О?ушыларды? фонетика саласында ал?ан білімдерін еске т?сіріп пысы?тау, тияна?тау. ?р т?рлі ?дістерді пайдалана отырып, оларды ізденімпазды? ?асиеттерге жетелеу, сауаттылы?ын, тіл байлы?тарын жетілдіру.
О?ушыларды? логикалы? ойлау, ?з бетінше ж?мыс істеу да?дыларын арттыру, фонетикалы? талдау да?дыларын арттыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Фонетика бойынша саяхат »
Сабақтың тақырыбы: Фонетика бойынша саяхат
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Оқушылардың фонетика саласында алған білімдерін еске түсіріп пысықтау, тиянақтау. Әр түрлі әдістерді пайдалана отырып, оларды ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, сауаттылығын, тіл байлықтарын жетілдіру.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке еңбекті дәріптеуге ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын арттыру, фонетикалық талдау дағдыларын арттыру.
Сабақтың түрі: білімді жүйелеу, жинақтау.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап,деңгейлік тапсырма, фонетикалық талдау, ойын түрлері, тест.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер, семантикалық карта, сөзжұмбақ, эпиграф.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, математика.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
ІІ. Жаңа сабақ.
Бүгінгі сабағымыз не жайында екенін білу үшін мына математикалық сөзжұмбақты шешіп көріңдер. Ол үшін берілген сандар сөзжұмбақтың жаны мен төбесіндегі қай сандардың көбейтіндісі екенін тауып, солардың қиылысындағы әріптермен сөз құрайсыңдар. 1. 6. 2. 3. 8. 4. 5. 20
4
1
3
2
т
н
о
1
и
ф
е
5
а
к
Оқушыларды сабақтың тақырыбы, оның мақсат-міндеттері, негізгі әдістерімен таныстырдым. Жаңа сабақ бірнеше кезеңнен тұрады. Сабақ барысында сұрақтарға дұрыс жауап берген, тапсырмаларды орындаған балаларға жұлдызша беріліп отырады. Сабақ соңында жұлдызша саналып, санына қарай бағаланады.
Бірінші кезең: «Біліміңді байқап көр».
Деңгейлік тапсырмалар: 1- тапсырма.
Тиісті ұ, ү, ы, і әріптерін қою.
Ұз...н, құр...қ, б..рс..г...ні, күнд...зг..., ыст...қ, ..нт...мақ, сөзін мақ...лдау, үск...р...к, соғу..., б...лай қарай кетті.
2- тапсырма.
Сөздерді орфография ережесіне сай жаз.
Бүгүн, сөссіз, тайақ, жаш шағында, бүрсүгүні, жұмышшы.
Екінші кезең: «Кім жылдам?»
Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады, дұрыс әрі жылдам жауап беру керек.
Фонетика нені зерттейді?
Дауысты дыбыс деген не? Жіктелуін айт.
Дауыссыз дыбыстар дегеніміз не? Неше түрге бөлінеді?
Буын деген не? Буынның неше түрі бар?
Әліпби дегеніміз не?
Қазақ тілінде қанша дауысты дыбыс бар?
Екпін дегеніміз не? Екпіннің түрлерін ата.
Қандай сөздер тасымалданбайды?
Үшінші кезең: «Қызықты сөйлем»
Ойынның шарты: Мысалы менің құраған сөйлемім: «Қойдан қалып қойған қара қозыны Құрманғазы қораға қамап қойды». Ал сендер осылай сөйлем құрай аласыңдар ма?
Төртінші кезең: Семантикалық картамен жұмыс.
«Тәрбие басы - тіл» ( М.Қашғари)
дауысты
жуан
жіңішке
ашық
қысаң
еріндік
езулік
дауыссыз
қатаң
ұяң
үнді
Т
Ә
Р
Б
И
Е
Б
А
С
Ы
Т
І
Л
Бесінші кезең: «Талдау-табыс кілті».
«Толағай, Кенжекей, Көлтауысар» сөздеріне фонетикалық талдау жасау.
Алтыншы кезең: «Үлестірме қағаздармен жұмыс».
І тапсырма
1.Төмендегі әрбір сөзде қанша әріп, қанша дыбыс бар?