын Мақтақыздан алған екен.
Қорытынды: - Балалар, сендерге сабақ ұнадыма?
- Ата- аналар сіздерге сабақ ұнадыма?
- Мұғалімдер сіздерге сабақ ұнадыма?
- Ендеше қазір мына алма ағашын алма мен толтырамыз.Ол үшін мына стикерлерге өз ойларыңызды жазып, алма ағашына жабыстырамыз.
Мақтақыздыңтапсырмасы: шығармашылықтапсырма 117 бет
Үйгетапсырма: 138 бет, 5-есеп.
Бағалау: Оқушыбілімінмадақтау.
Осымен сабақ аяқталды. Балалар, бүгін мен сендерге өте риза болдым.Барлық тапсырмаларды орындадыңдар.