kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?абит М?сірепов "Жа?а достар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мені?  ма?сатым- ?зім сия?ты  ?стаздармен  т?жірибе  б?лісу. « Жа?а достар» ??гімесіні? мазм?нын бекіту.

                                  Кейіпкерлерді? образын жасауда?ы жазушы тіл шеберлігін таныту.?р о?ушыны? ?зіндік ?иялына ерік бере отырып,  ой-?рісін, ойлау ?абілетін дамыту.Адамгершілікке, адалды??а, досты??а, ананы с?йіп ??рметтеуге т?рбиелеу.

        2.Сыни т?р?ыдан ойлауды дамыту?а байланысты:?сыныл?ан ??гімені о?ып, кейіпкерлерді? ісіне талдау ж?ргізу.М?тіннен ?ажетті жерлерін аны?тап, салыстырады, ?орытынды жасайды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?абит М?сірепов "Жа?а достар" »

Қазақ әдебиеті 5- сынып.

Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов. «Жаңа достар»

Сабақтың мақсаты:

1.Мазмұнына қарай:


Білімділігі: « Жаңа достар» әңгімесінің мазмұнын бекіту.

Кейіпкерлердің образын жасаудағы жазушы тіл шеберлігін таныту.

Дамытушылығы: Әр оқушының өзіндік қиялына ерік бере отырып,

ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелігі: Адамгершілікке, адалдыққа, достыққа, ананы сүйіп құрметтеуге тәрбиелеу.

2.Сыни тұрғыдан ойлауды дамытуға байланысты:

Ұсынылған әңгімені оқып, кейіпкерлердің ісіне талдау жүргізу.Мәтіннен қажетті жерлерін анықтап, салыстырады, қорытынды жасайды.

Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап,электрондық оқулық, СТО стратегиялары: «Қызығушылықты ояту», «Екі жақты күнделік», «ВЕНН диаграммасы», «Мағынаны ашу», ойтолғау жазу.

Сабақтың барысы:

а) Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Электрондық оқулықты ашып, Ғ.Мүсірепов өміріне шолу жасаймыз.

Қызығушылығын ояту мақсатында «Топтастыру» стратегиясын қолданамын.




жазушы


Социалистік драматург

Еңбек ері





Ғ.Мүсірепов





1902-1985 академик




Солтүстік

Қазақстан






2.Үш қатарға бөлек-бөлек тапсырма беремін.



1-қатарға: «Мағынаны ашу» стратегиясын қолданамын.

Мұндағы алғашқы тарауға ғана көмек беріп,қалғанын өздеріне беремін.



Бөлім


Тақырыбы


Оқиғалар



І



Қайроштың қалаға қашып келуі





Кездесу

1.Қайроштың сиырды тастап, қалаға қашуы.

2. Ыңыранған қаракөк Каспий

3.Алыстан жымыңдаған қала оттары.



  1. Кездескен екеу.

  2. Қайрош әрекеті

  3. Алғашқы таныстық

  4. Қамқорлық






ІІ


Базар алаңы






«Жазғы театрда»

1.Шегеннің өнері

2.Әнші Бораш

3. «Салқын сарай»

4.Кітапқа құмарлық

5.Шай үстіндегі уәде


  1. Саратау операсы

  2. Қайрош пен Бораш полиция қолында

  3. Құтылған Шеген



.




ІІІ




Ана сағынышы


  1. Қайроштың анасының балалар үйіне келуі

  2. Мейірімді Мария апай

  3. Ана мен бала сағынышы

  4. Қайроштың оқуға келуі

  5. Ана келісімі



ІІ қатарға: «Екі жақты күнделік» стратегиясын қолданамын.

Мұнда да оқушылырға бағыт беремін де, қалғанын өздері жасап шығады.









Кейіпкерлер


Мәтіннен үзінді


Адами қасиеттері





Қайрош


Ойында сиырының таяғын әліптің таяғына айырбастау. Қалаға кіріп көп тақтай дүкендердің біреуінің жанына келдім де құлай кетем.

Атың кім?

-Қайырғали.Өзіңнің атың кім?

.... Осымен үш болады.

-Үш,-дедім мен де ризалығымды білдіріп.

- Уәде ғой?

- Уәде.


-Оқимын апа, оқимын...дедім



Білім алуға ынталы


Қиындықты жеңе білуі



Балалармен тіл табысуы

Досқа адал, уәдеге берік





Ана құшағында тұрып оқуға қалу тілегі.






Шеген


Шеген ағып бара жатқан машинаны қуып жетіп,асып кете береді.


Шеген кейде киіктей орғып,кейде балықтай бұлт етіп,жалт береді.


Шегеннің достық көмек көрсеткені қатты ұнады.


Өзі орысша-қазақшаға судай..

....бірталай кітап тізіп қойыпты.


Жүйрік



Епті

Достыққа адал, бауырмал.



Білімге құмар,екі тілге бірдей



Бораш




Боря, ән салып жіберші!

– Шеген аға, шайға келіңдер!

Әй апам қораның төбесінен құлатып жіберді.


Өнерпаз, әнші

Достарына қамқор


Шыншыл




ІІІ қатарға «ВЕНН диаграммасы» стратегиясын беремін.

Мұнда олар Бораш,Қайрош,Шегенге мінездеме беріп, салыстырады.










Әр кестені бос күйінде слайдпен тақтаға шығарып отырамын.


Ш

ш е

о

г

р

Қиындықты жеңе өнерпаз, ақылды, е

й біледі, шыныққан, досқа қамқор,

батыл, шынышыл, денелі өжет, жүйрік

а анасын да, достарын да н

қадірлейді.


Қ



Балалар үйінде

тәрбиеленген,

достыққа адал,

білім алуға құмар,

уәдеге тұрақты







Қыз мінезді, қағілез, шыдамды, ұқыпты, әнші.




Б


о ш


р а





ІІІ. «Ой-толғаныс» стратегиясын қолданамын.Талдау жұмыстарын жүргізіп, қысқаша шолу жасатып барып, Ой-толғау тапсырмасына тақырыптарды ұсынамын.

  1. «Менің досым»

  2. «Ана сағынышы»

  3. «Менің сүйікті кейіпкерім»

Бағалау: Түрлі-түсті стикерлар арқылы әр тапсырма уақытында бағаланып отырады.


Үйге тапсырмаға: Ғ.Мүсірепов кейікерлерінің біріне хат жаз.

М.Қаналиева


«Мектепке дейінгі шағын орталығы және гимназия сыныптары бар №21 жалпы білім беру орта мектебі» ММ-нің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
?абит М?сірепов "Жа?а достар"

Автор: ?аналиева М?нш?к Т?рарбек?ызы

Дата: 13.05.2015

Номер свидетельства: 210774
