Сабақ тақырыбы
Б. Соқпақбаев «Қамқорлық»
Мақсаты
Мәтін мазмұнын ашуға,негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу.Мәтіннің авторы туралы және мәтін жайлы әңгімелей отырып,табиғатқа қамқорлық жасай білуге жол ашу. Оқушылардың тақырып, мәтін бойынша талдау жұмыстарын өз бетімен, топта талдау жүргізе білу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.
Күтілетін нәтиже
Мәтінді оқып, мазмұнын айта алады. Әңгімедегі негізгі ойды анықтайды. Мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстыра алады. Кейіпкерлерге мінездеме береді, сипаттайды салыстырады.
Пәндік нәтиже
мәтін мазмұнын түсіне отырып, өз ойларын нақты айта алуға, қорытынды жасай білуге дағдыландыру.
Жүйелі іс-әрекет нәтижесі
Шығармашылық жұмыс арқылы ойын сауатты, әдеби тілмен жеткізу дағдысын дамыту.
Тұлғалық нәтиже
Кітап оқуға деген қызығушылықтарын арттыру, қайырымдылыққа, қамқорлыққа үлкендерді сыйлауға, адал достыққа тәрбиелеу; халқымыздың нақыл, ақыл сөздеріне мән беруге, жадында сақтауға үйрету.
Типі
Жаңа білімді меңгерту
Түрі
Шығармашылық ізденіс сабағы
Керекті жабдықтар
интер.тақта,үлестірме парақшалар,видеоролик, мақал-мәтелдер жазылған қима қағаздар сабақтың мазмұнына сай кестелер мен суреттер,слаид,флипчарт.
Әдіс-тәсілдер
«Блум түймедағы» әдісі, «Болжау» әдісі, «Мюстенберг» әдісі,«Үш бөлімді күнделік» стратегиясы, «Венндиаграмма», «5 жолды өлең», «Шығармалар » кестесі
Сабақ кезеңдері(уақыты)
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Психологиялық дайындық
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен –
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
Психологиядық сәт арқылы ыннтымақтастық атмосферасын құрады. Түрлі-түсті қағазға жазылған мақал-мәтелдермен топқа бөлінеді
Топқық ереже
Бірін - бірі тыңдау.
2. Өз пікірлерін ортаға салу.
3. Жұппен, топпен біріге жұмыс істеу.
Топқа бөлу мақал-мәтелдермен 1-топ: Достар тобы Ұраны:Жұмыла көтерген жүк жеңіл 2-топ: Ұраны :Көп түкірсе көл 3-топ: Ұраны :Жеке жүріп жол тапқанша, көппен жүріп адас.
4-топ.
Ұраны:Жақынды, досты аяла,
Қанатың сонда талмайды.
Топ басшысын сайлап алады. Бағалау парақшасымен танысады. Топтық ережені естеріне түсіріп бар назарларын сабаққа аударады
Үй тапсырмасын пысықтау
«Блум » әдісі
Өтілген тақырыпқа байланысты Блум таксономиясы бойынша қарапайымнан күрделіге бағытталған сұрақтар жазылған түймедақ күлтелері таратылады. Көжек (Ертегі) 1.«Көжек» ертегінің мазмұнын айту 2. Көрінс 3. Сұрақ Кубизм»әдісі арқылы топ бойынша сұрақтарға жауап береді.
1.Шаруа көжекке аяушылықпен қандай сөз айтты.
2.Көжектің қорқынышты халін суретте.
3.Көжек неге туған жеріне қашты?
4.Шаруаның көжекке айтқан соңғы сөзін айт.
5.Көжек шаруаға не айтты? «Жедел ойлау» стратегиясы
Мәтін шығарманың қай тұріне жатады?(Ертегі)
Ертегідегі кейіпкерлерді ата(Шаруа,көжек)
Ертегідегі негізгі ой не туралы (Туған жер)
Шаруа көжекті қайдан тауып алды?(Мұздан)
Оқушылар сұрақтарға жауап берді.
«Топтастыру» әдісі «Қамқорлық»
Жаңа сабақ
Болжау жасату Балалар, біз өтіп жатқан бөлімнің атауы «Табиғат – менің өз үйім» деп аталатынын білеміз. Өйткені адамнан бастап барлық тіршілік атаулыны, жан – жануарлар, құстар, жәндіктер, өсімдіктер мұның бәрі табиғат перзенті.
Осы табиғаттағы тіршілік атаулы қазір көктем айында ұрпақ көбейтіп төлдеп жатыр. Құстар туған елге оралып ұя салып балапан өргізіп жатқан кез. Сондықтан осы табиғаттың перзенттеріне қамқорлық жасауға міндеттіміз.
Осыған орай бүгін өзімізге таныс атақты жазушы Б. Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білесіңдер?
- «Бурыл ат», «Сен ұйықтап жатқанда», «Шынықсын денеміз», «Шал мен бала» мәтіндері
Жаңа сабақ: Қамқорлық
«Б.Соқпақбаев» өмірінен үзінді көріп авторының кім екенін айтып, сабақ тақырыбын ашады.
Білу
Б. Соқпақбаев туралы не білеміз?
-Ол кім?
-Қайда туған?
-Қай жылдары өмір сүрген?
Қандай шығармаларын білесің?
-Балалар жазушысы
-Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостөбе ауылында туған.
«Шынықсын денеміз», «Сен ұйықтап жатқанда», «Шал мен бала»мәтіндері т.б.
Түсіну
Мәтінмен жұмыс
Мәтін бөліктері әр топқа бөлініп беріледі. Іштей оқыту. Ат қойғызу.
Мәтіннен бөлініп берілген бөліктерді оқушылар іштей оқып шығады. Бөліктерге ат қояды.
Талдау
1-топ: Торғайдың жанталасы
2-топ: Жантастың қылығы
3-топ:Қожаның қамқорлығы
«Үш бөлімді күнделік» статегиясы арқылы талдату
Үш бөлімді күнделік» стратегиясы арқылы талдайды.
Қолдану
Топтық жұмыс
1-топ:Венндиаграмма арқылы кейіпкерлерді салыстырту.
2-топ: «Табиғат-менің өз үйім» бөлімінен торғай туралы қандай әңгіме оқып едің? Есіңе түсір.
3-топ « Қолымнан келетін қамқорлық»шағын шығарма
4-топ: Мәтіннен алған әсеріңді кестеге толтыр.
Постер жасап, қорғайды. Құрылған жоспар бойынша пікірлерін айтып,ойларын тиянақтау.Мәтіннен алған әсеріңді кестеге толтыр.
Негізгі кейіпкер,ол туралы ойың
Шығар маны оқығанда сені не қызықтыр ды
Сен үшін шығарманың аянышты жері бар ма?
Жазба жұмысын «Автор орындығына» шығып оқу.
Әңгіменің авторлары
Жүсіппек Аймауытов
Б Соқпақбаев
Әңгімесі қалай аталады
Торғай
Қамқорлық
Торғай неден қорқып еді?
жыланнан
Жантастан
Торғайға ара түскен кім?
Ақбілек
Қожа
Сергіту сәті
«Таңда да таста» ойыны
Қимыл іс-әрекетпен көрсетеді.
Жинақтау
1.Балалар, бүгін біз не туралы мағлұмат алдық?
2.Сендерге әңгімедегі қай кейіпкер ұнады, қай кейіпкер ұнамады?
3.Мәтін авторының фамилиясы?
4.Мәтіндегі Жантас қандай бала?
5.Мәтіндегі Қожа қандай бала?
6.Қожа тағы қандай?
7.Жантастың қолында не бар?
8.Жантастың алғашқы оғы неге тиді?
9.Торғайдың аяғы қандай?
10.Екінші оқ торғайдың қай жеріне тиді?
11.Мәтіндегі жақсы бала кім?
Оқушылар жеке жұмыстанып жазады. Өз қалаулары бойынша оқып береді.
Сабақты аяқтау
Жұмбақ
1.Талдың басында,
Жемі бар қасында.
Үй тұр саялы,
Достарға аялы.
2.Ұзақ тектес құс, Шеркей жеп.
Ауыл маңынан,
Ұзап кетпес құс.
(Құс ұясы) Ұямызды ағашқа ілейік
(Торғай) Олай болса алдымыздағы торғайларымызға бүгінгі сабақтан алған әсерімізді жазып ағашымызға ілейік
Бағалау
Осы әңгімеден біз не алдық?
Өз ойларын ашық жеткізеді
Үйге тапсырма
Мәтінді мазмұндау.
Күнделіктеріне жазады.
Бағалау
Бағалау парақшаларындағы ұпайлар саны бойынша топ басшының ақпараты, мұғалімнің мадақтауы.
Бағалары ұпай санымен өлшеніп, бағаланады. Ерекше атсалысқан оқушылар аталып,мадақталады.