kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М.Әуезов. "Жетім"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: М.Әуезов. "Жетім"

Мақсаты:Оқушылардың автор жайлы түсініктерін әрі қарай жетілдіру.Жетім мәтінінің мән мағынасын ашу.Қайырымдылыққа тәрбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«М.Әуезов. "Жетім"»

№ 12 жалпы орта білім беру мектебі












Ана тілі

Тақырыбы: «Жетім» М. Әуезов

4 сынып


















Өткізген: Жунусова.Б.Ж




Павлодар қаласы

Тақырыбы:М.Әуезов “Жетім”

Мақсаты:Оқушылардың автор жайлы түініктерін әрі қарай Жетілдіру.Жетім мәтінінің мән-мағынасын ашу.Қайырымдылыққа тәрбиелеу.Елінің потриоты етіп тәрбиелеу (ұлтжанды болуға).Актерлік өнерге баулу. Сабаққа деген қызығушылығын ояту.

Көрнекілік: М.Әуезов портреті,диафильм,сөздік жазылған плакат, музыкалық үзіліс “Біз бақытты баламыз”,“Бозторғай” әні-М.Беспаев.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ, СТО сабағының элементтері.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық:

Қайырлы таң достым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің әр кезі,

Сәттілікке толсын.

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын.

II.Үй тапсырмасын тексеру.

Әліби Жангелдиннің “Амангелді батыр” мәтіні бойынша сұраққа жауап алу.

1. Естелік кімнің атынан баяндалады?

Әліби Жангелдин туралы не білесің? (I топ)

2.Амангелдінің батыр болуына нендей жағдайлар әсер етті.(II топ)

3.Амангелді Имановқа мінездеме бер?(III топ)

4.Мәтіннен Амангелдінің Әліби Жангелдинге жазған хатын тауып оқы (IV топ)

5. Патша үкіметі халыққа қандай зорлық–зомбылық көрсетті?(Vтоп)

- Сол кездегі адамдардың жағдайы қандай болды?

1916 жылы Орта Азияның, Қазақстанның 19-43 жас аралығындағы ер адамдарды тыл жұмыстарына жіберді.Осындай патша үкіметінің әділетсіздігіне халықтың ашу-ызасы келіп,қолдарына не түссе,сонымен қаруланып патша үкіметіне қарсы шықты.Осындай топтарға Ә.Жангелдин,А.Иманов жетекшілік етті.Әйел адамдар балаларымен үйлерінде қалды.Балаларын асырау үшін,тылдағы адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз ету үшін олар егіс алқабына шықты.Көпшілігі ауыр жұмысқа шыдай алмай қайтыс болды.ал балалары жетім қалды.Сондай панасыз қалған балаларды


Ой қозғау.

III Жаңа тақырып:М.Әуезовтың “Жетім” мәтәнімен танысу.

А)Ой талғаныс:Автор жайында не айтуға болады? Ол кім?

(Оқушылардың ойын тыңдап білу)

Ә)Топқа бөліну: Бізге жаңа сабақты жетік меңгеру үшін ең алдымен не керек? Білім. Ғылым. Қайрат. Ақыл. Жүрек.

-Ондай болса әр топ өзіне ат таңдап алсын.

I топ Білім “Қиындықты өмірдегі жеңіндер

Білім күшіне әрқашанда сеніңдер”.

II Топ Ғылым “Дүние де өзі, мал да өзі,

Ғылымға көңіл бөлсеңіз”.

III Қайрат “Тоқтаулылық, талапты, шыдамдылық,

Бұл қайраттан шығады білсең керек”.

IV Ақыл “Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста

Сонда толық боласын елден ерек”.

V Жүрек “Әуелде бір суық мұз-ақыл зерек,

Жылытқан тұла бойды ыстық жүрек”.

IV. Мәтінмен жұмыс:

Білім тобы: Бірінші бөлімнен үшінші бөлімнің соңына дейін.

Ғылым тобы:Төртінші бөлімнен бастап алтыншы бөлікке дейін.

Қайрат тобы:Алтыншы бөліктен бастап сегізінші бөліктің соңына дейін.

Ақыл тобы: Тоғызыншы бөліктен оныншы бөліктің соңына дейін.

Жүрек тобы: Соңғы бөлік.

V.Түсініксіз сөздермен жұмыс:

Мәтінді оқып отырып әр топ өзінің оқыған бөлігінен, түсініксіз, жаңа сөздер кездессе түртіп алып отыру.

Бұғанасы қатқанша-ер жеткенше.

Қаға берісте-шеттеу, тасалау жер, бұрылыс.

Зәрленіп-ашулы.

Өкпесі үзілгенше-қатты жүгіру.

Осқырып-шошыну, үрку.

Қиянат-әділетсіздік, зорлық.

VI Сергіту сәті: «Біз бақытты балалар»



Ойнап өскен балалар,

Толқынында Ертістің,

Шырқап әнге саламыз

Әрқашанда мол күшің.

Біз бақытты балалар,

Туған қалам Павлодар.

Аман болсын әрқашан,

Аялаған аналар.

VII. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.

I топ: Үш салт атты және жалғыз жаяу бала келе жатқан кездегі табиғат көрінісі қандай болды.

II топ: Мәтінің ең негізгі идиясы неде деп ойлайсың?

III топ: Қасым жеті түнде неліктен жалғыз, жаяу келе жатыр еді?

IV топ:Қасымның тағдыры неліктен қиын болды?

V топ: Исаға мінездеме беріп көр.

VIII Диафильм көру

IX Ән: “Бозторғай” Мейрамбек Беспаев

X. Шығармашылық тапсырма

I Топ: «Тау ішіндегі қорқыныш» тақырыбына сурет салу.

II Топ: Мәтіннен Қасымның әжесінен айрылып қатты қайғырған кезін елестетіп көрсету.

III Топ: Төрт жол өлең құрастыру

1.Зат есім:Қасым.Жетім.

2.Сын есім:Қайғылы.Мұңды.

3.Етістік:Жылайды.Қайғырады.Армандайды.Сағынады.

4.Түйін сөз

IV топ: Эссе жазу

«Егер мен Исаның орнында болсам,... »

V топ:Әңгімені әрі қарай жалғастырып көр.

XI.Қорытынды:Бүгінгі тақырыпта не өттік? Тақырыптың тәрбиелік мәні неде деп ойлайсың?

Олай болса қатыгез, мейірімсіз болудан аулақ болайық. Бойымызда жаман қасиеттер болмас үшін бізге қандай жүрек қажет?

Ақ жүрек. Мейірімді. Жылы. Адал. Пәк. Сүйіспеншілікке бөлей алатын.

Тақтаға жүректерді іліп үлкен жүрек шығару.

XII.Үй тапсырмасы: «Жетім көрсең-жебей жүр» тақырыбына әңгіме жазу.

XIII.Бағалау: Топ басшылары өзінің тобындағы мүшелерді

бағалайды.










1.Естелік кімнің атынан баяндалады?Әліби Жангелдин туралы не білесің? (I топ)




2.Амангелдінің батыр болуына нендей жағдайлар әсер етті.(II топ)




3.Амангелді Имановқа мінездеме бер?(III топ)



4.Мәтіннен Амангелдінің Әліби Жангелдинге жазған хатын тауып оқы(IV топ)



5. Патша үкіметі халыққа қандай зорлық – зомбылық көрсетті?(Vтоп)



I топ: Үш салт атты және жалғыз жаяу бала келе жатқан кездегі табиғат көрінісі қандай болды.



II топ: Мәтінің ең негізгі идиясы неде деп ойлайсың?



III топ: Қасым жеті түнде неліктен жалғыз, жаяу келе жатыр еді?




IV топ:Қасымның тағдыры неліктен қиын болды?



V топ: Исаға мінездеме беріп көр.

I.Топ: «Тау ішіндегі қорқыныш» тақырыбына сурет салу.


II.Топ: Мәтіннен Қасымның әжесінен айрылып қатты қайғырған кезін елестетіп көрсету.


III.Топ: Төрт жол өлең құрастыру

1.Зат есім:Қасым.Жетім.

2.Сын есім:Қайғылы.Мұңды.

3.Етістік:Жылайды.Қайғырады.Армандайды.Сағынады.

4.Түйін сөз


IV.топ: Эссе жазу

«Егер мен Исаның орнында болсам,... »




V.топ:Әңгімені әрі қарай жалғастырып көр.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
М.Әуезов. "Жетім"

Автор: Жунусова Бекзат Жаксылыковна

Дата: 10.01.2017

Номер свидетельства: 377504
