1 .Жыраулар поэзиясының ерекшеліктерін түсінуге машықтанады.
2 . Ойлау қабілеттері тереңдеп, шығармашылық ізденістерге дағдыланады.
3 .Топтық жұмыста белсенділік таныта отырып, жыраулар поэзиясының үлгілеріне тереңінен үңіліп, сырын ашуға ынталанады.
Просмотр содержимого документа
«Доспамбет жырау»
Пәні: Қазақ әдебиеті
Сынып: 9 «б»
Пән мұғалімі: Ракулова Гүлзия Якияевна
Сабақтың тақырыбы : Доспамбет жырау. «Арғымаққа оқ тиді», «Дүниенің басы сайран,түбі ойран»
Сабақтың мақсаты: ХV ғасырдың жырауы Доспамбет жырау шығармаларын меңгерту, жырау шығармаларының қазақ әдебиетіндегі орнының ерекшелігін көрсету, көркемдік ерекшеліктерін танып оқи білуге үйрету, шығарма мазмұнына әдеби талдау жасау.
Сабақтың міндеттері:
1 .Жыраулар поэзиясының ерекшеліктерін түсінуге машықтанады.
2 . Ойлау қабілеттері тереңдеп, шығармашылық ізденістерге дағдыланады.
3 .Топтық жұмыста белсенділік таныта отырып, жыраулар поэзиясының үлгілеріне тереңінен үңіліп, сырын ашуға ынталанады.
Оқыту технологиясы : ұжымдық оқыту.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: «Миға шабуыл», «Түртіп алу», «Ой қозғау», «Конверт сұрақтар».
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:
1.Құралдар мен көрнекіліктер: маркер, А1 форматты қағаз, интерактивті тақта, Доспамбет жыраудың суреті, «Бес ғасыр жырлайды» І том,
«Жеті ғасыр жырлайды» І том.
Пәнаралық байланыс: тарих
Күтілетін нәтиже: Жыраулар поэзиясын меңгереді, шығарманы талдай білуге үйренеді, жыраулар шығармаларының тақырыбының ерекшелігін ажырата біледі.
Сабақ барысы:
Уақыты
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
2 мин.
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды мозайка арқылы топтарға бөлуді ұйымдастырады.
4-5 оқушыдан
3 топқа отырады.
8 мин.
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
«Миға шабуыл» әдісі
Әр топқа өткен тақырыпқы қатысты
Жаттаған өлеңнің мазмұны сұралып, талданады.
Әр топ берілген берілген тапсырманы толғаудан үзіндіні жатқа айтып,мазмұнын талдайды.
20 мин.
ІІІ Жаңа сабақ
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгерту.
Постермен жұмыс
Мәтінмен жұмыс
Доспамбет жырау туралы не білетіндерін сұрайды.
Доспамбет өмірінен мәлімет арқылы жаңа сабақты түсіндіреді.
Түсініксіз сөздермен жұмыс жасатады.
Әр топқа өлең мәтіні таратылып, мазмұнына талдауға тапсырма беріледі.
Доспамбет жырау туралы өз білетіндерін баяндайды.
Оқушы кітаптан тыс мәліметтерді жазып алады.
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды.
Мәтін мазмұнымен танысады,мәтінді талдайды.
7 мин.
ІV Бекіту
«Конверт сұрақтар» әдісі
Әр топқа Доспамбет жырау өмірі мен шығармасынан сұрақтар мен тапсырма беріледі.
Оқушылар өз бетімен сұрақтар құрастырады,жауап береді.
5 мин.
V Қорытындылау
Эссе жазу
І-топ «Доспамбет - тарихи тұлға»
ІІ-топ «Доспамбет көркемсөз құдіретін танушы»
Жаңа тақырыптан алған білімдерін эссе жазу арқылы жинақтау.
1 мин
V І Үй тапсырмасы
1.Доспамбет шығармаларын оқу.
2.Ұнаған үзіндісін жаттау.
Үй тапсырмасы бойынша сұрақ қояды.
2 мин.
V ІІ Бағалау
3-15 бал аралығында білімдерін бағалау
Күнделіктеріне бағаларын қойғызады.