Просмотр содержимого документа
«урок по казахскому языку»
Дюсембаева Ж.Ж
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Біздің отбасымыз Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың білім деңгейін тексеру мақсатында әртүрлі жұмыс түрлерін жүргізу. 2. Ауызекі тілдерін сұрақ- жауап арқылы дамыту 3. Үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетуге, әдептілікке тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: сурет, сөзжұмбақ, «Бинго» ойыны,
Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемәтсіңдер ме? Сыныпта кім жоқ? Қазір қандай сабақ? Қазақ тілі нешінші сабақ? Қазақ тілі сабағында не істейміз? ІІ. Тіл дамыту Балалар, қазір қай мезгіл? ( күз мезгілі) Мына кестедегі суреттерді сөзбен айтып, менің сұрақтарыма жауап беріңдер. Күзде күн қандай болады? Аспанды нелер қаптайды? Жиі-жиі не жауады? Нелер сарғайып, жерге түседі? Олар жерге жайылған неге ұқсайды? Нелер жылы жаққа ұшады? Кімдер жылы киінеді? Нелердің гүрілдеген үні үздіксіз естіліп тұрады? ІІІ. Үй жұмысын тексеру «Мектеп өмірім»- монолог айту және кластер бойынша жұмыс істеу. (Мектеп дегенде қандай ассоциациялар ойға келеді және сөздермен сөйлемдер құрастыру) ІУ. Жаңа тақырып Балалар, сөзжұмбақ шешіп, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашайық. друг 2. дружный 3. дет.сад город красивый хороший Сонымен, бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай? (отбасы) Экранға назар аударайық (экранда сұрақтар берілген , бір оқушы сұрақты оқып, екінші оқушы жауап береді) Сенің отбасың бар ма? Сенің отбасың қай көшеде тұрады№ Отбасында неше адам бар№ Сенің әжең-атаң бар ма№ Әжеңнің аты кім? Сенің әкең қайда жұмыс істейді? Сенің отбасың қандай? Отбасың қай қалада тұрады? Сенің апаң, ағаң бар ма? Сенің шешең неше жаста? Жақсы, осы тақырыпқа байланысты «Бинго» ойынын ойнап жіберейік. (кімде бинго шығады, сол оқушы сөздермен сөйлем құрастырады.) семья (отбасы) 9. дедушка (ата) папа (әке) 10.бабушка (әже) мама (шеше) 11. дружно (тату) ребенок (бала) 12. человек (адам) живут (тұрады) 13. рабочий (жұмысшы) дом (үй) 14. уважает (құрметтейді) деревня (ауыл) 15. брат (аға) пенсионер (зейнеткер) 16. ученик (оқушы) міне, балалар, ойын ойнадық енді кім өз отбасы туралы әңгімелейді? (1-2 оқушы отбасы туралы монолог айтады) Рахмет балалар, қазір біз бір жағдаят көріп тамашалаймыз. Сендер мұқият тыңдаңдар, қандай қате жіберілгенін айтыңдар. (оқушылар жағдаятты көрсетеді) Екі оқушы автобуста отыр. Жүргізуші: «Бірінші мектеп аялдамасы» Осы аялдамада кәрі кісі кіреді. (автобуста бос орын жоқ, кәрі кісі оқушылардың жанына келіп тұрады) Жүргізуші: «Келесі аялдама орыс драма театры.» Кәрі кісі автобустан түседі. Мұғалім: Міне, балалар, енді жағдаятты талдайық. Бірінші мектеп аялдамасында кім кірді? Оқушылар қандай қате жіберді? Ал сен сол оқушылардың орнында болсаң не істер едің? Дұрыс ,балалар, біз үлкен кісілерді сыйлауымыз керек, сыпайы болуымыз керек. Экрандағы суретпен жұмыс істейміз ( сурет бойынша әңгіме құрастырамыз) Ал кім отбасы туралы мақал-мәтелдер біледі? (оқушылар білетін мақалдарды айтады)
У. Қорытынды 1. Міне сабағымыздың тақырыбы қандай болды? 2. Сабақта не істедік? (сөзжұмбақ шештік, «Бинго» ойынын ойнадық, сұрақтарға жауап бердік, суретпен жұмыс істедік, мақал-мәтелдер айттық) 3. үлкен кісілерді не істеу керек? (құрметтеуіміз керек, сыйлауымыз керек)
УІ. Үйге тапсырма – Отбасы туралы шағын шығарма жазу