Сабақтың тақырыбы: Үй құстары
Ертаева Жазира Абдумажитовна,
№ 3 облыстық балалар оңалту орталығы,
логопед-Монтессори педагог
Қызылорда облысы, Шиелі кенті
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Балаға үй құстары туралы жалпы түсінік беру, олардың түрлерімен таныстыру.
2. Түзете-дамытушылық. Баланың байланыстырып сөйлеу тілін жетілдіру, саусақтардың қимыл-қозғалысын, белсенді және енжар сөздік қорын дамыту, сөйлеу барысында дұрыс тыныстауды қалыптастыру
3. Тәрбиелік. Баланы табиғатты қорғауға,сүюге тәрбиелеу.
Дидактикалық материалдар: үй құстарының суреттері, шарлар, түтікшелер т.б
Қажетті құралдар: Айна, гигиеналық орамал т.б
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
- Баламен сәлемдесу.
- Баланың назарын сабаққа аудару.
II. Артикуляциялық жаттығулар жасау.
- Ал, енді, балалар бүгінгі сабағымызды бастайық. Сабағымызды әдеттегідей артикуляциялық жаттығумен бастайық.
«Терезе» - «бір» дегенде ауызды бірақ ашу (терезе ашылды), «екі» дегенде ауыз жабылды (терезе жабық).
«Тұмсық» - ерін мен тістер жұмылған. Күшпен ерінді түтікшенің көмегімен тарту. Осылай 5 секунд ұстап тұру.
«Тәтті тосап» - Күлеміз, аузымызды ашамыз. Жалпақ тілмен жоғары және
астыңғы ерінді жалаймыз.
«Ашуланған мысық» - Аузымыз ашық, тілдің ұшы алдыңғы, төменгі
тістерге тірелген.
III. Жаңа сабақ
Құстар табиғатың көркі.Құстар өзгеше болып жаратылған құбылыс иесі. Олар тек аспанда ұшып орманда және үйде мекендейді. Құстардың түрлері өте көп.
Тауық, қаз, үйрек, күркетауық - бұлар үй құстары. Адамдар оларды асырып күтеді. Себебі, адамдар олардың еті мен жұмыртқасын тамаққа пайдаланса, құстың жүні мен мамығын жастық, көрпе, күртеше жасайды. Үй құстары жәндіктермен, жем, тамақ қалдықтарымен қоректенеді. Адамдар оларға арнап қора салады. Оны тауық қора деп атайды. Жылы қорада үй құстарына қорқынышты емес.
Суреттерде не бейнеленген? Тауық, қаз, үйрек, қораз.
Бәрін бір сөзбен айтыңдар.
Сөйлеу барысында дұрыс тыныстауды қалыптастыру
«Құстың қанатын қағуына көмектес»
Шарты: мына құстың қанаты жараланған, қанекей емдем жіберейік. Сендер үрлесеңдер ол қанатын жазып ұшып кетеді. Балалар құстың қанатына үрлейді. Сол мезетте құс ұшып кетеді, рахмет айтады.
Ойын «Анасын тап»
Балапандардан шөжені айыра білу.
Бір қатарда балапандар, екінші қатарға шөжелердің суреттерін таратып, әрқайсы өз анасының жанына келіп тұру. / Үлкен етіп салынған тауық пен қаздың суреттерінің жанына/шөжелерінің суреттерін қою керек.
Сергіту сәті
Қарға біздің қар, қар,
Сауысқаныс саңқ, саңқ.
Торғайларым шиқ, шиқ,
Жапалағым ух, ух.
Көкек көкек, көкек деп,
Ұшады екен желпілдеп
Бекіту.
Ойын «Ұшты — ұшты»
Ойын мақсаты: баланың белсенді және енжар сөздік қорын дамыту.
Ұшты, ұшты сұңқар ұшты!
Ұшты, ұшты тұлпар ұшты!
Ұшты, ұшты қарға ұшты!
Ұшты, ұшты арба ұшты!
Ұшты, ұшты қызғыш ұшты!
Ұшты, ұшты сызғыш ұшты!
Ұшты, ұшты қыран ұшты!
Ұшты, ұшты жылан ұшты!
Ұшты, ұшты шыбын ұшты!
Ұшты, ұшты сабын ұшты!
Қорытынды. Баланы мақтап, мадақтау.
Сабақтың тақырыбы: Үй құстары
Ертаева Жазира Абдумажитовна,
№ 3 облыстық балалар оңалту орталығы,
логопед-Монтессори педагог
Қызылорда облысы, Шиелі кенті
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Балаға үй құстары туралы жалпы түсінік беру, олардың түрлерімен таныстыру.
2. Түзете-дамытушылық. Баланың байланыстырып сөйлеу тілін жетілдіру, саусақтардың қимыл-қозғалысын, белсенді және енжар сөздік қорын дамыту, сөйлеу барысында дұрыс тыныстауды қалыптастыру
3. Тәрбиелік. Баланы табиғатты қорғауға,сүюге тәрбиелеу.
Дидактикалық материалдар: үй құстарының суреттері, шарлар, түтікшелер т.б
Қажетті құралдар: Айна, гигиеналық орамал т.б
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
- Баламен сәлемдесу.
- Баланың назарын сабаққа аудару.
II. Артикуляциялық жаттығулар жасау.
- Ал, енді, балалар бүгінгі сабағымызды бастайық. Сабағымызды әдеттегідей артикуляциялық жаттығумен бастайық.
«Терезе» - «бір» дегенде ауызды бірақ ашу (терезе ашылды), «екі» дегенде ауыз жабылды (терезе жабық).
«Тұмсық» - ерін мен тістер жұмылған. Күшпен ерінді түтікшенің көмегімен тарту. Осылай 5 секунд ұстап тұру.
«Тәтті тосап» - Күлеміз, аузымызды ашамыз. Жалпақ тілмен жоғары және
астыңғы ерінді жалаймыз.
«Ашуланған мысық» - Аузымыз ашық, тілдің ұшы алдыңғы, төменгі
тістерге тірелген.
III. Жаңа сабақ
Құстар табиғатың көркі.Құстар өзгеше болып жаратылған құбылыс иесі. Олар тек аспанда ұшып орманда және үйде мекендейді. Құстардың түрлері өте көп.
Тауық, қаз, үйрек, күркетауық - бұлар үй құстары. Адамдар оларды асырып күтеді. Себебі, адамдар олардың еті мен жұмыртқасын тамаққа пайдаланса, құстың жүні мен мамығын жастық, көрпе, күртеше жасайды. Үй құстары жәндіктермен, жем, тамақ қалдықтарымен қоректенеді. Адамдар оларға арнап қора салады. Оны тауық қора деп атайды. Жылы қорада үй құстарына қорқынышты емес.
Суреттерде не бейнеленген? Тауық, қаз, үйрек, қораз.
Бәрін бір сөзбен айтыңдар.
Сөйлеу барысында дұрыс тыныстауды қалыптастыру
«Құстың қанатын қағуына көмектес»
Шарты: мына құстың қанаты жараланған, қанекей емдем жіберейік. Сендер үрлесеңдер ол қанатын жазып ұшып кетеді. Балалар құстың қанатына үрлейді. Сол мезетте құс ұшып кетеді, рахмет айтады.
Ойын «Анасын тап»
Балапандардан шөжені айыра білу.
Бір қатарда балапандар, екінші қатарға шөжелердің суреттерін таратып, әрқайсы өз анасының жанына келіп тұру. / Үлкен етіп салынған тауық пен қаздың суреттерінің жанына/шөжелерінің суреттерін қою керек.
Сергіту сәті
Қарға біздің қар, қар,
Сауысқаныс саңқ, саңқ.
Торғайларым шиқ, шиқ,
Жапалағым ух, ух.
Көкек көкек, көкек деп,
Ұшады екен желпілдеп
Бекіту.
Ойын «Ұшты — ұшты»
Ойын мақсаты: баланың белсенді және енжар сөздік қорын дамыту.
Ұшты, ұшты сұңқар ұшты!
Ұшты, ұшты тұлпар ұшты!
Ұшты, ұшты қарға ұшты!
Ұшты, ұшты арба ұшты!
Ұшты, ұшты қызғыш ұшты!
Ұшты, ұшты сызғыш ұшты!
Ұшты, ұшты қыран ұшты!
Ұшты, ұшты жылан ұшты!
Ұшты, ұшты шыбын ұшты!
Ұшты, ұшты сабын ұшты!
Қорытынды. Баланы мақтап, мадақтау.