kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Логикалық есептер шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

2.4.2.2 сандық есептерді,әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыларды, ауыстырып қоюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Логикалық есептер шығару»

Пәні: Математика

Мектеп: №15гимназия

Сыныбы: 2

Мұғалімнің аты-жөні: Анас Балнұр Жуматайқызы

Күні: .............2018ж

Қатысқандар саны: 27

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Логикалық есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты:

2.4.2.2 сандық есептерді,әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыларды, ауыстырып қоюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару.

Бөлім:

Жиын. Логика элементтері

Бөлімше:

Пікірлер

Ортақ тақырып:

Саяхат

Сабақ мақсаттары:

  • Логикалық есептер шығару арқылы пікір білдіреді, дәлелдейді, қорытынды жасайды.

  • Саяхат кезінде туындаған кедергілерді логикалық ойлау арқылы алдын алады.


Бағалау критерийлері:

Барлық оқушылар:

  • Логикалық есептерді және сиқырлы шаршы, басқатырғы тапсырмаларды талқылайды, көрсетеді, жазады.

  • Әртүрлі сандары бар басқатырғылардың шешілу жолдарына назар аударады, есте сақтайды.

Көптеген оқушылар:

  • Логикалық есептер және сиқырлы шаршы, басқатырғылардың қалай құрастырылғандарын түсіндіреді және шешеді.

  • Логикалық есептерді мазмұнына қарай түрін ажыратады, топтастырады.

Кейбір оқушылар:

  • Логикалық есептерді, құрамында әртүрлі сандары бар басқатырғыларды зерттейді, құрастырады, түсіндіреді.

  • Алған білімін талдайды, бағалайды, өмірмен байланыстырады.

Сөздік қор:

Логикалық есептер, басқатырғылар, сиқырлы шаршы

Құндылықтарды дарыту:

Проблемалық ситуациядан жол тауып шыға білетін бәсекеге қабілетті, жан-жақты дамыған білімді ұрпақ тәрбиелеу

Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы:

Саяхат барысында өмірге қауіп төндіретін жағдайлардан сақтану, және мектеп ішінде техникалық қауіпсіздік ережелерін есте сақтау

Пәнаралық байланыстар:

Дүниетану, жаратылыстану, дене шынықтыру

АКТ қолдану дағдысы :

АКТ-ны қолдану барысында өз-өзіне сенімді, икемді, өз бетінше жұмыс жасай алатын, шығармашылықпен айналыса алатын тұлға даярлау

Алдыңғы меңгерілген білім:

Шаршы сызу, есеп, кері есеп

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақта жоспарланған іс-әрекет:

Ресурстар

Сабақтың басы:


  1. Психологиялық дайындық.

«Гүлмен тілек» (әдісі)

Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.

1 – топ: Алғырлар

2 – топ: Тапқырлар

3 – топ: Білгірлер

4 – топ: Зейінділер


Сабақ ортасы:

«Миға шабуыл»(әдісі)

оқушылардың алдынғы білімдерін және жаңа өтілетін тақырыпқа байланысты білімдерін тексеру мақсатында сұрақтар қоямын.

  • Шаршының ережесін айт.

  • Есеп дегеніміз не?

  • Кері есепті қалай шығарамыз?

  • 4 жұмыртқа 4минутта піссе,1 жұмыртқа неше минутта піседі?

  • Қандай шаршыны сиқырлы деп атауға болады?

  • Сиқырлы шаршыны қалай шешуге болады деп ойлайсыңдар?

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?


Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлап, бағалау критерийін жариялаймын.


«Логикалық есептер шығару»


Оқулықпен жұмыс.

« Орындап көр» әдісі.

Бос орындарға сан қой.



1 – топ: 2 – топ:



9

+

6

=


-


+



5

-

3

=


=


=


=


+


=


44

+

24

=


-


+


-

14

-

5

=


=


=


=


+


=



3 – топ: 4 – топ:

50

+

15

=


-


+


-

22

-

3

=


=


=


=


+


=


10

+

7

=


-


+


-

6

-

4

=


=


=


=




=



Дескриптор

  • Өрнектің мәнін табады;

  • Кестенің дұрыс құрылғанын тексереді, дәлелдейді.

Қалыптастырушы бағалау

«Бас бармақ»


Жаңаны ашу. (Мұғалім түсіндірмесі.)

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандары берілген. Олардың бір бөлігі торкөздерге орналастырылған.

Қосындысында 15 саны шығуы үшін, қалған сандарды орналастыру талабы қойылады.

Бір қатарда, диагональда немесе бағанда тұрған екі белгілі санды 15-тен азайту арқылы қажетті санды табамыз.

«Қоқыс жәшігі»

Саяхат кезінде жүріп өтетін жолымыз слайдта беріледі. Жол бойына саяхат барысында туындайтын кедергілердің суреті ілінеді. Берілген сурет астында жасырынған тапсырмаларды орындау арқылы кедергілерді алып «Қоқыс жәшігіне» тастап отырамыз.


1-тапсырма. Топпен жұмыс


1-топ:

Өрнектер жазып, есептерді шығар.

+ +=30


+ + =18



- = 2



+ + = ?


2-топ:

Өрнек жазып, есепті шығар.

Балалар жолда 9 басқатырғыны шешіп,12 теңдеу және 6 есеп шығарды. Балалар барлығы неше тапсырма орындады?

3-топ:

Өрнек жазып, есепті шығар.

Математикалық турнирге әрқайсысында 4 баладан 6 команда қатысты. Турнирге барлығы неше бала қатысты?

4-топ:

Өрнек жазып,есепті шығар.

Оқушы есептерді шығаруға 10 минут, ал 4 теңдеудің әрқайсысын шешуге 2 минуттан жұмсады. Оқушы тапсырмаларды орындауға барлығы қанша уақыт жұмсады?


Дескриптор

  • Жасырынған санды табады;

  • Өрнек құрастырады, мәнін табады;

  • Есептің жауабын жазады.

Қалыптастырушы бағалау

«Ынталандыру»

Топтағылар өздерінің жұмыстарын мақал- мəтелмен немесе ұшқыр сөзбен бағалайды.


Сергіту сәті: «Сымсыз телефон»


2-тапсырма. Дәптермен жұмыс.

«Сиқырлы шаршыны» толтыру.

1-топ. 2-топ:


3

4


4

5




7

2


3

6





6

3


5

5





4

3


6

5






3-топ: 4-топ:

6

5


4

7





7

5


3

4




6

2


6

7





8

3


1

8






Дескриптор

  • «Сиқырлы шаршы» деген не екенін біледі;

  • «Сиқырлы шаршының» қалай құрастырылғанын түсінеді, толтырады.


Қалыптастырушы бағалау.

«Жапондық бағалау» әдісі


3-тапсырма. Топпен жұмыс. Шығармашылық тапсырма.

  • «Сиқырлы шаршы» құрастыру.


Дескриптор

  • «Сиқырлы шаршы» құрастырады.

  • «Сиқырлы шаршының» қалай құрастырылғанын түсіндіреді.


Қалыптастырушы бағалау

« Мадақтау» әр топ бірін-бірі бағалайды. Тамаша! Керемет! Жарайсың!



Интербелсенді тақта


















Оқулық



Карточкалар,

қарындаш






















Оқулық.

1-тапсырма





Интербелсенді тақта




АКТ,суреттер





















Карточкалар,

суреттер





















Сызба, мақал-мәтел, ұшқыр сөздер



Дәптер,

слайд



















«Жапондық бағалау» әдісі

Оқулық,

сызғыш,

қарындаш


Смайликтер

Сабақтың соңы:

Кері байланыс. «Крестиктер-нөлдіктер»

Ұяшықтардың астында жасырын тұрған сұрақтарға жауап беру арқылы, жауабын тапқан оқушы крестик белгісін қояды, сұрағы бар оқушы нөлді қояды.




Сұрақтар:

1. Логикалық есеп дегеніміз не?

2. Қиындықтарды шешуде логикалық есептерді шығарудың қандай пайдасы бар?

3. Бос ұяшық.

4. Жарайсың!

5. Бүгінгі сабақта сіздер «сиқырлы» шаршының қандай жұмбағын аштыңыздар?

6. Алған білімдеріңіздің қайда қажетке асуы мүмкін?

7. Ең қызығы қайсысы болды?

8. Ең қиыны не болды?

9. Келесі сабақта біз осы тақырыппен жұмысты жалғастыратын боламыз, сіздер тағы не жөнінде білгілеріңіз келер еді?


Сабақтан алған әсерімен бөлісу.

«Көңіл-күй» арқылы


Слайд,

Смайликтер












Интербелсенді тақта, ұяшықтар

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?






Саралап оқыту әдісін қолданғанда, мұғалім әрбір сынып педконсилиумымен толық әрі жете таныс болуы керек. Бұл ең маңызды басты шарт. Соңда ғана оқушыларды саралап оқытуда жұмысты ұйымдастыру және оны жүйелі жүргізу жақсы нәтиже берері даусыз.

Оқушылар жұмыс жасайды,түсінеді,біледі,талдайды,жинақ

тайды, бағалайды,алған білімдерін қолданады, өмірмен байланыстырады,

салыстырады, дұрыс нұсқасын келтіріп, нәтижеге жетеді.

Әр тапсырмадан кейін топтарды қалыптастырушы бағалаумен бағалап отырдым.

«Бас бармақ»

«Ынталандыру»

«Смайликтер арқылы»


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсесабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

Жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Логикалық есептер шығару

Автор: Анас Балнұр Жуматайқызы

Дата: 11.04.2018

Номер свидетельства: 465821
