3-апта | Күні 19 қыркүйек | Пән Қазақ әдебиеті | Мұғалім аты-жөні Кенжетаева Құралай Кенжебайқызы | Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Бексейіт орта мектебінің 7-сыныбы Оқушы саны-9 Жас ерекшелігі: 12-13 жас |
Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөздер. Жиренше шешен. |
Сілтеме: | 7-сынып оқулығы |
Сабақтың мақсаты: | Жиренше шешеннің тапқыр, ұтымды сөздерімен таныстыру, оқушылардың тіл байлығын жетілдіру, сезімтал, шешен болуға ұмтылдыру |
Нәтиже: | Осыған дейінгі өткен шешендер өмірі, олардың шешендік сөздері, төрелігі туралы алған білімдерін қорытады, Жиренше шешеннің тапқырлығын талдайды |
Түйінді идеялар: | Жиренше мен Қарашаштай сөзге шешен, өз орталарында әділдіктің жақтаушысы, парасатты азаматтар болу |
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ. |
Ресурстар | Түрлі түсті маркелер, постер, 5-сынып оқулығы |
Әдіс-тәсілдері: | Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру, СТО, ОүБ |
Пәнаралық байланыс: | Тарих, бейнелеу өнері |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Сабақ барысымен таныстыру. 4. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру
Кітап , оқу құралдарын, дәптерлерін, дайындыққа келтіру |
Қызығушылықты ояту 10 мин 1. Үй тапсырмасын сұрау: - Қарабай мен Қодардың портреттерін оқып бер - Ұнаған үзіндіні жатқа сұрау |
2. Топқа бөлу. Қыздар - "Қарашаш сұлу", ұлдар-"Жиренше шешен" 3.Екі топ бір-бірлерін бағалайды | Топқа бөлінеді Бір-бірлерінің орындаған тапсырмаларын бағалап отырады. |
Мағынаны тану 25 мин (Сабақтың негізгі бөлімі) |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
10 мин 1-тапсырма: ""/29-32-беттерді оқып, түсінгедерін қағаз бетіне түсіріп, сыныпқа қорғайды, яғни постер жасайды / 3 мин 2-тапсырма: Екі топтан екі оқушы шығып, бүгінгі тақырып бойынша бұрынғы алған білімдерін жаңғырту. Сергіту сәті 2 мин Оқулықпен жұмыс Жиренше шешеннің "Дүниеде не өлмейді" деген сұраққа жауабын мәнерлеп оқып беру. -Жиреншенің жауабымен келісесіңдер ме? | 5 мин Оқушылар постер жасайды Қарашаш" тобына "Шешендік сөздер туралы", ал "Жиренше шешен" тобына "Шешен сөзді қалай түсінесің? 2 мин 1. Қарашаш кім? Мінездеме береді 2. Жиренше кім? Мінездеме береді Бойларын сергігітіп, билейді 3 мин Жиреншенің жауабын жан-жақты талдайды, |
Ой толғаныс 7 мин |
Қорыту. Күтілетін нәтиже 5 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
- Не білдік? - Не үйрендік? "Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді" дегенді қалай түсінесіңдер. 3 минуттық эссе жазу | "Шешен" сөзінің мағынасын аша білді, Шешендік сөздің 3 түрін ажырата алады . Жиренше шеннің ақылгөй, дана, сөз тапқыш екенін оның "Дүниеде не өлмейді" деген сұраққа жауабынан білуге болатынын үйрендік Әр топтан ең жақсы жазылған эсселерін топта қарап , бір оқушы оқиды. |
Бағалау 2 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Өз көршілерін сабаққа қаншалықты қатысып отырғанын, тапсырманы орындауға қанша үлес қосқанын қадағалап отыру тапсырылады.. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды . | Бір-бірлерін бағалу. Көршілерінің сабақ бойы қаншалықты қатысып отырғанын бақылап отырады, 3 баллдық жүйемен әр тапсырмаға көршісіне баға қойып, жинаған баллын есептеп, қорытынды баға шығарады, дәлелдеп айтады. |
Үйге тапсырма 1 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Үйге: 1. Мақал-мәтел тауып, жазып келу : "Жиренше " тобы ер, батыр туралы, "Қарашаш" тобы қыз тәрбиесі, ана туралы 2. Өздерің қандай жауап ұсынар едіңдер? | Тобы Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. Стиктерге сабақтың ұнаған жақтары мен ұнамаған жақтарын жазады |