kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

қысқа  мерзімді  сабақ  жосапры  қазақ тілі  сабағынан  7 сыныпқа арналған.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қысқа мерзімді сабақ жоспары»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: қазақ тілі

Мектеп: Невский орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Какимова А.С

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

8-бөлім: 4-тоқсан ,«Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

О5. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Мәтіннен тірек сөздерді табады, сөз тіркестерінің синонимдермен ауыстырады

Кейбір оқушылар:Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: синонимдерді қолдана отырып, жинақы мәтін жазады

Бағалау критерийлері

  • Тірек сөздер мен сөз тіркестерін синоним сөздерге ауыстырады

  • Синонимдік қатарды орынды қолданып, мәтін жазады

  • Проблемалық сұрақтар құрастырады

Ойлау дағдылары

Білу түсіну қолдану

Тілдік мақсаттар














Оқушылар:. Оқылым мәтіні бойынша өз ойларын айтып, сұрақтарға жауап береді. Жинақы мәтінін жаза алады.

Пән лексикасы және терминология: дәрумен, ағза, инфаркт, холестерин, халал, минералды заттар, азық-түлік

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; жылқының еті, сүтінің пайдасы, есте сақтау қабілеті, майының құрамында, қадір қасиетін білу, қартаймаудың басты қағидасы, гендік модификацияланған организмдер.


Пәнаралық байланыс

Музыка,биология


Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият:Мәңгілік ел идеясын дамыту мақсатында оқушыларды салауатты өмір салтына баулимын.

Осыған дейін меңгерілген білім

таралған гмо-ға жататын дақылдарды ата?мысалы:(Соя ,жүгері, бидай, қызылша, мақта, мал етінен жасалған тағамдар, картоп )

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 мин

















Білу

5 мин

Психологиялық ахуал:  «Жүректен жүрекке». Оқушылар шеңбер құрып тұрады да, гүлді бір-біріне ұсынып, жылы сөздерін айтады.

Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары арқылы».

Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді.

Болжау әдісі арқылы оқушыларға сурет көрсетіледі. Суретке қарап оқушылар сабақтың тақырыбына болжам жасайды.

Топтық жұмыс: Осы сурет арқылы топпен бірлесе отырып тағам туралы мәлімет береді.

МЖ = Мұғалім жасаған


МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық



ӨД = өзге дерек көздері

Сабақтың ортасы

Түсіну

10 мин































Қолдану

5 мин


2-минут




10 мин














Топтық жұмыс

1-Тапсырма. Бірлескен оқылым,

Мәтіндегі көтерілген басты мәселені анықтайды, екі-үш проблемалық сұрақ дайындайды.1.Гендік өзгеріске ұшыраған өнімдер туралы ғалымдардың пікірі.2.Қалай ойлайсыңдар,гендік тұрғыда өзгертілген ауылшаруашылық тағамдарының денсаулыққа қандай да бір әсері бар ма?

3.Біз гендік тұрғыда өзгертілген өнімдерді тұтынып жүрміз бе? Оларды табиғи өнімдерден қалай ажыратуға болады?


Гендік өзгеріске ұшыраған өнімдер өсімдік геніне жануарлардың генін енгізу, яғни ГМА (гендік модификацияланған ағзалар) арқылы жүзеге асырылады. Оны «трансгендік өнімдер» деп те атайды. Азық-түлік нарығында трансгендік өнімдер (ұзақ сақталатын қызанақ пен соя) алғаш рет АҚШ-та 1994 жылы пайда болған. Осыдан кейін өндірушілер трансгендік өнімдерді бірінен соң бірін ұсына бастады.

Гендік өзгеріске ұшыраған өнімдер туралы айтқанда, әлем ғалымдарының пікірі 2-ге жарылады. Біреулер: «Бұл – адамзат үшін өте қажет!» - десе, екіншілері: « Адам денсаулығына зиян, оны зерттеу қажет!» - дейді. Гендік өзгеріске ұшыраған өнімдерді өндірушілер: «40-50 жылдан кейін жер бетіндегі тұрғындардың саны 11 млрд-қа дейін жетуі мүмкін, сол кезде ауылшаруашылық өнімдеріне деген сұраныс та артады, табиғи өнім жетпей, аштық орын алуы мүмкін, бұл – адамзатты аштықтан құтқаратын бірден-бір жол», - деп тұжырымдайды...

(сұрақтар арқылы тақырыптың негізгі идеясын анықтайды)

Дескриптор: Білім алушы

Мәтіннен көтерілген мәселені анықтайды

Проблемалық сұрақтар құрастырады


«Ашық микрофон» әдісі арқылы топтар бір-біріне дайындаған сұрақтарын қояды.


Сергіту сәті:



2-Тапсырма:

Тірек сөздерді жазады, жұпта және топта салыстырады. Жұмыстың соңғы нәтижесін сынып алдында талқылай отырып, негізгі тірек сөздерді анықтап алады. Іріктелген тірек сөздерді екінші бір баламаларымен- синонимдерімен жазып шығады.

Дескриптор: білім алушы

- мәтіннен тірек сөздерді теріп жазады;

- синонимдік қатарларды анықтайды.

3-Тапсырма:Оқушыларға мәтіннен баламалары табылған тірек сөздерді қатыстыра отырып, тарау тақырыбы негізінде шағын, жинақы мәтін жазу. (әр топтан үздік деп танылған мәтін сынып алдында оқылады)

Дескриптор

-75-80 сөзден аспайтын жинақы мәтін жазады.




«














ӨД-өзге дерек көздері






















МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық



Аудио ролик









МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық







Сабақтың соңы

5 мин



















Бағалау .

Бағалау ағашын қолданамын.


Үй тапсырмасы:Қазақтың ұлттық тағамдары туралы мәлімет жинап келу.


Рефлексия

Рефлексиялық эссе

Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:

  • Алдымен біз былай деп ойладық.....

  • Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық.............

  • Проблеманы шешу үшін......жасадық.

  • Бұдан біз..................көрдік.

  • Демек, бұл мынаны білдіреді.................

Сонымен біз.................деген шешімге келдік.

«




МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық






МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық



Кері байланыс



Бағдаршам әдісі арқылы:-Кез келген оқушылардың көтерген түстеріне қатысты пікірлерін сұраймын:

Бүгінгі жұмысымды қалай бағалаймын?

Жасыл-мен сабақта өте белсенді жұмыс жасадым.

Сары-Тапсырма маған қиын болды,бірақ мен орындадым.

Қызыл-маған көмек қажет.




























Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында әртүрлі тапсырмалар дайындаймын. Сурет арқылы сабақтың тақырыбын болжау жасайды. Мәтіннен сөздің синонимдік қатарын тауып, мәтінді ықшамдап жаза біледі. Кейбір оқушыларға дайын тірек сөздер арқылы мәтін жазып үйренеді.

Есте сақтау қабілеті жоғары, тез шешім қабылдай алатын оқушыға мәтін бойынша проблемалық сұрақ дайындауға ұсыныс жасаймын.

Топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар басқаларға қолдау көрсетеді деп күтілуде.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Оқушылардың жазған мәтіндерінде сөздердің синонимдік қатарларды қалай қолданағанын білу үшін топтарды бір-біріне бағалатамын. Сабақ басынан бастап әр тапсырма сайын сабақ мақсатына негізделген дескриптор құрамын, дескрипторды оқушылар назарына ұсынып осы тапсырма барысында орындалуы тиіс ақпарат пен білім мөлшерін белгілейді. Оқушыларға жауап параған таратып беремін. Әр түрлі фигуралар қою арқылы өздерін бағалайды.




Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Сабақ жоспарын құру үшін өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек жоқ.


Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Берілген тапсырмаларда оқушылардың қауіпсіздігіне, денсаулығына қауіп төндіретіндей тапсырмалар жоқ. Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрастылған.


Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Термин сөздерді интернет желісінен қарауға болатыны ескертілген

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Индустрияландыру және инновация негізінде экономикалық өсу құндылығы сәйкес келеді.

Ойлану




Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?

Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?



Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?



Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




2



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Автор: Какимова Асель Сериковна

Дата: 01.04.2018

Номер свидетельства: 464551
