Атырау облысы Махамбет ауданы Талдыкөл селосы Әдебиет әлеміндегі жаңа леп (Қазақ әдебиеті, 11-сынып) Пән мұғалімі: ҒазизоваАнар Табылдиевна, Талдыкөл мектеп-балабақша кешені Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің жоғары санатты мұғалімі 2016 жыл Қазақ әдебиеті 11-сынып Сабақтың тақырыбы: Әдебиет әлеміндегі жаңа леп (1960-1990 жылдар аралығындағы қазақ әдебиетіне шолу) Сабақ мақсаттары Білімдік Дамытушылық Тәрбиелік 1960-1990жылдар аралығындағы әдебиеттің бағыт-бағдары, әр сала бойынша көрнекті өкілдерінің құнды шығармаларына шолу, басты тақырыбын меңгерту ҚР Білім туралы заңының стандарт талаптарына сай әдебиқұндылықтар мен тұңғиықтарихымызды танытаотырып, оқушы дүниетанымы шеңберін кеңейту, оқушылардың зерттеушілік қабілетін дамыту.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Әдебиет әлеміндегі жаңа леп»
Атырау облысы
Махамбет ауданы
Талдыкөл селосы
Әдебиет әлеміндегі жаңа леп (Қазақ әдебиеті, 11-сынып)
Пән мұғалімі: ҒазизоваАнар Табылдиевна,
Талдыкөл мектеп-балабақша кешені
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің жоғары санатты мұғалімі
2016 жыл
Қазақ әдебиеті 11-сынып
Сабақтың тақырыбы: Әдебиет әлеміндегі жаңа леп(1960-1990 жылдар аралығындағы қазақ әдебиетіне шолу)
Сабақ мақсаттары
Білімдік
Дамытушылық
Тәрбиелік
1960-1990жылдар аралығындағы әдебиеттің бағыт-бағдары, әр сала бойынша көрнекті өкілдерінің құнды шығармаларына шолу, басты тақырыбын меңгерту
ҚР Білім туралы заңының стандарт талаптарына сай әдебиқұндылықтар мен тұңғиықтарихымызды танытаотырып, оқушы дүниетанымы шеңберін кеңейту, оқушылардың зерттеушілік қабілетін дамыту.
Оқушыларды Отансүйгіштік сезімге, өз халқының әдеби мұрасы мен тарихына,әдет-ғұрпы мен мақсат-мүддесіне сызат түсірмей қорғауға тәрбиелеу, елжандылыққа баулу.
Сабақтың түрі
Пәнаралық байланыс
Сабақтың әдісі
Танымдық сабақ
Тарих
Сұрақ-жауап, білімді ғылыммен ұштастыру, шығармашылыққа баулу, талдау.
Сабақтың көрнекілігі
Көркем әдебиеттер
Тірек сөздер,
кесте
Техникалық құрал және оқушы шығармашылығы
1960-1990 жылдар аралығындағы әдебиет
1)тақырыпқа қатысты
2)әдебиет кезеңдері
Интерактивті тақта,
Оқушы жұмысы
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру.
ІІ Үй тапсырмасы.
1.Әбділданың лирикалық жырларының көркемдік ерекшелігі.
«... Бұл жылдары әдебиеттің саны ғана емес, сапасы да өсті. Сөз өнері шексіз байып, шыншыл сипаты тереңдеп, шеберлік әлемінде жаңа леп байқалды.»
Хасен Әдібаев.
Жаңа тақырыптың мәнін ашып түсіндіру мақсатында орындалатын жұмыстар:
І бөлім. Оқулық бойынша жұмыс (әр оқушының оқулық бойынша түсіндірмесі)
1.1960-1990 жылдар аралығындағы әдебиеттің бағыт-бағдары
2.Проза саласындағы басты жаңалық, жаңа ізденіс
3.Тарихи романдардың өзіндік ерекшелігі
4.Әскери әдебиеттің соны тақырыбы
5.Бүгінгі күн тақырыбын қамтыған туындылар
6.Поэзия өрісі
7.Драма саласы
8.Қазіргі сын мен әдебиеттану
ІІ бөлім. Мұғалімнің сөзі (жаңа тақырыпқа байланысты тың деректер мен толықтырулары)
Қазақ әдебиеті кезеңдері
р/с
Кезеңдері
1
Ауызәдебиеті
2
Ежелгі дәуір әдебиеті (ҮІІ-ІХ ғасырлар)
А)Көне түркі әдебиеті(Ү-ҮІІғасырлар)
Ә)ҮІІІ ғасыр әдебиеті
Б)ІХ ғасыр әдебиеті
В)Ислам дәуірі әдебиеті (Х-ХІІ ғасырлар)
Г)Алтын Орда-Қыпшақ дәуіріндегі әдебиет (ХІІІ-ХІҮ ғасырлар)
3
Қазақ хандығы дәуіріндегі әдебиет(ХҮ-ХҮІІІ ғасыр)
4
ХІХ ғасырдың І жартысындағы әдебиет
5
ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы әдебиет
6
ХХ ғасыр басындағы әдебиет
7
Кеңес дәуіріндегі қазақ әдебиеті
8
Қазіргі әдебиет
Әдебиет тектері
эпос
(проза)
Лирика
(поэзия)
драма
Адам жанының нелер құпия тебіренісін өмір тынысымен үйлестіре бейнелеу-сол ар қылы дәуір келбетін ашу - прозаның басты сипатына айналды.
Өлең-жырдың сыршылдығы мен ойшылдығы дамыды.Кейінгі толқын поэзияға жаңа әр, жаңа нәр әкелді.
Трагедия, драма, комедия
Кейіпкерді әлеуметтік-психологиялық тарам-тарам шымыр драмалық тартысқасалу-негізгі ерекшелігі болды.
Кейіпкер
Көркем бейне
Образ-символ
Образ-идея
ІІІ бөлім.Шығармашылық бағыттағы тапсырмалар.
1.Проза саласынан өзің таңдаған шығармадағы басты кейіпкер келбеті туралы.
2.Көркемдегіш құралдар арқылы жазушы стиліне тоқтал.
3.Шығарманың ұлттық ерекшелігі.
4.Тарихи шындықтың көрінісі – қай шығармалардан бастау алады?
5.Қаламгер осы туындысы арқылы қазақ прозасына қандай жаңалық әкелді деп ойлайсың?
6.1960-1990 жылдар аралығындағы проза саласы бойынша топтастыру, Басты тақырыбы.
7.1960-1990жылдар аралығындағы поэзия саласы бойынша ең басты өкілдер, лириканың көркемдік құндылығы.
8.Қазақ әдебиеті кезеңдері мен осы жылдар әдебиетін салыстыру.
ІҮ бөлім. Сабақты бекіту
1.Бүгінгі сабақтың ең маңызды мәнді мәселесі.
2.1960-1990 жылдар аралығындағы әдебиеттің бағыт-бағдары
3.Әдебиет тектеріне қатысты жалпы тақырып
4.Шығармадағы ұлттық көзқарас, сол кездегі саясат.
5.Әдеби сынның өрісі
Ү.Бағалау.
ҮІ.Үйге тапсырма беру.
1)Әдебиет дамуына қатысты әр түрлі бағыттардың мәнін ашу:классицизм, сентиментализм, романтизм, реализм, сюррелизм, авангардизм, модернизм, постмодернизм, экспрессионизм,т.б.
2)өздеріңе ұнаған әдебиет саласының бір туындысын оқып, көркемдік ерекшелігіне тоқталу, басты тақырыбын ашу.