Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: АҚББ «№27 Өмірзақ орта мектебі» КММ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: Конысбаева Г.Ж. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятының тақырыбы мен идеясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.1.шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып,автор стиліне баға беру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: «Шұғаның белгісі» хикаятының идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Шығарманың мазмұнын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Хикаяттағы көркемдегіш құралдарды тауып айтады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Ұнатқан кейіпкеріне өлең құрайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: -кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады - өлең құрайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ұшпалы сұрт бұлттар, жортақылау тапал торы,қызойнақ,отаудың сықырлауынан, қабыл-құбыл | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Біз екеу едік, Шұға десе-Шұға еді-ау,жап-жас жігіт екен ғой | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Шығарма не себепті «Шұғаның белгісі» деп аталды? 2. Шұға бейнесін қалай елестетесіңдер? 3.Қандай жағымды кейіпкерлерді кездестірдіңдер? 4.Осы шығармаға идеясы сай келетін, мазмұндас қандай шығармаларды білесіңдер? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті Шұға мен Әбдірахман армандарына жете алмады деп ойлайсыздар? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Елжандылық, ұлтжандылық тәрбие беру. Махаббатқа адалдық, сезім тұрақтылығына баулу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы, қазақ тілі, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Б.Майлиннің өмірі мен шығармашылығын біледі.Шығарманың мазмұнын біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут 2 минут 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Қазақ әдебиетінің үш бәйтерегінің аттары жазылған қиындылар арқылы топқа бөлу;Оқушылар алған сөздері бойынша топтасады. 1-топ- «Ілияс Жансүгіров» 2-топ –«Бейбіт Майлин» 3-топ- «Сәкен Сейфулин» Үй тапсырмасы.Оқушылар тақырыптар бойынша шығарма мазмұнын айтады.Жеке жұмыс Оқушылар «Шұғаның белгісі» хикаятының әр бөліміне ат қою арқылы негізгі оқиғаларға түсінік береді
|
Кеспе қағаздар слайдтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут 10 минут 9 минут 5 минут | 1-тапсырма.Топтық жұмыс. І топ.Концкептуалдық кесте толтыру
ІІ.Топ. «Балық қаңқасы» әдісі
ІІІ топ.Венн диаграмасы
Жаңа тақырып Шығарманың тақырыбы: әлеуметтік теңсіздік,әйел теңсіздігі Шығарманың идеясы:қазақ жастарының бас бостандығы мәселесін көтеру,қоғамдағы әлеуметтік қайшылықтар мен әділетсіздіктерді әшкерілеу. Жұптық жұмыс:Сәйкестендіру.
2.Тапсырма.Білім ланд.Үш топқа 3 тапсырма 3 тапсырма.Жеке жұмыс. «Иә - жоқ» әдісі. Сабақты қорыту барысында Оқушыларға ауызша 10 сұрақ қойылады. Оқушылар «иә,жоқ» деген жауаптар айтады. 1.Шұға мен Әбдірахман бір-біріне лайық па? 2.Шұға уәдеге берік пе? 3.Шұға арманына жетті ме? 4.Екеуінің қосылмауына әкесі кінәлі ме? 5.Әбдірахман заманға қарсы тұра алды ма? 6.Шұғаның өміріне заман кінәлі ме? 7.Осы заманда Шұғадай махаббатқа тұрақты қыздар кездесе ме? 8.Қазіргі заманда әлеуметтік теңсіздіктер бар ма? 9.Шынайы махаббатқа сенесіңдер ме? 10.Адал махаббат ұғымы мәңгілік пе? | Қазақ әдебиеті кітабы «Мектеп» 2019ж
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Кері байланыс. «Қиын.Қызық.Құнды» Үйге тапсырма:156-беттегі 2- кесте.Төмендегі сызбаны байдаланып,екі дәуірдің қыздарына салыстырмалы баға беріңдер.
|