Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көшпелілердің мәдениеті. Қазақ даласының даналары. | Мектеп: Ғани Мұратбаев атындағы №17 орта мектеп | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ауэзова Г.Ж. | |||||
Сынып:10 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | § 42-43. Қазақ жыраулары | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: жыраулардың қазақ қоғамындағы және тарихтағы алатын орны туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Қазақ даласындағы жыраулардың тарихта алатын орнын анықтайды, талқылайды, бағалайды.
| |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: Қазақ жырауларының қазақ тарихындағы алатын орнын анықтайды, Жыраулардың шығармашылығын сипаттайды. | |||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ әдебиеті, музыка | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану дағдыларын жетілдіру. | |||||
Бастапқы білім | Асан қайғы, Қорқыт | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу; оқушыларды түгелдеу; жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы
| 2.Үй тапсырмасын сұрау. Төмендегі берілген әдіс бойынша сұралады. 1-топ Асан қайғы туралы деректер. Өз тұжырымдарын «DEAL» талдауымен түсіндіріп, қорғайды.
|
| ||||
| 2 –топ «Қорқыт» туралы деректер «Ақылдың алты қақпағы» әдісі бойынша үйге берілген тақырыпты қорғап шығады. Ақ қалпақ – Қорқыт туралы нақты дәлелдер, ақпарат береді. Сары қалпақ – Қорқыт туралы жақсы жақтарын идеялар айтады7 Қара қалпақ – Қорқыттың іс-әрекеттерінің кері жағы. Қызыл қалпақ – Қорқыттың шығармашылығы туралы ішкі сезімдерін білдіреді. Жасыл қалпақ – Қорқыттың шығармашылығы туралы жаңа идеялар айтады. Көк қалпақ – Қорқыт туралы қорытындылау. | |||||
Сабақтың ортасы
| Жаңа білім: Назарды сабаққа шоғырландыру үшін «Стоп-кадр» әдісі арқылы жыраулар туралы бейнеролик көрсету арқылы тақырыпты ашу. Оқушыларға бенеролик негізінде сұрақтар беріледі. 1. Кадрда не көріп тұрмыз? 2.Олар кімдер деп ойлайсыңдар? 3.Қандай оқиға екенін айта аласыз ба? 4.Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? 5.Осы тақырып бойынша не білгілерің келеді? Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Мақсаты: Оқушыларға қазақ ауыз әдебиетінің дамуына әсер еткен оқиғалар, ХҮ-ХҮІІ ғғ өмір сүрген жыраулардың қазақ қоғамында алатын орны туралы түсінік беру. ХҮ-ХҮІІ ғасыр поэзиясының тәрбиелік мәнін әңгімелеу.
2- топқа тапсырма беріледі. 1 топ: Қазтуған жырау, Сыпыра жырау, Шалкиіз жырау тақырыптары бойынша «шеңбер» әдісіне салып тапсырманы орындайды. Шеңбер ішіндегі сұрақтар бойынша жауап жазады.
2 топ: Доспамбет жырау мен Бұқар жырау тақырыптарын «Венн диаграммасына» салады. Бұқар жырау мен Доспамбет жыраудың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Жаңа сабақты бекіту: «Интервью» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. Бағалау: Топ басшысының бағалары | «Қазақстан тарихы» жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 10 сыныбына арналған оқулық
| ||||
Сабақтың соңы
| Рефлексия : «Тазалық» әдісі бойынша оқушылар, бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарын чемоданға салады (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салады (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салады.(жазыңыздар) Үйге тапсырма:42-43 тақырыпты оқу | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||
Саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілдері: -не түсініксіз? -қандай сұрағың бар? -қандай көмек қажет? сұрақтарына жауап алу арқылы орындалады; Саралаудың қорытынды тәсілі қалыптастырушы бағалауды орныдауда жүзеге асады; Саралаудың дереккөздер тәсілі ИТ арқылы Bilim lend сайты мен оқулық материалымен танысу барысында орындалады. | Бағалау парақшасы «Тазалық» әдісі | Дұрыс отыруын қадағалау, жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болу. |