kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?зі?ді ?зі? тексер.Фонетика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: ?зі?ді-?зі? тексер.Фонетика б?ліміне саяхат.
Саба?ты? ма?саты:

1. Білімділік: тіл дыбыстары ж?не оларды? жіктелуін ме?герту. Фонетика бойынша ?ткен та?ырыпты бекітуге арнал?ан сергіту с?тін ?ткізу.
2. Т?рбиелік: сынып о?ушыларын топтаса, бірлесе ж?мыс істеуге ша?ыру.
??ыптылы??а, ауызбіршілікке т?рбиелеу.
Патриотты? сезімін ояту.
3. Дамытушылы?: о?ушыларды? с?з байлы?ын дамыту,
?аза? тілінде жетік с?йлеуге да?дыландыру. Суреттер ар?ылы с?йлемдер
??рап,?з беттерімен ж?мыс істеуге ?йрету.
Логикалы? ойлау ?абілетін дамыту.
Саба?ты? т?рі: ?айталау саба?ы
Саба?ты? типі: Аралас
Саба?ты? ?дісі: С?ра? – жауап, ойын
О?ыту формасы: Жеке, топты?, ?жымды?
К?рнекілігі: Суреттер, кеспе ?ріптер

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?зі?ді ?зі? тексер.Фонетика»

Сабақтың тақырыбы: Өзіңді-өзің тексер.Фонетика бөліміне саяхат.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: тіл дыбыстары және олардың жіктелуін меңгерту. Фонетика бойынша өткен тақырыпты бекітуге арналған сергіту сәтін өткізу.
2. Тәрбиелік: сынып оқушыларын топтаса, бірлесе жұмыс істеуге шақыру.
Ұқыптылыққа, ауызбіршілікке тәрбиелеу.
Патриоттық сезімін ояту.
3. Дамытушылық: оқушылардың сөз байлығын дамыту,
қазақ тілінде жетік сөйлеуге дағдыландыру. Суреттер арқылы сөйлемдер
құрап,өз беттерімен жұмыс істеуге үйрету.
Логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Сабақтың типі: Аралас
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, ойын
Оқыту формасы: Жеке, топтық, ұжымдық
Көрнекілігі: Суреттер, кеспе әріптер
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, бейнелеу өнері, орыс тілі
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
2. Үй тапсырмасын тексеру
І.34-жаттығу
Көшіру, 1 сөз фонетикалық талдау жасау
ІІ. Кесте толтыру, сызбаға түсіру

Дауысты дыбыстар тілдің қатысу қалпына қарай: жуан және жіңішке;
жақтың ашылу қалпына қарай: ашық және қысаң;

еріннің қатысу қалпына қарай: еріндік және езулік дауысты дыбыстар болып бөлінеді.:

Жуан дауыстылар

Жіңішке дауыстылар

Ашық дауыстылар

Қысаң дауыстылар:

Еріндік дауыстылар

Езулік дауыстылар

а, о, ұ, ы

ә, ө, ү, і, е, и

а, ә, о, ө, е

ұ, ү, ы, і, и

о, ө, ұ, ү, у

а, ә, е, ы, і, и









ДАУЫССЫЗ ДЫБЫСТАР

Қатаң дауыссыздар:

к, қ, х, п, ф, с, т, ш, щ, ч, ц.

Ұяң дауыссыздар: Үнді дауыссыздар:

б, в, г, ғ, д, ж, з, Һ. й, л, р, у; м, н, ң.


Қызығушылықты ояту кезеңі
Буынға бөлу, түрлерін ажырату


Буынның түрлері

Бір дауыстыдан тұратын
не дауыссыздан басталып,

дауыстыға аяқталатын буынды
ашық буын дейміз.
Мысалы: а-та, ә-ке, і-ні, ба-ла.
Дауысты дыбыстан басталып,

дауыссыз дыбысқа аяқталған буын
тұйық буын деп аталады.
Мысалы: ат,ет,ұн,ант,ұлт,өрт

Дауыссыз дыбыстан басталып,

дауыссыз дыбысқа аяқталатын

буынды бітеу буын дейміз.
Бітеу буында кемінде 3 дыбыстар болады:

дауыссыз-дауысты-дауыссыз.
Мысалы: мал, құс, қыс, тарс, жалт.



Жаттығу жұмыстары
“Кім жылдам? ” 1- жаттығу
Фонетикалық талдау 2-жаттығу
Тіл
Ерін
«Ғажайып бестік» ойыны

Дыбыстар әлеміне саяхат

Мақал-мәтелдер әлемі
Мақал-мәтелдердің мазмұнын ашу.
Сөздік диктант
Родина, гимн, герб, флаг, столица, тема, задача, песня, рассказ, предмет.
Қорытынды:
Тест сұрақтары

Фонетика

1.Жуан дауысты дыбысты сөзді табыңыз.

      а) Астана            в) дәрігер             с) түлкі           д) көлік             е) көбелек

2. Бітеу және ашық буындары бар сөзді көрсетіңіз.

     а) әже                   в) жазда                с) үй                д) үлкен             е) ел

3. Үндестік заңына бағынбай тұрған сөзді табыңыз.

     а) үйге            в) талапты         с) мектепте          д) балалар             е) ағаштікі

4. Қысаң дауысты дыбыстарды көрсетіңіз.

     а) у,е,о            в) о,и,е             с) ә,о,е           д) о,а,и            е) ы,і,ү

5. Үнді дыбыстардан құралған сөздерді көрсетіңіз.

     а) машина, уақыт         в) әдемі, ұстаз            с) ұлан, маймыл        

     д) аққу, суық             е) күзетші, мақсат

6. Тұйық буынды сөздерді көрсетіңіз.

     а) сұлу, жұқа          в) таза, үн             с) ән, ас          д) мереке, үлгі       

     е) дәптер, мектеп

7. Буын үндестігіне бағынбай тұрған сөздерді көрсетіңіз.

     а) көлдер           в) қаламдар             с) тауды           д) жазушы            е) баламен

8. Фонетика нені зерттейтінін көрсетіңіз.

     а) сөз тіркесін          в) тіл байлығын           с) сөз мағынасын         

     д) сөз құрамын             е) тіл дыбыстарын

9. Үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар сөзді белгілеңіз.

      а) дүниеқор      в) жолдастар        с) ескерткіш           д) талапты         е) көңілді

10. Ашық дауысты дыбыстарды көрсетіңіз.

      а) а, ұ,ү            в) а,о,е            с) е,ө,ү           д) у,і,ы             е) у,и,і

11. Буын үндестігінде маңызды рөл ойнайтынын көрсетіңіз.

      а) буын            в) дауысты дыбыс             с) дауыссыз дыбыс        

      д) екпін            е) қосымша

12. Қазақ тіліне тән  дыбыстарды көрсетіңіз.

      а) барамын            в) жазды             с) алды           д) мектеп             е) өмір

Үй тапсырмасы: Эссе жазу "Менің Отаным - Қазақстан"

 



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
?зі?ді ?зі? тексер.Фонетика

Автор: Бегадилова Жулдыз Боранбаевна

Дата: 19.12.2015

Номер свидетельства: 268024


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства