Сабақ : Тіл ұстарту
Мектеп: №3 Хамза атындағы жалпы орта мектеп
Күні: 18.11.2016
СЫНЫП: 10
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Оқушылардың тіл байлықтарын дамыту.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: негізгі мазмұнын түсінеді
Оқушылардың басым бөлігі: тірек сөздерді қолдана отырып, эссе жазады.
Кейбір оқушылар: салыстырмалы түрде талдайды
Бағалау критерийлері:
Тірек сөздерді қолдана алады;
Эссе жаза алады;
Бағалай алады.
Жоғары,
Төмен;
Орта.
Дескриптор:
Ойлау деңгейлері
Жоспарланған жаттығулар: бейне рөлік, мәтін
Ресурстар
Жоспарланған уақыт
Басталуы
«БІЛУ»
Кім?
Не?
Қашан?
Қайда
«ТҮСІНУ»
Неге?
Неліктен?
Не үшін?
Ел аузында гүлдің пайда болуы туралы небір әдемі аңыздар баршылық. Соның біріне құлақ түріңіз.
Ерте заманда жер бетінде қатал қыс ұзақ аялдап, қақаған аяз кетпей тұрып алады. Сол заманда тау бөктерінде орналасқан жертөледе бір шағын отбасы өмір сүріпті. Отағасы жанұясын асырау үшін жұмыс іздеп жер дүниені шарлап кетеді. Әйелі мен екі перзенті оны күтумен болады. Күндердің күнінде қаңтар айының аяғында ұл бала қатты науқастанып қалады. Әбден шарасы таусылған ана тәуіптің көмегіне жүгінген екен. Тәуіп әйел оның кеселінің себебін анықтайды. Ол сәбиді емдеу үшін жаңа өсіп тұрған гүлдер мен жапырақтар керек екендігін мәлімдейді. Анасы мен бауырының қайғысына шыдай алмаған әпкесі емшіге керекті өсімдіктерді іздеп жолға шығады. Қараса, айналаның бәрі мұзбен шырмалып, қалың қармен көмкерілген. Бойжеткеннің бойын үрей билеп алады да, не істерін білмей, отыра қалып, қатты жылайды да, Құдайға жалбарына бастайды. Жүректен шыққан ыстық жастар қарды тесіп, жердің түбіне жетеді де, нәзік гүлдерді - бәйшешектерді оятады. Олар қардың қалың қабатын тесіп, өздеріне жол салып, ақырында жер бетіне шыға келеді. Қыздың жасы тамған жерлердің бәрі әдемі ақ гүлдермен әрленеді. Сұлу бойжеткен оларды теріп алып, үйіне алып барады да, інісі аман қалады. Содан бері бәйшешек - үкілі үміттің нышаны саналатын болған екен
АКТ
парта,тақта суреттер
10 мин
Ортасы
«ҚОЛДАНУ»
Оқулықта берілген жаттығу жұмыстары
«ТАЛДАУ»
Салыстыр айырмашылығы неде?
Тірек сөздер: ерте заманда, тау бөктерінде, бір отбасы, жұмыс іздеп,күндердің күнінде, бала науқастанып, тәуіп, себебін, әпкесі, емшіге керекті, жолға шығады, жүректен шыққан ыстық жас, қар еріді, жалбарынып, ө жер түбіне жетіп, бәйшешекті оятты, қыз жасы тамған, ақ гулдермен, теріп алып келіп, үміт гүлі екен
Ой бөлісу, берілген тірек сөздерге.
АКТ
Постер
Таратпа
қағаздар
25 мин
Аяқталуы
«ЖИНАҚТАУ»
Алынған ақпарат негізінде талдау, жинақтау
«Бағалау»
Сен қалай ойлайсың?
Не істер едің?
Өз ойыңыз?
«Үміт гүлі видеоролигін» тамашалау.
Эссені бағалау критерийлері:
Мазмұны
Қанатты сөздер қолданылуы
Қорытынды ой
Бағалау.
Үй тапсырмасы. Сөйлемге кешенді морфологиялық талдау жасау.
Кері байланыс жасау үшін қолданылатын сүреттер
10 мин
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған сралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
2.
Сабақ барысында мына сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектеетін не білдім?