Тақырыбы | М.Жұмабаев. «Батыр Баян» дастанындағы кейіпкерлер тағдыры |
Мақсаты | Поэманың мазмұнын меңгере отырып, өзіндік тұжырым жасауға, жалпы болжам жасап, ой қорыта білуге үйрету. |
Жалпы мақсат | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
Күтілетін нәтиже | поэманы оқып, мазмұнын түсінеді; кейіпкерлерімен танысып, құрылымдық талдау жасай алады; жырды оқып бағалап, мақсатқа тек батылдық пен еңбекқорлықтың арқасында жетуге болатынын түсінеді |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”, «Дарынды және талантты балаларды оқыту» |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Миға шабуыл», «Крестиктер мен нөлдіктер», «Венн диаграммасы» |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі | «Мозайка» арқылы топқа бөлінеді | Оқушылардың мұндағы мақсаты суретердің қиындысын дұрыс тауып, өз жұптарын тауып 4 топ құрады. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білу | «Миға шабуыл» | Үй тапсырмасын сұрау Талқылау үшін сұрақтар беріледі 1905-1910 ж Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегішевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. 1909 ж Баспадан шыққан Абай өлеңдерін оқып, «Атақты ақын, сөзі алтын хакім Абайға» деген өлең жазды.. 1910-1913 ж. Уфа қаласындағы "Ғалия" медресесінде білім алды. 1913-1916 ж Омбы мұғалімдер семинариясында оқыды. 1923-1926ж Мәскеудің әдеби көркем институтында оқыды 1913ж. Қазан қаласында “шолпан” атты тұңғыш өлеңдер жинағы жарық көрді. 1927 ж. Елінде оқытушылық қызметпен айналысады 1925ж “Алқа” әдеби үйірме ұйымдастырады 1936ж Концлагерьден босанып шығады 1937 ж Озбыр топтың қолына түседі 1938 ж “Халық жауы» деп жала жауып, ату жазасына кесіледі. 50 жылдан кейін Ақын аты елімен, жерімен, ұрпақтарымен қайта қауышты | Оқушылар тапсырманы ойлана отырып, қима қағаздарды көтеру арқылы ақынның өмірбаянын қайталайды. |
Түсіну | «Кластер» | Поэзиясының тақырыптарына үңілу | Әр оқушы ақынның поэзиясының тақырыптарын айтады |
Қолдану | «Крестиктер мен нөлдіктер» | Топқа арналып жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар беріледі . Қалай ойлайсыңда, сабақта не істеуіміз мүмкін? Кейіпкерлерге мінездеме, поэманы талдайды. Мақсаты: Артық сөздерді алып тастап,поэмаға қатысты кейіпкерді табу. | Әр оқушы тобымен пікірлесіп, поэмадағы қай кейіпкер екенін тауып, оған мінездеме береді. Жаңа сабақтың мақсатын айтады. |
Талдау | СКТ «Венн диаграммасы» | АВС деңгейлі оқушылармен жұмыс Поэма желісін СКТ Венн диаграммасы «Егер сен ақын болсам..» Ал қалған оқушылар өздерінде бар мәліметпен бөліседі. | Поэмаға толық талдау жүргізеді. |
Жинақтау | «Академиялық дау-дамай» әдісі арқылы тақырыпты сабақты жинақтау | Проблемалық сұрақтар беру. “Батыр Баян” поэмасында Мағжан суреттеуінде Баян “Батырлығы алашқа аян”, Абылайдың аса құрметтеген серігі». Бірақ ол құрметті атақ, даңққа лайық па? Егер сен Баянның орнында болсаң... Ноянның орнында өзің болсаң қайтер едің? … Поэмада Баяннан кеткен қателік. Егер екі жасты Баян өлтірмесе, олардың өмірі қалай болар еді? Шығармадағы ар - намыс мәселесі қалай көрініс табады? Баян батыр ел намысын ойлаушы күрескер ме, әлде қылмыскер ме? Баянның іс-әрекеті /інісін өлтіруі/ саналы, мақсатты әрекет пе, әлде қызғаныштан туған әрекет пе? Ноян ел намысын аяққа басушы сатқын ба, әлде албырт сезім, махабаттың құрбаны ма? | Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өзін қоя отырып, өмірмен байланыстыру. |
Бағалау | «Эссе» Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату . | «Бүгінгі таңның батыры» болу үшін не істеу керек? Кері байланыс (Не үйрендім, не қиын болды?) шыншырды толтыру. Бағалау парақшаларындағы бағалау критерийлеріне сәйкес бағалау. 5-9 ұпай- «3» 10-15 ұпай- «4» 16-20 ұпай- «3» | Бүгінгі сабақтағы алған білімдерін өмірде пайдаланады. Өзін өзі бағалау шкаласына сәйкес бағалайды. |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |