kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі.

Сыныбы: 8

Пәні: Қазақ әдебиеті

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік –өлеңнің идеялық мазмұнын түсіндіру, талдай оқуға үйрету;

ә) дамытушылық –оқу-білімге, еңбекшілдікке шақыру, өмірден өз орнын таба білуге тәрбиелеу;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі»















Сабақ жоспары

Тақырыбы: Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі.









Орындаған: Ахмерова К.У











Сабақтың тақырыбы: Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі.

Сыныбы: 8

Пәні: Қазақ әдебиеті

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік –өлеңнің идеялық мазмұнын түсіндіру, талдай оқуға үйрету;

ә) дамытушылық –оқу-білімге, еңбекшілдікке шақыру, өмірден өз орнын таба білуге тәрбиелеу;

б) тәрбиелік – тіл дамыту, қзіндік пікір қалыптастыру, шығармашылық жұмыс түрлеріне баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, баяндау, сөздікпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: ақын портреті, слайд.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру:Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:Отыз бірінші қара сөз бен «Құлақтан кіріп бойды алар» өлеңі

  • Жатқа мінерлеп оқыту

III Жаңа сабақ: «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі. Өлең туралы

1.«Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі:

  1. 1909жылы Санкт-Петербург қаласында басылған «Абай Құнанбайұлы өлеңдер» жинағында жасылған.

  2. Ағылшын, түрік, араб, т.б. тілдеріне аударылған.

  3. 1894жылы жазылған.

  4. 4тармақ, 6шумақ

  5. Мағналық құрлымыжағынан төрт бөлікке бөлінеді.

2. Өлеңнің идеялық мазмұнымен жұмыс:

- Өлеңді мәнерлеп оқыту;

- Түсініксіз сөздермен жұмыс.

3.Өлеңді талдап оқыту, әр шумақтың мағналық құрлымдарын анықтау.

Әсемпаз болма әрнеге

Әсемпаз болма әрнеге,

Өнерпаз болсаң, арқалан,

Сен де бір кірпіш дүниеге,

Кетігін тап та, бар қалан!


Қайрат пен ақыл жол табар

Қашқанға да қуғанға.

Әділет, шапқат кімде бар,

Сол жарасар туғанға!


Бастапұы екеу соңғысыз

Біте қалса қазаққа,

Алдың - жалын, артыі – мұз

Барар едің қай жаққа?


Пайданы көрсең бас ұрып,

Мақтанды іздеп, қайғы алма!

Мініңді ұрлап жасырып,

Майданға түспей, бәйге алма!


Өзіңде бармен көзге ұрып,

Артылам деме өзгеден.

Қызғанышын қоздырып,

Азапқа қалма езбеден.

Ақырын жүріп, анық бас,

Еңбегің кетпес далаға!

Ұстаздық еткен жалықпас

Үйретуден балаға.


1-шумақ: ақын адам алдына нақты міндет қояды, оған белгілі ьір игі іс атқару парызын жүктейді.

2-3-шумақ: сол міндетті орындауға, істі атқаруға қажетті адамгершілік ізгі қасиеттер көрсетіледі.

Қайрат, ақыл бір болып, әділет пен шапқат шет қалса, адамгершілік негізі кемелденбей, өмірі бағдарсыз, баянсыз өтетіндігі туралы ой тұжырымдалады.

4-5-шумақ:адамгершілік кемелдікке жетуге ниет еткен кісінің қандай жаман қылықтардан бойын аулақ салуы парыз екедігі көрсетіледі.

6-шумақ: адамгершілік кемелдікке жетуге ниет қылған адамның қандай жақсы қылықтарды әдет етуі қажеттілігі туралы оймен аяқталады.

4. Сөздікпен жұмыс:

Шапқат/шапағат –мейрім, жәрдем, көмек;

Ез/езбе –мезі ету;

Әсемпаз –көрсеқызар, қызғаншақ;

Майданға түспей-еңбектенбей.

Өлең туралы

Белгілі бір өлшеммен, қиыннан қиыстырылып, үйлесіиді ырғақпен ұйқасып келетін өрнекті сөз жүйесін өлең деп атайды. Адамның сезім дүниесімен астасып келетін өлең табиғаты терең мағналы болып келеді. Оны оқи отырып түйсінуге болады.

Мысалы:

Шоқ-пар-дай || ке-кі-лі бар || қа-мыс құ-лақ, а

Қой мо-йын-ды || қо-ян жақ || бө-кен қа-бақ. а

А-уыз о-мырт-қа || шы-ғың-қы || май-да жал-ды, б

Ой жел-ке || ү-ңі-ей-ген || бол-са са-ғақ а

деген үзіндідегі сөздердің қолданылуындағы белгілі бір тәртіп, жүйе бар екендігін бірден байқалады.

5.«Әсемпаз болма әрнеге» өлеңін өлең құрлысына талдау.

Әсемпаз болма әрнеге, а

Өнерпаз болсаң, арқалан, б

Сен де бір кірпіш дүниеге, а

Кетігін тап та, бар қалан! б

2бунақ, 8буын, 6шумақ, шалыс ұйқас.

Сабақты бекіту: сұрақ жауап:

1.«Әсемпаз болма әрнеге» өлеңінде не жайлы айтылған?

2. Өлең дегеніміз не?

3. Шумақ неден бөлінеді?


Сабақты қорту:

Өлең – бунақтан, шумақтан, тармақтан, буыннан, ұйқастан тұрады

Үйге тапсырма: «Өнерпаз болма әрнеге» өлеңін жаттау.

Оқушыларды тексеру:


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңі

Автор: Ахмерова Кульзат Утегеновна

Дата: 24.02.2017

Номер свидетельства: 395103
