Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы:Қасиетті Түркістан
Сыныбы: 8 «А»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: «Қасиетті Түркістан» туралы білім деңгейін қалыптастыру
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардымәтіннің негізгі идеясын анықтай білуге талпындыру, өз ойларын толық жеткізу үшін тіл байлықтарын дамыту
Тәрбиелік мақсаты: Еліне, жеріне деген сүйіспеншіліктерін арттыру,тарихи құндылықтарды бағалауға үйрету
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс,сұрақ-жауап, тұжырымдау, жобалау
Сабақтың көрнекілігі: слайд, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
• Ұйымдастыру кезеңі
• Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
• Жаңа сабақ
• Бекіту
• Қорытындылау
• Бағалау
• Үйге тапсырма
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушыларды түгендеу.
2. Бір-біріне жақсы тілектер білдіру.
Үй тапсырмасына әр топ «Түркістан қаласы» туралы презентация жасап келуге берілген. Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды.
1-топ- Алғырлар
2-топ- Білгірлер
3-топ- Тапқырлар
Мұғалім: Интерактивті тақтадағы суретке назар аударыңыздар.
- Бұл суретте не бейнеленген?
- Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан?
- Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар?
- Қожа Ахмет Йасауи кім?
- Кім көмектесе алады?
- Тақтада берілген синоним сөздермен сөйлемдер құрастырыңыздар.
Үлестірме қағаздар таратамын.
Көне – ескі, қала – шаһар, ғасыр – дәуір, қасиетті – киелі, дүние – әлем,
аймақ – өлке.
- Мәтінді үш бөлікке бөліп үш топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы
әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
- Мәтін бойынша диалог құрастырыңыздар. Топ ішінде
Әр топ бір – біріне сұрақтар дайындады.
- Түркістан қандай қала?
- Сіз Түркістан қаласында болдыңыз ба?
- Түркістанда кімнің кесенесі бар?
- Түркістанға келгендер қайда барады?
- Түркістанға барғың келе ме?
- Түркістан туристік қала ма?
Алдарыңыздағы бағалау критерийлері арқылы өздеріңізді және топты бағалаңыздар.
Рефлексия
Үй тапсырмасы:
«Отырар» қаласы туралы презентация жасап келіңіздер
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Қасиетті Түркістан"»
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: Қасиетті Түркістан
Сыныбы: 8 «А»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: «Қасиетті Түркістан» туралы білім деңгейін
қалыптастыру
Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды мәтіннің негізгі идеясын анықтай
білуге талпындыру, өз ойларын толық жеткізу
үшін тіл байлықтарын дамыту
Тәрбиелік мақсаты: Еліне, жеріне деген сүйіспеншіліктерін
арттыру,тарихи құндылықтарды бағалауға үйрету
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс,сұрақ-жауап, тұжырымдау, жобалау
Сабақтың көрнекілігі: слайд, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
• Ұйымдастыру кезеңі
• Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
• Жаңа сабақ
• Бекіту
• Қорытындылау
• Бағалау
• Үйге тапсырма
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушыларды түгендеу.
2. Бір-біріне жақсы тілектер білдіру.
Үй тапсырмасына әр топ «Түркістан қаласы» туралы презентация жасап келуге берілген. Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды.
1-топ- Алғырлар
2-топ- Білгірлер
3-топ- Тапқырлар
Мұғалім: Интерактивті тақтадағы суретке назар аударыңыздар.
Бұл суретте не бейнеленген?
Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан?
Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар?
Қожа Ахмет Йасауи кім?
Кім көмектесе алады?
Тақтада берілген синоним сөздермен сөйлемдер құрастырыңыздар.
Үлестірме қағаздар таратамын.
Көне – ескі, қала – шаһар, ғасыр – дәуір, қасиетті – киелі, дүние – әлем,
аймақ – өлке.
Мәтінді үш бөлікке бөліп үш топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы
әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
Мәтін бойынша диалог құрастырыңыздар. Топ ішінде
Әр топ бір – біріне сұрақтар дайындады.
Түркістан қандай қала?
Сіз Түркістан қаласында болдыңыз ба?
Түркістанда кімнің кесенесі бар?
Түркістанға келгендер қайда барады?
Түркістанға барғың келе ме?
Түркістан туристік қала ма?
Алдарыңыздағы бағалау критерийлері арқылы өздеріңізді және топты бағалаңыздар.
Баға | Баға өлшемдері | Орындау мөлшері |
«5» | 1. Үй тапсырмасын орындаған, өте жақсы қорғады 2. Тапсырманы қатесіз орындады. 3. Мәтін бөлігін өз сөзімен әңгімеледі 4.Диалог құрастырды,сабаққа белсене қатысты. | + + + + |
«4» | 1. Үй тапсырмасын орындаған, жақсы қорғады 2. Тапсырманы орындады. 3. Мәтін бөлігін әңгімеледі ,сабаққа жақсы қатысты. 4. Диалог құрастырды. | + + + - |
«3» | 1. Үй тапсырмасын жартылай, қатемен орындаған 2. Тапсырманы жартылай орындады. 3. Мәтін бөлігін біреудің көмегімен әңгімеледі 4. Диалогты қатемен құрастырды | + + - - |
«2» | 1.Үй тапсырмасын қатемен орындаған 2. Тапсырманы орындамады. 3. Мәтін бөлігін есіне сақтады, бірақ айта алмады 4. Диалогты құрастыра алмады | + - - - |
Рефлексия
Үй тапсырмасы:
«Отырар» қаласы туралы презентация жасап келіңіздер