kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Функция ұғымы" 7 сынып алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

7.3.1.3 Функция ұғымына анықтама беру және оның берілу тәсілдерін ажырата білу.

Функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Функция ұғымы" 7 сынып алгебра»


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.3.1. Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері

Мектеп: №1 орта мектеп

Күні: 24.11.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Изтелеуова А

Сынып: 7 «Ә»

Қатысқандар саны: 16

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

7.3.1. 1 Функция ұғымы

Сабақтың түрі

Ашық сабақ

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.3 Функция ұғымына анықтама беру және оның берілу тәсілдерін ажырата білу. Функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;


Сабақтың мақсаты

7.3.1.3 Функция ұғымына анықтама беру және оның берілу тәсілдерін ажырата білу.

Бағалау критерийі

Оқушы:

Білу және түсіну

Қандай айнымалыларының мәндері функцияның анықталу облысы мен мәндерінің жиынын құрайтынын біледі

Жоғары деңгейдегі дағдылар

Берілгендерді зерттеп, функцияның анықталу облысы мен мәндерінің жиынын сөзбен сипаттау, графикалық, кестелік және аналитикалық берілу тәсілдері арқылы табады.


Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсаттар оқыту мақсаттары:

Оқушылар:

  • Функцияның анықталу облысы мен мәндерінің жиынын табуды сипаттайды;

  • Бұл бөлімнің тапсырмаларын орындау барысында математикалық терминология мен символиканы қолданады;

Пәндік лексика және терминология:

  • тәуелділік;

  • функция, тәуелді айнымалы;

  • аргумент, тәуелсіз айнымалы;

  • функцияның мәні;

  • функцияның анықталу облысы;

  • функцияның мәндерінің жиыны (обласы);

  • функцияның берілу тәсілдері;

  • функцияның графигі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

– қандай да бір Х жиынының әрбір х элементіне У жиынынан алынған тек бір ғана у элементі сәйкес қойылады;

– аргументтің әрбір мәніне функцияның (тәуелді айнымалының) бір ғана мәні сәйкес келеді;

– тәуелділік функционалды болады (болмайды), егер ... ;

Құндылықтарды дарыту


Оқуға ептілігін, өзбетінше ақпаратты жинау дағдыларын арттыру, жағдайды талдау және жаңа ситуацияға бейімделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, өз және топтың жұмысының сапасына жауапты болу, өз уақытыңды тиімді ұйымдастыру, сабақтарда көпмәдениеттілікті және басқалардың пікірін сыйлау білу.

Құндылықтарды дарыту сабақта барлық жоспарлаған іс-әрекеттердің кезеңдері арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Математика, физика

АКТ қолдану дағдылары

АКТ тиімді қолдану үшін оқуға қажет пайдаланушылардың дағдылары

Бастапқы білім

Функция және функцияның графигі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин


Сабақтың басында мұғалім ерекше көңіл аударады:

- оқушылардың зейін қоюына

- оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды

- оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтайды - Топқа бөлінеді

Тоботтар мультфиліміндегі Х , У, Z


БІЛУ


2 минут






























ТҮСІНУ


10 минут




























ҚОЛДАНУ

10 минут








































ТАЛДАУ


5 минут









ЖИНАҚТАУ


5 минут































БАҒАЛАУ

3 минут

Сабақта оқушылар білетін ұғымдар қолданылады және жаңа ұғымдар енгізіледі. Оқулықты ашып тақырыппен танысады

  1. Cөзжұмбақ шешеді

  1. P=2(a+b), S=ab, tтүрінде берілген теңдіктерді қалай атаймыз?

  2. Тәуелсіз айнымалы қалай аталады?

  3. Жазықтағы нүктенің орнын табу үшін нені білуіміз керек?

  4. Екі нүктемен шектелген түзудің бір бөлігі

  5. Шеңбер сызуға арналған құрал қалай аталады?

  6. Координаталық жазықтықтағы горизонталь ось қалай аталады?

  7. Координаталық жазықтықты құрайтын түзулер өзара қалай орналасады?



Бұл кезеңде оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - өмір бойы білім алуға бейімделеді және өз жұмысының сапасына жауап береді, өз уақытын тиімді ұйымдастырады.

Жаңа материалмен жұмыс- 10 мин:

Бұл кезеңде оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - өмір бойы білім алуға бейімделеді.

Мұғалім: Жүрген жолдың формуласын естерімізге түсірейік:.

Тәуелді S айнымалының қабылдайтын мәндерін функцияның мәндерінің жиыны деп атайды. Тәуелді t айнымалының барлық мәндері функцияның анықталу облысын құрайды.

Мұғалім: t мен S айнымалылар қандай мәндерді қабылдай алады?

Оқушылар: Оң мәндерді.

  1. ТОПҚА

Автомобиль ѵ60 км/сағ тұрақты жылдамдықпен жүріп келеді. Оның t уақытта жүріп өтетін S км жолын табу формуласын құрып, t = 1 сағ, 2 сағ, 3 сағ жүргендегі жолын есепте

2 - ТОПҚА

Әкімшілік тұрғындарға саяжайға арналған әрқайсысының ауданы 6 соток (600 ) болатын тіктөртбұрыш пішінді жер телімдерін бөліп бермекші. Егер бөлінетін жертелімінің бір өлшемі х м болса, онда оның екінші өлшемі у –ті қалай анықтауға болады?

3-ТОПҚА

Асан дүкеннен бағасы тұрақты 20 тг тұратын n дәптер сатып алды. Сатушыға төлеген ақшасының ұүнын есептеу формуласын көрсетіп, n =2, 4, 6 дәптер үшін қанша теңге төлегенін көрсет



Оқулықпен жұмыс: 3.1; 3.2; 3.6 (3;4)

3.1(ауызша)

f ( x)=2x-5 функцисының мәндерін х= -2; -1;0; 1;2 болғанда анықтаңдар

f ( -2)=2 -5-9

f ( -1)=2 -5-7

f ( 0)=2 -5-5

f ( 1)=2 -5-3

f ( 2)=2 -5-1

3.2

f ( x)=2x-5 функцисының мәні аргументтің қандай мәнінде 3 ; -1; 0; 10 -ға тең?

2х-5=3

2x=8

X=4

2x-5=-1

2x=4

X=2

2x-5=0

2x=5

X=2,5

2x-5=10

2x=15

X=7,5

3.6

у функциясы үшін f (-1), f (0), f (1), f (2) мәнін табыңдар

  1. f (х) ж: f (-1)=2, f (0)=1, f (1)=2, f (2)=5

  2. f (х)= ж: f (-1) , f (0), f (1)

f(2)


3.9

Төмендегі заңдылықпен анықталатын сәйкестік функционалды тәуелділік бола ма? Болса , оны формула арқылы жазып көрсетіңдер:

  1. Қабырғасы х см болатын әрбір шаршыға ауданы S (x) сәйкес қойылады.

  2. Оператор компьютерде 300 беттік шығарманың 7 сағаттық жұмыс уақытында 30 бетін теріп үлгереді. Мұнда өткен х сағатына әлі терілмеген у беті сәйкес қойылды.

Оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - жағдайды талдау, жүйеге келтіру, орындаған жұмыс бойынша қорытынды жасау.

Сәйкестендіру тесті

f(x) = 2х-3 f(5) = 12


f(x) = f(4) = 0


f(х) = 3х-3 f(2) = 1


f(х) = х-4 f(4) = 1

Мұғалім сұрақтар қояды:

  • Функция дегеніміз не?

  • Бір шаманың екінші шамаға тәуелділіктерінің мысалдарын келтіріңіз.

  • Функция қандай тәсілдермен берілуі мүмкін?

  • Тәуелсіз айнымалыны басқаша қалай атауға болады?

  • Тәуелді айнымалыны қалай басқаша атауға болады?

Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бағалау критерийлерді қолданып теория бойынша өздерінің білімдерін бағалайды.

Бағалау критерийлері:

  1. Функцияның анықтамасын біледі.

  2. Бір шаманың екінші шамадан тәуелділігіне мысалдар келтіреді.

  3. Функцияның берілу тәсілдерін біледі.

  4. Тәуелсіз/тәуелді айнымалылар қалай аталатынын біледі.

Қатесін тап:

Функцияның анықталу облысын сан жиыны арқылы жазып көрсетіңдер

f(х) = 0,5х + 4

0

0

4 Ж: ( 4; 5,5)


f(х) = 3х – 2,5

2,5 Ж:

Презента

ция



















































































презентация


Cабақтың соңы

2 мин

Сабақтың соңында оқушылар өздерін балмен бағалау арқылы кері байланыс жүргізеді:


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Деңгейлерге қатысты дифференциация сабақта өзіндік жұмысты орындау және жаңа тақырыпты оқу барысында жүргізілді.

Сабақтың әрбір кезеңі өткен соң жұмысты бағалау жүргізіледі (өзін-өзі бағалау, өзара бағалау немесе мұғалімнің бағалауы). Сабақтың соңында оқушылар орта процентті тауып, мұғалімге баяндайды


Физминутка

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет.



№1 жалпы білім беру орта мектебі











Ашық сабақ













Тақырыбы: Функция ұғымы







Сыныбы: 7 «Ә»

Пән мұғалімі: Изтелеуова А















2017-2018 оқу жылы


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Функция ұғымы" 7 сынып алгебра

Автор: Изтелеуова Анар Мажитуллиевна

Дата: 11.04.2018

Номер свидетельства: 465892
