Сабақтың тақырыбы: «Менің атым Қожа» повесінен өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылар Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым
Қожа» повесінен өтілген материалдарды қайталап,
жинақтайды, ондағы негізгі идеяға тоқталады, Қожа
бейнесін жан-жақты талдайды.
Тәрбиелік: Оқушылар шығарманы талдай отырып, Қожа
бейнесі арқылы оларды мәдениеттілікке,
адамгершілікке, өз бойларындағы жағымсыз
әрекеттерден аулақ болуға, өзара түсіністікке
тәрбиеленеді.
Дамытушылық: Оқушылардың өз ойын еркін айта білу, сыни
тұрғыда ойлау, проблемалық жағдаяттан шыға білу
дағдыларын дамыта отырып, оларды өзіндік ізденіске
жетелеу, оқушының ауызша және жазбаша білімін
дамыту.
Сабақтың көрнекі құралдары: «Менің атым Қожа» повесі кітабы, бейнетаспа, интерактивті тақта, слайд, үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың түрі: білімді бекіту, жүйелеу, қорытындылау сабағы
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясы, жеке, жұптық, топтық жұмыс, ой-толғаныс, сұрақ-жауап, талдау.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, ән-күй
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Өткенді пысықтау. Сұрақтарға жауап алу
1. «Менің атым Қожа» повесінің авторы кім? (Б.Соқпақбаев)
2. Б.Соқпақбаев нешінші жылдары өмір сүрді? (1924-1992жж)
3. Ол өз басынан өткізген ауыр тағдыры туралы не дейді?
4. Автор өз өмірі жайлы қандай повесть жазды? («Өзім туралы повесть»)
5. Кейін ол повестің аты қалай өзгертілді? («Менің атым Қожа»)
ІҮ.Жаңа сабақ
І бөлім: Менің атым...
1.Жоғары идеялы есімдер мен қолайсыз есімдер туралы не айтасыңдар?
2.Ат қоюдың озық әдісі , яғни қытайлардың ат қою ерекшелігі қандай?
3.Қожаның шын аты кім еді?
4.Неліктен оны сыныпта Қарақожа дейді?
5.Жантас оны Қарақожа емес, кім деп атаушы еді?
6.Қожаның әке-шешесі туралы не білесіңдер?
7.Неге Қадырұлы емес, Қадыров болғызып өзгертті?
Венн диаграммасы
Ұнамды есімдер Ұқ састы қ тары Ұ намсыз есімдер
ІІ БӨЛІМ: Ағаттық аяқ астында
1.Қожаға мектептің жанында кім кездесті?
2.Ол екеуі не туралы сөйлесті?
3.Жантасқа лагерьге жолдаманы кім берген еді?
4.Майқанова Қожаның тілегін орындады ма? Қожа қандай жауап қайырды?
5.Түстен кейін үйінде демалып жатып, Қожа қандай ойға батты?
6.Күзде кітап дүкенінде қандай оқиға болды?
7.Дүкенде кезекті қадағалап тұрған көк көз әйел кім еді?
8.Ол неге Қожаға қаһарын төгіп тұратын болды?
Кейіпкерлердің
іс-әрекеті
Құптаймын
Құптамаймын
Қожаның Жантасты мұрнынан шертуі
Майқанованың Қожаға емес, Жантасқа жолдама беруі
Жолдама бермеген соң, Қожаның есікті тарс жауып кетіп қалуы
Қожаның кезекке тұрмай, қант аламын деп, Майқанованы алдап, кітап алуы
Қожаның Майқанованың сөмкесіне бақа салуы
Қожаның құпия қаулы қабылдап, өзін-өзі тәрбиелеуі
ІІІ БӨЛІМ: Бір сәтті кез
1.Қожа сабаққа неліктен кешігіп келді?
2.Орыс тілі пәнінің мұғалімі оны қалай қабылдады?
3.Осы бөлімнің аты неге “Бәр сәтті кез” деп аталды?
«Теріп алу» стратегиясы
Мінездеме
Қожаның бейнесі Жантастың бейнесі
Тиісті сөздер мен сөз тіркестері: мақтанқұмар, әділ, міз бақпас,
адамгершілігі бар, біреуді біреуге атыстырғыш, оқу үлгерімі жақсы,
оқу үлгерімі нашар, сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш, қу, сыпайы, залым, өзімшіл, қателігін кейін біліп, өз ісіне қорытынды жасай білетін, т.б.
ІҮ БӨЛІМ: Ағаттықтың азабы
1.Зоология пәнінің мұғалімі балаларға не әкелуді тапсырды?
2.Қожа неше бақа әкелді?
3.Сабақ кезінде орын алған бақа оқиғасы туралы айт.
4.Анасының Қожаға реніші қандай сөздер арқылы берілген?
5.Қожа не деп уәде берді?
6.Өз жеке бастарыңда осындай оқиғалар болды ма?
Сергіту сәті: “Мама - мәңгі дос сен ғана” әнін әуенімен орындау
Ү БӨЛІМ: Түбі адам болатын бала
1.Сәйбек қарт пен Қожа не туралы әңгімелесті?
2.Сол сәтте Қожаны кім, қайда шақырды?
3.Педкеңеске қандай жағдайда оқушы қатысады?
4.Анасының Қожаға реніші қандай сөздер арқылы берілген?
5.Қожа не деп уәде берді?
6.Өз жеке бастарыңда осындай оқиғалар болды ма?
7. “Жоқ! Қадыров түзелмейді.Ол уәдесін бізге талай
берген. Оны оқудан шығару керек!” деген кімнің сөзі?
8.Жиналыс тарағаннан кейін Майқанова мен Ахметовтың
әңгімесінен Қожа нені аңғарды?
“Түбі адам болатын бала” деп қорытынды жасаған кім?
9.Педкеңес қандай шешім қабылдады? Неліктен Қожаны
оқуында қалдырды?
10.Мамасы Қожаға не айтты?
ҮІ БӨЛІМ: Қожаның өзін-өзі тәрбиелеуі
1.Кешкі астан соң Қожа не істеді?
2.Қожа күнтәртібіне қандай мәселе қойды?
3.Қожаның бұл іс-әрекетін әжесі не деп түсінді?
4.Әжесі Әубәкір шалды не үшін ертіп келді?
5.Қожа әжесінің бұл әрекетіне не деді?
6.Өзінің жеке бас құпия кеңесінде Қожа қандай
қаулы қабылдады?
Кейіпкерлердің іс - әрекеті
қожа
әжесі
Сәйбек
Қарт
Ахметов
Жантас
Анфиса М.
Майқанова
Мамасы
Оспанов
Мен байқамай қалып ,“әу” деймін.
-Қара Көже, мынаның не екенін білесің бе?
-Ал, екіншіден, ең әуелі біз лагерьге үлгілі, тәртіпті оқушыларды жібереміз.
Сарт еткізіп, танаудан тағы бір шерттім.
-Қайда кимелеп барасың? Кезекке тұр!
-Қожа, Қожатай, әкем-ау, сабағыңа бармаушы ма едің?!
Қадыров, немене, ұйықтап қалғансың ба?
Тоқта, галстугыңды түзе!
Тәртіп жұрттың бәріне бірдей , тақтаға шығып айт!
Мен ләм деп үлгергенімше, дәлізден қоңырау үні сыңғырлап қоя берді. УҺ!
Келесі сабақта қайсың бақа ұстап әкелесіңдер?
Кішкентай бақаның бірін Майқанованың сөмкесіне сүңгіттім де жібердім. Не болар екен?!
Жолама! Мама деуші болма мені!
Қойшы, маматай... Ең соңғы рет кешірші! Ант етемін!..
Ал сен... Сен ғана емес-ау, қазіргі балалар көбің ақымақсың! Неге дейсің ғой. Ақымақ емей немене, тәртіпті жүр, оқуыңды жақсы оқы, адам бол десе, бәрін керісінше істейсіңдер.
-Қадыров, сені біз мұнда не үшін шақырып отырмыз, білесің бе?
Бұдан былай ешқашан тәртіп бұзбаймын...
Жоқ , Қадыров түзелмейді. Ол уәдесін бізге талай берген. Қадыровты оқудан шығару керек!
Қадыров түбінде адам болатын бала.
Егер сен тағы бір шу шығаратын болсаң, онда маған өкпелеме. Мен бұл үйден кетемін.