kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сұхбаттасу мәдениеті

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сұхбат

  • 1) бағытталған диалог. Психологияда, әдетте не ақпарат жинау үшін, не психотерапевтік әсер ету үшін қолданылады. Сұхбаттың еркін және стандартты түрлері бар. Әдістері: клиникалық сұхбат және диагностикалық сұхбат;
  • амандасу,мәдениет,сұхбаттасыу түрлері
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сұхбаттасу мәдениеті»

Сабақ: 5 Мектеп: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі

Сұхбаттасу мәдениеті Пән: Қазақ тілі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Шамгунова Айнұр

Сынып: 5 Қатысқандар:_____ Қатыспағандар:__


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5Т/А3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау

5Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру


Сабақтың мақсаты


Барлық оқушы орындай алады:

Мәтін мазмұнын түсінеді, тілдік бағдарды меңгереді

Көпшілік оқушылар орындай алады:

Мәтінге қарапайым жоспар құрады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Негізгі және қосымша ақпарат бойынша жұмыс жасайды


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Мәтінмен, тілдік бағдармен танысады, қарапайым жоспар құрады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Синоним, антоним, мәдениет

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Сұхбаттасу мәдениеті, амандасу түрлері, сөйлеу әдебі

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Қандай тақырыпқа сұхбаттасқанды ұнатасың?

  2. Не себепті сөйлеу әдебі қажет деп ойлайсың?

Ишара:

Алдыңғы оқу

Адамзат үшін тілдің маңызы

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

ресустар

Сабақтың басы


1. «Сыйлық» әдісі психологиялық ахуал туғызу

2. «Тест» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау



3. Топтастыру карточкадағы жазылған

Мағынасы қарама қарсы сөздер/Мағыналас сөздер


Kahoot бағд. Ұялы тел.

Сабақтың ортасы






























































«Үшбұрыш» әдісі

Балалар философиясы



Жоспар








Диалог





С. «Балалар философиясы» әдісі

1-тапсырма

Шарты: оқулықтағы ақпаратпен қатар, таратылған қосымша ақпаратпен танысыңыз

1-топ Мағынасы қарама қарсы сөздер

-Оқулық бойынша №1 13-14-бет (антоним)

-Қосымша ақпарат: болымсыздық мағынамен салыстыру

2-топ Мағыналас сөздер

-Оқулық бойынша №1 13-14-бет (синоним)

-Қосымша ақпарат: синонимдердің қолданылу орны



Дескриптор:

1.Оқулықтағы ақпаратты түсінеді, қосымша ақпаратпен танысады

2. Ортада бір негізгі және қосымша ақпаратты таныстырады

3. Бір ақпараттың екі рет қайталанбауын ескереді

4. Жалған ақпарат айтылса бірден анықтайды





Т.Ж. 2-тапсырма

Мәтінге жоспар құрыңыз



Үлгі:

Кіріспе:

Негізгі бөлім:

1.

2.

Қорытынды



Дескриптор:

1.Әр топ мәтінге бірлесіп жоспар құрады

2.Құрған жоспарды өзара талқылайды







Ж.Ж. 3-тапсырма

Диалог құрыңыз

Шарты:

  1. Сұхбаттасу мәдениеті сақталу керек.

  2. Синоним, антоним, болымсыздық мағынадағы сөздер қамтылуы қажет



Дескриптор:

1.Сөйлеу әдебін, сұхбаттасу мәдениетін сақтай отырып, диалог құрайды

2. Синоним, антоним, болымсыздық мағынадағы сөздерді қамтиды

3. Рөлге кіріп, ортада көрсетеді

Сергіту сәті «Портрет» әдісі



Ж. «Себеп-салдарлық диаграмма» әдісі

4-тапсырма

Сұрақтарға жауап жаз. Әр себептің үш салдарын жазып, сызбаны толтыр

Үлгі:

1-себеп 4-себеп

Не себепті сұхбаттасуда Сұхбаттасуда не себепті

сөйлеу әдебін салт-дәстүр маңызды?

ескеруіміз керек?

1б 4б

1ә 4ә

1а 4а

Н

Ә

Т

И

Ж

Е

Сұхбаттасу мәдениеті

2а 3а

2ә 3ә

2б 3б



2-себеп 3-себеп

Антоним, синоним, Синонимдердің орнымен

болымсыздық мағынадағы сөздерді қолданылуы не себепті

не себепті сұхбаттасуда қолданамыз? сұхбаттасуда маңызды?



Дескриптор:

1.Берілген тақырыптың себебін анықтайды

2.Әр себепке үш салдардан жазады

3.Салдарды дәлелмен, мысалмен көрсетеді

4.Тақырыптың нәтижесін шығарады


Слайд











Оқулық

Таратпа материал









ҚБ «Бас бармақ» әдісі









Оқулық №1 13-бет

Слайд

А3 парағы

маркер





ҚБ

Смайлик







Оқулық №2 14-бет

Слайд











ҚБ

Қошемет сөздер







А4 парағы, маркер





Сызба

Слайд



























ҚБ От шашу


Сабақтың соңы




Кері байланыс «Ақпаратты сүзу» әдісі

Мəтінді оқып, тірек сөздерін анықтаңыз. Маңызды емес сөздер құбырға ағып кетіп, тек маңызды сөздер ғана «сүзгіде» қалады.

ыстық



суық

аптап

салқын







Үйге тапсырма

№2 14-бет диалог құра/ 1-топ (б), 2-топ (в)

№5 15-бет оқы, мәтінмен таныс



Рефлексия «Сабақтың бес асылы, бес дұшпаны» әдісі

Үлгісі:

Сабақтың бес асылы: Сабақтың бес дұшпаны:

Талап Өсек

Еңбек Өтірік

Терең ой Мақтаншақ

Қанағат Еріншек

Рақым (пайдасы) Мал шашу

(уақытты ұтымды пайдалану жағы)




Слайд



Сызба









Слайд

Оқулық



Слайд

Парақ, маркер

Саралау –оқушыға мейліше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

«Себеп-салдарлық диаграмма» әдісі бойынша жүргіземін

Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады


Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану.

Kahoot бағдарламасы Ұялы телефон слайд

6. Тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы


Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттарым орындалды. Сабақ мақсаты мен тілдік мақсат жүзеге асты. Бүгін оқушылар сұхбаттасу мәдениетімен қатар тілдік бағдардағы антоним, синонимдерді меңгерді. Осыы тілдік бағдарға қатысты қосымша ақпарат ұсынылды. Сабақ жақсы деңгейде өтті. «Себеп-салдарлық диаграмма» әдісі бойынша жүргізген саралау оқушыларға қызықты болды. Өтілетін тақырыбым мен тілдік бағдарды тұтастықта қарастырдым. Уақытты әлі де тиімді пайдалану қажет, оқушылар тарапынан жылдамдықты ескеру керек. Саралау тапсырмасы тың болғандықтан оқушылардың уақытты ұтымды пайдаланбауы осы тұстан байқалды. Жоспарымдағы бұл тың әдіс әлі де оқушылар тарапынан дағдыны қажет етеді. Бұл оқушылардың тақырыпты жүйелеуіне және деңгейін дамытуға, шығармашылық әрекетін қалыптастыруға мүмкіндік берді. Сондықтан алдағы болатын сабақтарда қолданыс табуы керек деп есептедім.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

  1. «Үшбұрыш» әдісінің жүргізілуі

  2. Оқушылардың «Себеп-салдарлық диаграммасын» орындауы


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1. «Себеп-салдарлық диаграммасы» және

  2. «Ақпаратты сүзу» әдісі дағдыға айналса, уақытты тиімді қолдану жағынан ұтымды болар еді

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

«Сұхбаттасу мәдениеті» тақырыбына екі сағат бөлінгендіктен өтілетін мәтінмен алдын-ала танысып келуді үй тапсырмасы ретінде бердім. Келесі сабақ тілдік бағдарды пысықтауға арналу керек. Сондықтан алдағы сабаққа қатысты қолданатын әдістерді ыңғайластыруым қажет.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сұхбаттасу мәдениеті

Автор: Шамгунова Айнур Сакибекова

Дата: 17.01.2018

Номер свидетельства: 450466
