Сабақтың мақсаты:Білімділік:Оқушылардың математикаға қызығушылығын, ынтасын, зейінін арттыру, алған білімдерін тереңдету. Дамытушылық – Ой-өрісін кеңейту, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, ұжымшылдық қабілеттін дамыту
Тәрбиелік – Окушыларды ұжымшылдыққа, жолдастыққа, алғырлыққа, белсенділікке және жеке тұлға етіп қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
Сабақтың типі:Қайталау ,пысықтау,жалпылау
Сабақтың көрнекілігі:плакаттар,ойын картасы
Сабақ жоспары:
IҰйымдастыру
IIОйын барысымен таныстыру
IIIТоптарды бағалау
IVМарапаттау
Сабақ барысы:
Жүргізуші –мұғалім
Отырғызушы – Асем
Машинист – Ержан
Әділқазы алқасы –Ақбота Советовна,Анар,Сәуле
Жүргізуші:
Ал оқушы, ұстаздар!
Ортаға назар салайық
Сайыскерлер шықпақ сайысқа
Қол соғып,қарсы алайық
Жарыс заңы ежелден
Жеңімпаз болу шарты сол
Еңбектеніп, жалықпай
Сәт сапар тілеп бәріне
Сайысты біздер бастайық
Көрсетіңдер өнерді
Қалмаңыздар жасқанып! (Ортаға екі топтың саяхатшылары шығып,орналасады - _________________________ )
Ал саяхатшы достарым!саяхатқа шықпас бұрын жол ережесімен таныс болайық.Саяхат поезы 5 аялдамадан тұрады:жайлау,қоржын,ойын,теңге,сыйлық.Саяхат жасау үшін алдымен сұрақтарға жауап беру қажет.Әрбір аялдаманың тапсырмаларына дұрыс жауаптар үшін ұпай беріледі.Ойын соңында ұпайлар есептеліп,жеңімпаз топ марапатталады.Олай боса Іске сәт, жолдарыңыз болсын!
Үшінші аялдамасында ойнаймызда.Бұл аялдамада екі топқа кеспе қағаздар беріледі,онда сөздер жазылған.Егер кеспелерді дұрыс қойсақ,математикаға байланысты нақыл сөз шығады.Дұрыс жауап үшін 30ұпай.
«Мате – мати - ка – ад -ам үш - ін,ад - ам мате – мати – ка үш - ін жа –рал - ған»
«Мате – мати - ка - бар - лық нақ - ты ғыл – ым - дар сөй – лей - тін тіл»
Көрермендерге сұрақ:
1) Екі әкесі, екі баласы үш алманы қалай бөліп жейді. (атасы, баласы, немересі). 2) Ұшақ А қаласынан В қаласына дейін 1 сағ 20 мин ұшады да, қайтарда 80 минут ұшады. Себебін түсіндір? (Екеуі бірдей 1 сағ 20 мин = 80 мин). 3) 5 жұмыртқа 12 минутта піседі, 10 жұмыртқа ше? ( 12 минута, бәрін бірге саламыз). 4) Бір жанұядағы 5 ұлдың бір бірден қарындасы бар. Жанұяда барлығы қанша бала бар?(6 бала). 5) 1 тонна мақта ауыр ма, 1 тонна темір ауыр ма? (бірдей). 6) Төрт пен бестің арасында арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық 5-тен кем сан шығады? (үтір). 7) Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км шапқан? (30). Төрт қойдың неше аяғы бар? (16). 9) Үш майшам жанып тұрды, екеуін сөндірсе нешеуі қалады? (екеуі, біреуі сөндірілмегесін таусылып қалады). 10) Екі адам 4 сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады? (4). 11)9 бен 27 сандарының арасында қанша жұп сан бар?/9/ 12) Басталатын нүктесі бар сызық./сәуле/ 13)Шаршының периметрі 44 см, қабырғасы неше тең?/11 см/ 14)Қандай сан барлық сандарға қалдықсыз бөлінеді?/0 саны/ Отырғызушы:Құрметті жолаушы жолдастар саяхатымыздың соңғы аялдамасы Сыйлық
жүргізуші: Санаңды сенің толтырар, Математика пәні бар. Сабағынды егер оқысаң, Өмірде саған жол болар. Сайысымыздың соңғы сәті таяп қалды.Ал, қазір әділқазылар сөз алады.Бүгінгі саяхат жолында жинаған ұпайымыздың қортындысын естуге ортаға әділқазы алқасын шақырайық.
Әділқазы алқасы:. Сайысымыздың жеңімпаздарың анықтап, Мақтауқағаз тапсырылып, белсене қатысқан оқушыларды марапатайды.
жүргізуші:Оқимыз біз,үйренеміз талпынып
Қиналсақ та, қысылсақта алқынып
Асу бермес болсаң дағы сен алып
Меңгереміз ,үйренеміз сені анық .Құрметті ұстаздар, саяхатшылар осымен біздің « Математикаға саяхат»аяқталды. Жас зияткер жан-жақты дамыған білімді де, өнерлі де тұлға болуы тиіс.Хош сау болыңыздар!