kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар:

  • екі санның қатынасы нені көрсететінін түсінеді;
  • сандардың қатынасы ұғымын меңгереді;
  • берілген қатынасқа кері қатынасты табады;

екі санның қатынасын оқиды  және жазады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы»

Қысқа мерзімді жоспар Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1А Қатынастар және пропорциялар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.1.1 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;

6.1.2.1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру;

6.1.2.2 берілген қатынасқа кері қатынасты табу;

6.5.2.1 екі санның қатынасын оқу және жазу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • екі санның қатынасы нені көрсететінін түсінеді;

  • сандардың қатынасы ұғымын меңгереді;

  • берілген қатынасқа кері қатынасты табады;

  • екі санның қатынасын оқиды және жазады.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • екі санның қатынасын түсінеді;

  • сандардың қатынасы ұғымын біледі;

  • берілген қатынасқа кері қатынасты таба алады;

  • екі санның қатынасын оқи және жаза біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- берілген бөлімнің терминдерін қолдана алады;

- берілген қатынаста бөлуге, тура және кері пропорционалдық тәуелділікке, пайызға және масштабқа қатысты есептердің шешіміне түсінік береді;

Бөлім бойынша лексика және терминология

- екі санның қатынасы;

- кері қатынас;

- пайыздық қатынас;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- екі санның қатынасы ... көрсетеді;

- екі санның пайыздық қатынасын табу үшін ... керек;

- санды берілген қатынаста бөлу үшін ... керек;

- 35 : 27 өрнегін «отыз бес санының жиырма жеті санына қатынасы» деп оқимыз;

- 35 : 27 өрнегін «отыз бес пен жиырма жеті сандарының қатынасы» деп оқимыз;

- 35 : 27 өрнегін «отыз бестің жиырма жетіге қатынасы» деп оқимыз;

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Өмірмен байланысты есептер

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру

Бастапқы білім

Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 - 6 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Үй тапсырмасын тексеру: Жұпта бір-бірінің дәптерлерін тексеру.

Пысықтау сұрақтары:

С-1: Екі санның қатынасы дегеніміз не?

С-2: Берілген қатынасқа кері қатынас қалай табылады?

С-3: Кері қатынасқа мысалдар келтіру.

С-4: Берілген қатынасқа тең қатынас қалай табылады?

С-5: Екі санның қатынасын процентпен қалай өрнектеуге болады?

Ресурс бойынша есепті ауызша орындау:

https://school-assistant.ru/?predmet=matematika&theme=otnoshenia_dvux_chisel








Презентация

7 – 25 мин

Топтық жұмыс.

Сынып 4 топқа бөлініп, келесі тапсырманы орындайды. 1 топпен 3 топқа, 2 топпен 4 топқа бірдей тапсырмалар беріп, уақыт аяқталғанда, сол топтар бірін-бірі тексереді.

Қатынас ұғымын пайдалану арқылы есепті шығарту, өмірде қатынас ұғымдарының қолданбалылығы туралы ой қорытады.

І топ

№1. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің қабырғаларының қатынасы ға тең. Оның ұзындығы м. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің ауданы неше гa?

Нұсқау. Ұзындығы ені болатынын айқындап есепті шеш.

Жауабы: 11,34 га.

№2. 6 «а» ж»не 6 «б» сынып оқушылары театрдан 60 билет сатып алып, оны сәйкес 2:3 қатынасында бөліп алды. 6 «б» сыныбы неше билет алды?




ІІ топ

Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің қабырғаларының қатынасы ке тең. Оның ұзындығы м. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің ауданы неше гa?

Нұсқау. Ұзындығы ені болатынын айқындап есепті шеш.

Жауабы: 21,952 га.

№2. Ерітінді қалайы мен мыстан тұрады, олардың сәйкес массалары 2:3 қатынасындай. Егер қалайының массасы 360 г болса, онда ерітіндінің массасы неге тең?


Қосымша 1

















Математика 6кл. Практикум. Готов к ГИА. Шестакова И.В. 2014. 55бет.

26-27 мин

Көзге жаттығу.



28 – 37 мин

Жеке жұмыс.

1-тапсырма

Берілген қатынастарды бөлшек түрінде жазып, қысқартыңыз:

a) 6-ның 15-ке;

b) 1,1-дің 18,7-ге;

c) 21-дің 0,7-ге;

d) 117-нің 90-ға.

Дескриптор: Білім алушы

  • берілген қатынастарды бөлшек түрінде жазады;

  • жазылған қатынастарды қысқармайтын бөлшек түрінде жазады.

2-тапсырма

а-ның b-ға қатынасы -ге тең. Төмендегі қатынастарды есептеңіз:

a) ; b)

Дескриптор: Білім алушы

  • берілген қатынасты жазады;

  • бөлшектерді түрлендіреді;

  • қатынастардың мәндерін табады.

3-тапсырма

  1. 0,0125санына;

  2. және сандарының қосындысына;

  3. және 3,5 сандарының көбейтіндіндісіне кері сандарды жазыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

  • ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады;

  • аралас сандардың қосындысын есептейді;

  • рационал бөлшектердің көбейтіндісін есептейді;

нәтижелерге кері сандарды жазады.

Қосымша 2


















Сабақтың соңы

38 - 40 мин

Үйге тапсырма: Екі санның қатынасы. №22

Рефлексия:

1. Сабақтың мақсаты қандай болды?

2. Мен мақсатқа жеттім бе?

3. Мен не білдім?

4. Мен нені үйрендім?

5. Мен нені түсінбедім?

6. Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?


Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық.

3 - басылымы. – Алматы: Атамұра,2011.

12 бет

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақта жалпы сыныппен жұмысты бірлесе отырып талдайды, түсінбеген есептерін бір-біріне түсіндіреді. Жұптық жұмыста оқушылар бірлесе отырып орындайды, өзара көмек беріледі.

Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Жалпы сыныптық, жұптық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады.

Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату.














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы

Автор: Абыханова Назерке Мақсұтқызы

Дата: 26.10.2020

Номер свидетельства: 561293
