Абай шы?армаларыны? ішінде поэмаларыны? алатын орны ж?не оларды? та?ырыптары жайлы білімдерін толы?тыру. «Ескендір» поэмасын о?ыта отырып, басты кейіпкерді? тарихи т?л?а екендігіне к?з жеткізу. Поэмада?ы Ескендір - Александр Македонский ?з заманында ?анішер ?атыгездігімен аты шы??ан т?л?а бол?анын тарихи деректер ар?ылы т?сіндіру. Поэмада?ы Ескендір тарихта бол?ан ата?ты Александр Македонский патша екенін білеміз. Ол - ?з заманында б?кіл ?лемді жаулап алуды ма?сат еткен ?анішер патшаларды? бірі. Абай Александр Македонский туралы орыс ?дебиетін о?у ар?ылы танысып, оны ?аза?шалап отырып, дастан жазады. ?лы Абай поэмада Ескендірді? з?лымды?ын, ?атыгездігін айта келе, оны то?татын бір к?ш іздейді. Ол к?ш - ?лы ??лама Аристотель.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Абай ??нанбаев " Ескендір"»
«ҚАРМАҚШЫ АУДАНДЫҚ БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ «273 ОРТА МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
АШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ: А.ҚҰНАНБАЕВ «ЕСКЕНДІР»
(мерзімі 10.02.2016 жылы 9 «А» сынып)
Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі:
Қ.А. АХМЕТОВА
БАЙҚОҢЫР
2016 ж
Бекітемін Күні: 10.02.2016 ж
_________ Уақыты: 08:50
«____»______2016 ж. Каб: 204
Пән мұғалімі: Ахметова Қ.А.
Тақырыбы: А. Құнанбайұлы. “Ескендір” дастаны
Мақсаты: білімділік: оқушыларға Абай шығармаларының ішінде поэмаларының алатын орны және олардың тақырыптары жайлы білімдерін толықтыру. «Ескендір» поэмасын оқыта отырып, басты кейіпкердің тарихи тұлға екендігіне көз жеткізу. Поэмадағы Ескендір - Александр Македонский өз заманында қанішер қатыгездігімен аты шыққан тұлға болғанын тарихи деректер арқылы түсіндіру.
дамытушылық: оқушыларды өз ойын сауатты жеткізе білу дағдыларын жетілдіру. Кейіпкерлердің әрекеттері арқылы жақсылық пен жамандықты айыра білуге, олардың әрекеттеріне баға беріп, талдау дағдыларын дамыту. Білімділік танымдарын, жалпы дүниетанымдарын дамыту.
тәрбиелік: оқушыларды Абай поэзиясының идеясын түсіндіре отырып, адамгершілікке, сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Өз халқының мәдени және тарихи мұрасын құрметтеуге, сақтауға және сол арқылы патриоттық сезімдерін жетілдіруге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, Қазақстан картасы, портрет
Пәнаралық байланыс: тарих, этнография, музыка.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Экраннан слайдтар арқылы ұлы ақынның өміріне, шығармашылығына шолу.
ІІІ.Жаңа сабақ:
А) Бейне фильм
Ә) Жоспар бойынша талдау
Б) Ұжымдық жұмыс
В) Сахналық көрініс
IV.Топтастыру стратегиясы.
V.
Сабақты бекіту.
VI.Қорытындылау
VII. Бағалау
VIII. Үйге тапсырма: Абай поэмаларын оқу.«Ескендір» поэмасынан Аристотельдің сөзін жаттау. «мен Абайды қаншалықты білдім» ойтолғау жазу.
Күні: 10.02.2016ж Пәні: Қазақ әдебиеті Сыныбы: 9 «А»
Тақырыбы: А.Құнанбайұлы. “Ескендір”дастаны
Сабақтың мақсаты: білімділік: оқушыларға Абай шығармаларының ішінде поэмаларының алатын орны және олардың тақырыптары жайлы білімдерін толықтыру. «Ескендір» поэмасын оқыта отырып, басты кейіпкердің тарихи тұлға екендігіне көз жеткізу. Поэмадағы Ескендір - Александр Македонский өз заманында қанішер қатыгездігімен аты шыққан тұлға болғанын тарихи деректер арқылы түсіндіру.
дамытушылық : оқушыларды өз ойын сауатты жеткізе білу дағдыларын жетілдіру. Кейіпкерлердің әрекеттері арқылы жақсылық пен жамандықты айыра білуге, олардың әрекеттеріне баға беріп, талдау дағдыларын дамыту. Білімділік танымдарын, жалпы дүниетанымдарын дамыту.
тәрбиелік: оқушыларды Абай поэзиясының идеясын түсіндіре отырып, адамгершілікке, сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Өз халқының мәдени және тарихи мұрасын құрметтеуге, сақтауға және сол арқылы патриоттық сезімдерін жетілдіруге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, Қазақстан картасы, портрет
Пәнаралық байланыс: тарих,музыка.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру.
Жағымды көңіл-күй сыйлау. «Желсіз түнде жарық ай» әнін сынып болып шырқау.Сынып үш топқа бөлінген,топтары «Ибраһим», «Абай», «Телғара» атымен аталған.Неге олай аталғанын оқушылар өздері түсіндіреді.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Экраннан слайдтар арқылы ұлы ақынның өміріне, шығармашылығына шолу.
I топ “Ибраһим” Экраннан слайдтар арқылы ұлы ақынның өміріне, шығармашылығына шолу.
II топ “Абай” Абайдың қарасөздеріне түсінік бере отырып, он жетінші қарасөзін рөлге бөліп түсіндіру.
III топ “Телғара” Абайдың сазгерлігіне,аудармаларына мән беру,бір әнін нақышына келтіріп орындау. Орыстың ұлы ақыны Лермонтовтың өлеңін екі тілде жатқа Әбілдаева Камила оқыды. «Абайдың бір әні» әнді Орынбаева Жансая орындады.
Үй тапсырмасын бекіту үшін «Жасырынған сұрақтар » әдісін пайдалану
1. «Поэма» сөзі қай тілден шыққан,қандай мағына береді?
2.Абайдың неше поэмасы бар?
3.Абайдың қарасөздерінен қандай ерекшелікті байқадыңдар?
Сұрақтарға дұрыс жауап
бергенде Ескендір бейнесі экраннан көрінеді.
Мұғалім сөзі:
Адам адамнан қашанда атақ, байлық, даңқ, мәртебемен оза ала ма? Әрине, жоқ, Абай айтқандай басқа нәрсемен озу ақымақтық .
Ендеше, бүгінгі өтетін тақырыбымыз бүкіл елді жаулап алу арқылы мансапқа қол жеткізбек болған Ескендір бейнесін ашатын Абайдың «Ескендір» поэмасы.
III. Жаңа сабақты түсіндіру.
Мұғалімнің кіріспе сөзі. “Ескендір”дастаны туралы түсіндірмесі
Поэмадағы Ескендір тарихта болған атақты Александр Македонский патша екенін білеміз. Ол - өз заманында бүкіл әлемді жаулап алуды мақсат еткен қанішер патшалардың бірі. Абай Александр Македонский туралы орыс әдебиетін оқу арқылы танысып, оны қазақшалап отырып, дастан жазады. Ұлы Абай поэмада Ескендірдің зұлымдығын, қатыгездігін айта келе, оны тоқтатын бір күш іздейді. Ол күш - ұлы ғұлама Аристотель.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Абай шығармаларының ішінде поэмаларының алатын орны және олардың тақырыптары жайлы білімдерін толықтыру. «Ескендір» поэмасын оқыта отырып, басты кейіпкердің тарихи тұлға екендігіне көз жеткізу. Поэмадағы Ескендір - Александр Македонский өз заманында қанішер қатыгездігімен аты шыққан тұлға болғанын тарихи деректер арқылы түсіндіру.
Александр Македонский кинофильмінен үзінді.
"Ескендір" поэмасының сюжетін алғаш рет неміс романтикалық әдебиетінің көрнекті ғалымы болған француз Альберт фон Шамиссо Талмудтан алады. Шамиссодан В. А. Жуковский 1844 жылы аударады. Мұнда А. Македонскийдің қырып - жоюы туралы жырлайды. Бұл сюжет Абайды да қызықтырады. Абай сюжетінде өзгеріс бар. Поэмада Ескендірдің аты - жөнін, әкесін, тұрған жері мен патшалығын, Ескендірдің ұстазы - Аристотельді қосады. Абай шығармасы тұпнұсқаға ұқсас. "Ескендір" поэмасы тармақты 42 шумақтан тұрады.
«Ескендір» помасын үйден оқушылар оқып түсініп келгендіктен үзінді бойынша мазмұнын айтып, мазмұнына талдау жасалынады.
1. Авторы – Абай Құнанбаев 2. Тақырыбы – Шығыста Ескендір, орыс пен Европа елдерінің атауынша Александр Македонский туралы аңызды өмір шындығына жақындатып өзінше толғаған. 3. Жанр түрі – поэма (дастан) 4. Негізгі идеясы – ізгілік пен бейбітшілікті, ғылым мен білімді, яғни рухани биіктікті дәріптеу. Зұлымдық пен қатыгездікті, мансапқорлықты әшкерелеу. 5. Шумақ саны – 42 6. Тармақ саны – 168 7. Буын саны – 3 бунақты 8. Ұйқас түрі – қара өлең ұйқасы (ааба)
VII. Үйге тапсырма:Абай поэмаларын оқу.«Ескендір» поэмасынан Аристотельдің сөзін жаттау. «Мен Абайды қаншалықты білдім» ойтолғау жазу.