5- сынып | Күні: 10.11.2016ж |
Сабақтың тақырыбы | Асанқайғының Жерұйықты іздегені. |
Мақсаты | Туған жерге деген сүйіспеншіліктерін арттыру |
Күтілетін нәтиже | А) Аңыз әңгіменің мазмұнын түсінеді, Асанқайғы мен Жерұйық туралы түсініктері қалыптасады. В) Аңыз әңгіменің мазмұнына байланысты өмірден мысалдар келтіре алады. Аңыз бен шынайы өмірді салыстырып, айырмашылығын таба алады. С) Асанқайғының өсиеттерін талдап, өмірдегі рөлін бағалайды. |
Сабақтың түрі | Жаңа материалды меңгеру |
Әдістер | Жеке, жұптық, топтық. «Шаттық шеңбері», ән орындау,энциклопедиямен, ғаламтормен, оқулықтармен жұмыс, «Бес жолды өлең», эссе жазу, «Бағдаршам» әдістері |
Тапсырмалар | Энциклопедиямен, ғаламтормен, оқулықтармен жұмыс. |
Керекті жабдықтар | Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, флипчарт, маркер, интерактивті тақта, бағдаршам түстері, флипчарт, стикер, қиынды әріптер, бағдаршам түстері. |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыты минут | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | 5 | 1.- Оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау; - оқушылардың назарларын сабаққа аудару. 2. Үй тапсырмасын тексеру: «Жуан, жіңішке сұрақтар» қою арқылы үй тапсырмасын сұрау. -Аңыз әңгімелер дегеніміз не? -Аңыз әңгімелерде жиі қолданылатын етістіктер қандай? -Аңыз әңгімелер қалай таралған? -Қазақ аңыздарының кейіпкерлері кімдер? | 1.-Мұғаліммен сәлемдесу; - кезекшілік қызметін атқару; - сабаққа зер салу. 2. Сұрақтарға жауап бере отырып, үй тапсырмасын қорытындылайды, бағдаршам арқылы өзара бағалайды. |
Тұсаукесер | 5 | «Ертегілер», «Аңыз әңгімелер», «Батырлар» деп, үлестірмелі қағаздар арқылы топ үшке бөледі, «Шаттық шеңберін» құрып, «Атамекен» әнін орындатады. «Жерұйық» сөзінің мәнін аша отырып, жаңа тақырыпты оқушыларға анықтатады. | Топ ережесін естеріне түсіру. Топқа бөлінеді, ән орындайды, жаңа тақырыптың мәнін ашады. Дәптермен жұмыс. Күннің жадысы, тақырыбы,авторы. |
Негізгі бөлім. Білу.
Түсіну
Талдау
Жинақтау | 5 5 5 | «BilimLand» порталынан мәтіннің аудиожазбасын тыңдатады. Iтопқа тапсырма береді. Асанқайғы кім? Қай жерде, қай жылы дүниеге келген? Кімдер зерттеді? Не істеді? II топқа тапсырма береді. Асанқайғының өмірде болған кейіпкер екенін дәлелдеу мақсатында Асанқайғы жүрген жер атауларын кескіндеме картадан түсіру. III топқа тапсырма береді Асанқайғы әр тоқтаған жеріне қандай болжам жасап, өсиет қалдырып отырды? «Бес жолды өлең» әдісін қолдану. Iтоп «Жерұйық» II топ «Асанқайғы» III топ «Желмая» | «BilimLand» порталынан мәтіннің аудиожазбасын тыңдайды. Топпен энциклопедияға сүйене отырып, Асанқайғы туралы берілген мәліметтерді сәйкестендіреді, постер қорғайды. Топпен ғаламторды пайдалана отырып, мұғалім берген тапсырманы кескіндеме картаға орындайды. Оқулықтың көмегімен, тақтада ілінген картамен Асанқайғының желмаясына мінген суретін жүргізе отырып, өсиеттерін қайталап айту. Қол соғу арқылы мадақтау Берілген тапсырманы жеке орындайды, жұбымен ақылдасып, топпен талқылайды. Бағдаршам түстері арқылы өзара бағалайды. |
Қолдану Баға беру | 5 5 | Мұғалім тапсырмасы: «Асанқайғының жүріп өткен жерлеріне берген бағасы қазіргі кездегі ғылыми зерттеулермен сәйкес келе ме, жоқ па?» Шығармашылық тапсырма береді. «Отаным - жерұйығым » Үй тапсырмасын беру: Оқулықтағы мәтіннің мазмұны және Асанның басқа да жерлер туралы айтқандарын қосымша оқу. | Оқулықта берілген мәтінмен мұғалім берген үлестірме қағаздардағы мәліметтерді салыстыра отырып, ойларын ортаға салады. Өз ойларын эссе түрінде Асанқайғыша жеткізу. Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады. |
Сабақтың өзіндік талдауы: |
Сабақ бойынша өзгертулер | |