Сабақтың тақырыбы: Шоқаны бар ел – шоқтығы биік ел.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ш.Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығын, қоғамдағы, әдеби-мәдени өмірдегі алатын орны жайлы, сан қырлы ғалым екендігі туралы алған білімдерін толықтырып өту;
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, тіл мәдениетін, танымдық қызығушылығын дамыту;
Тәрбиелік: Шоқан шығармалары арқылы оқушыларды әділдікке, адамгершілікке, өз Отанын қадірлеуге, халқын, ел-жұртын сүюге баулу, патриотизмге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: қорытынды сабақ
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының элементтері, сұрақ-жауап, шығармашылық тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих пәні, география.
Көрнекіліктер: оқулықтар, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау, сабаққа дайындау;
2. Мұғалімнің кіріспе сөзі
- Адамзат әулетінің кез-келген ұрпағы өзінен бұрынғы өткен өмірдің рухани және материалдық мәдениетімен, адамдардың практикалық әрекеттері мен психологиялық бітімдерімен сабақтасып жатады. Өткеннің тәжірибесін тал бойына дарытқан озық өнегелі дәстүрсіз, ұрпақтар сабақтастығынсыз тарихи процесті елестету мүмкін емес. Өкше басар ұрпаққа әлеуметтік мұра қалдырып отыру адамзат әулетінің үлкен ұлы миссиясы. Сол әлеуметтік мұра неғұрлым бай болса, алуан арналы болса, неғұрлым өткен мен бүгіннің байланысы берік болса, соғұрлым өміріміздің мән-мағынасы артып, идеалымыз айқындала түспек. Сондай көпірді жалғастырушылардың бірі – қысқа ғана ғұмырында таусылмас шежіреге айналған, қазақ көгінде жарқырап тұрған жұлдызға айналған ұлы тұлға – Шоқан Уәлиханов.
Осы сабаққа дейін біз Ш.Уәлихановтың өмірі мен шығармашылық жолы, сан қырлы ғалым екендігі, артынан өшпес мол мұра қалдырғандығы, халық ауыз әдебиетін ерекше сүйіп өткендігі туралы өткен болатынбыз. Бүгінгі сабақта сол алған білімдеріңді толықтырып, қорытындыламақпыз.
Тапсырмалар барысы:
Детальдарды толықтыр
(берілген сөздерді толықтырып, мағынасын аш)
Мұхаммедханафия
Құсмұрын бекеті
1847-1853 жылдар
И.Н.Березин
Еуропоға ашқан терезе...
Генерал-губернатор Гасфорт
1856 жыл
1858-1859 жылдар
«Сот реформасы туралы жазбалар»
Алтынемел
№2 тапсырма «Кубизм» әдісі бойынша
Шоқан кім? (қысқаша өмірбаян)
Шоқан шығармашылығы.
Шоқан – әдебиетші.
Шоқанның орыс достары.
Шоқанды зерттеуші ғалымдар.
Шоқан жайлы туындылар, шығармалар.
№3 тапсырмамәтінмен жұмыс
І топ: «Жоңғария очерктері»
ІІ топ: «Қазақ халық поэзиясының түрлері»
ІІІ топ: «Ыстықкөл сапарының күнделігі»
Тапсырма:
Тақырыбы
Шығарманы жазудағы мақсаты
Шығарма мазмұны
Шығарманың құндылығы
№4 тапсырма «Екі жақты күнделік»
Шоқан Уәлихановтың шығармаларынан алынған пікір берілген. Соған өз пікіріңді жаз.