kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Шығарма кейіпкеріне хат жазу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: әдебиеттік оқу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адами құндылықтар

Күні:

Сынып: 4

Мектеп: Нұр-Сұлтан қаласы,№54 мектеп-лицей

Мұғалімнің аты-жөні: Оразбекова Г.А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

3.2.  Шығарма кейіпкеріне хат  жазу

Оқу мақсаттары

4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу/өлең (төрт жолды) жазу;

4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндір.

Бағалау критерийлері

  • -берілген сөз тіркестерінен қолданып, оқитын мәтін туралы болжамын  айтады;
  • -мәтінге болжам жасай отырып, оқиғаның дамуын анықтайды;
  • -өз ойын дәлелдер келтіре отырып, жүйелі айтады;
  •  -кейіпкерге хат жазады;
  • -сөз тіркестері мен сөйлемдерді байланыстырып -қатесіз жазады.

Тірек сөздер

Оқушылар:

Мәтінді  түсініп оқиды. Мәтіннің  соңын болжайды. Кейіпкерге мінездеме бере алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қарт әже, қамқор, жқдырықтай, байғұс, шағылысып, леген, салауатты,. т.б.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Кептерге Еркіннің кездесуі сәтті болды, себебі.

Құстар –біздің досымыз деп айта алам, өйткені.

Құндылықтарды дарыту

 Адамгершілік құндылықтарды дарыту, ұлттық құндылықтарды үлкенге құрмет, кішіге ізет қасиеттерді насихаттау.

Пәнаралық байланыстар

Құсты сипаттау, олардың пайдасын талдау  барысында жаратылыстану пәнімен байланыс  жасалады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білімді игерулері

 Мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер/ жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар  құрастыра алады;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

1-4 мин

 

 

Ширату тапсырмасы

 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырылады. Бағалау критерийлері оқушылармен бірге құрастырылады немесе мұғалім айтады.  

Слайд №1-3

Сабақтың ортасы

5-9 минут

 

 

 

10-15  минут

 

 

 

 

 

16-21 минут

 

 

 

 

 

22-27 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

28-30 минут

 

 

 

 

31-38 м

Топтасу

 Сынып қабырғасына құстардың суреті жағалай ілінеді. Оқушылар өздеріне ұнайтын құстың қасына барып тұрады. Ескерту: бір суреттің қасына 5 оқушыдан артық  тұрмау керек.

Топтар: Көгершін. Қарлығаш, Бұлбұл, Торғай  

Таңдау себептерін түсіндіреді.

1-тапсырма

(Ж, ЖЖ)

Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен шағын мәтін құру:   қамқорлық, аянышты, тамақтандырды, ұшырып жіберді.

Оқушылар тапсырманы жеке дәптерде жазады, жұпта ой бөліседі, топта талқылап, ойды жариялайды.

(Б) «Қошеметтер бұрқасыны»

 

2- тапсырма

(Ж, ЖЖ, Т) Алдарына берілген мәтіннің бірінші бөлімін оқып, құрған әңгімелерімен салыстырады.

  • Өздерің құрған әңгімелерің мәтіннің бірінші бөлімімен сәйкес келді ме?
  • Әңгіме әрі қарай қалай жалғасады деп ойлайсыңдар? Болжам жасап көрейік.

Қосымшада өз болжамдарын жұпта талқылап, топқа оқып береді, топта талқылап, ортақ бір  жұмысы жарияланады.

(Б) «Ауызша мадақтау» Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс беріп отырады.

3-тапсырма

(Ж,ЖЖ,Т) Оқушылар мәтіннің екінші бөлімін оқып, өз болжамдарымен салыстырады.

  •  Сендердің жасаған болжамдарың мәтіннің екінші бөлімімен сәйкес келді ме?
  • Әңгіме әрі қарай қалай жалғасады деп ойлайсыңдар? Болжам жасап көрейік.

Қосымшада өз болжамдарын жұпта талқылап, топқа оқып береді, топта талқылап, ортақ бір  жұмысы жарияланады.

(Б) Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс беріп отырады.

4-тапсырма

(Ж,ЖЖ,Т) Оқушылар мәтінді толық  оқып, сұрақтарға жауап береді.

  • Мәтін қалай аталып тұр? Ол қай кейіпкерге қатысты айтылған?

Мәтіндегі оқиғадан қандай қорытынды шығарар едің?  

 (Б) «От шашу» Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс беріп отырады.

5-тапсырма

Кейіпкерге хат жаз.  Кейіпкерге  алғыс айтуды ұмытпа.

(Б) дескрипторы:

  • сөйлемдегі сөздер өзара байланысты;
  • кейіпкерге алғыс айтты;
  • ойы жүйелі берілген;
  • сауатты жазылған.

Саралау: тапсырма барлық оқушыға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Үлгерімі төмен оқшыларға қолдау көрсетіледі.

Слайд № 4- 7

Қосымша 1,2,3

Сабақтың соңы

 

39-40 мин

«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар сабақта алған әсерлерін көрсетеді:

Жасыл түс- мен үйренген жағымды қасиеттер;

Сары түс – Менің бойымда қандай қасиеттер бар;

Қызыл түс- Өз бойымнан алшақтататын қасиеттер;

Слайд №8

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

5 тапсырмада саралау беріледі.  Мұғалім топтарды аралап, әр топқа қолдау көрсетеді, бағыттайды.

 «Бағдаршам», кері байланыс.

(Б) дескрипторы:

  • сөйлемдегі сөздер өзара байланысты;
  • кейіпкерге алғыс айтты;
  • ойы жүйелі берілген;
  • сауатты жазылған.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Шығарма кейіпкеріне хат жазу»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: әдебиеттік оқу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адами құндылықтар

Күні:

Сынып: 4

Мектеп: Нұр-Сұлтан қаласы,№54 мектеп-лицей

Мұғалімнің аты-жөні: Оразбекова Г.А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

3.2. Шығарма кейіпкеріне хат жазу

Оқу мақсаттары

4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу/өлең (төрт жолды) жазу;

4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндір.

Бағалау критерийлері

  • -берілген сөз тіркестерінен қолданып, оқитын мәтін туралы болжамын айтады;

  • -мәтінге болжам жасай отырып, оқиғаның дамуын анықтайды;

  • -өз ойын дәлелдер келтіре отырып , жүйелі айтады;

  • -кейіпкерге хат жазады;

  • -сөз тіркестері мен сөйлемдерді байланыстырып -қатесіз жазады.

Тірек сөздер

Оқушылар:

Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің соңын болжайды. Кейіпкерге мінездеме бере алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қарт әже, қамқор, жқдырықтай, байғұс, шағылысып, леген, салауатты,.. т.б.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Кептерге Еркіннің кездесуі сәтті болды, себебі ...

Құстар –біздің досымыз деп айта алам, өйткені ...

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік құндылықтарды дарыту, ұлттық құндылықтарды үлкенге құрмет, кішіге ізет қасиеттерді насихаттау.

Пәнаралық байланыстар

Құсты сипаттау, олардың пайдасын талдау барысында жаратылыстану пәнімен байланыс жасалады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білімді игерулері

Мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер/ жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар құрастыра алады;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1-4 мин






Ширату тапсырмасы

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырылады. Бағалау критерийлері оқушылармен бірге құрастырылады немесе мұғалім айтады.

Слайд №1-3




Сабақтың ортасы

5-9 минут









10-15 минут













16-21 минут















22-27 минут



















28-30 минут













31-38 м

Топтасу

Сынып қабырғасына құстардың суреті жағалай ілінеді. Оқушылар өздеріне ұнайтын құстың қасына барып тұрады. Ескерту: бір суреттің қасына 5 оқушыдан артық тұрмау керек.

Топтар: Көгершін. Қарлығаш, Бұлбұл, Торғай

Таңдау себептерін түсіндіреді.

1-тапсырма

(Ж, ЖЖ)

Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен шағын мәтін құру: қамқорлық, аянышты, тамақтандырды, ұшырып жіберді.

Оқушылар тапсырманы жеке дәптерде жазады, жұпта ой бөліседі, топта талқылап, ойды жариялайды.

(Б) «Қошеметтер бұрқасыны»

2- тапсырма

(Ж, ЖЖ, Т) Алдарына берілген мәтіннің бірінші бөлімін оқып, құрған әңгімелерімен салыстырады.

  • Өздерің құрған әңгімелерің мәтіннің бірінші бөлімімен сәйкес келді ме?

  • Әңгіме әрі қарай қалай жалғасады деп ойлайсыңдар? Болжам жасап көрейік.

Қосымшада өз болжамдарын жұпта талқылап, топқа оқып береді, топта талқылап, ортақ бір жұмысы жарияланады.

(Б) «Ауызша мадақтау» Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс беріп отырады.

3-тапсырма

(Ж,ЖЖ,Т) Оқушылар мәтіннің екінші бөлімін оқып, өз болжамдарымен салыстырады.

  • Сендердің жасаған болжамдарың мәтіннің екінші бөлімімен сәйкес келді ме?

  • Әңгіме әрі қарай қалай жалғасады деп ойлайсыңдар? Болжам жасап көрейік.

Қосымшада өз болжамдарын жұпта талқылап, топқа оқып береді, топта талқылап, ортақ бір жұмысы жарияланады..

(Б) Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс беріп отырады.

4-тапсырма

(Ж,ЖЖ,Т) Оқушылар мәтінді толық оқып, сұрақтарға жауап береді.

  • Мәтін қалай аталып тұр? Ол қай кейіпкерге қатысты айтылған?

Мәтіндегі оқиғадан қандай қорытынды шығарар едің?

(Б) «От шашу» Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс беріп отырады.

5-тапсырма

Кейіпкерге хат жаз. Кейіпкерге алғыс айтуды ұмытпа.

(Б) дескрипторы:

  • сөйлемдегі сөздер өзара байланысты;

  • кейіпкерге алғыс айтты;

  • ойы жүйелі берілген;

  • сауатты жазылған.

Саралау: тапсырма барлық оқушыға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Үлгерімі төмен оқшыларға қолдау көрсетіледі.

Слайд № 4- 7





Қосымша 1,2,3














































































Сабақтың соңы



39-40 мин

«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар сабақта алған әсерлерін көрсетеді:

Жасыл түс- мен үйренген жағымды қасиеттер;

Сары түс – Менің бойымда қандай қасиеттер бар;

Қызыл түс- Өз бойымнан алшақтататын қасиеттер;

Слайд №8




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

5 тапсырмада саралау беріледі. Мұғалім топтарды аралап, әр топқа қолдау көрсетеді, бағыттайды.

«Бағдаршам», кері байланыс.

(Б) дескрипторы:

  • сөйлемдегі сөздер өзара байланысты;

  • кейіпкерге алғыс айтты;

  • ойы жүйелі берілген;

  • сауатты жазылған.


Сабақ бойынша рефлексия













Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:



2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Шығарма кейіпкеріне хат жазу

Автор: Оразбекова Гульзира Алиакбаровна

Дата: 11.10.2019

Номер свидетельства: 522304
